کد خبر: 3209 A

از سال 82 تا کنون هیچ گونه اطلاعاتی از وضعیت سلامت دهان و دندان گروه های مختلف سنی در دسترس نیست / یکی از مشکلات اساسی در بخش سلامت دهان و دندان بیمه ها هستند.

مشهد - ایلنا: رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت از افزایش 4 برابری اعتبارات سلامت دهان و دندان در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایلنا از مشهد، دکتر محمد حسین خوشنویسان درحاشیه کارگاه  آموزشی کالیبراسیون پیمایش ملی سلامت دهان و دندان که در مشهد برگزار شد،در ارتباط با اقدامات آموزشی انجام شده در اداره سلامت دهان و دندان اظهار داشت: ما برای آموزش کودکان برنامه های متنوعی به صورت لوحهای فشرده آموزشی در نظر گرفته ایم.

 وی در این راستا تصریح کرد: علاوه بر این با چند شرکت مختلف قراردادهایی را منعقد کرده ایم تا برنامه های مختلفی را برای آموزش کودکان و بزرگسالان تهیه کنند و این برنامه ها طبق قراردادهایی که با صدا و سیما بسته شده است استفاده خواهند شد.

 رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه از سال 82 تا کنون هیچ گونه اطلاعاتی از وضعیت سلامت دهان و دندان گروه های مختلف سنی در دسترس نیست خاطرنشان کرد: در سال جاری پیمایشی انجام خواهد شد که وضعیت سلامت دهان و دندان  تمام رده های سنی در تمام استان ها را مشخص خواهد کرد.

 دکتر خوشنویسان در ارتباط با اقدامات انجام شده برای گروه های هدف خاطرنشان کرد: اولین گروه هدف ما مادران باردار هستند که برای آنها اقدامات مراقبتی سلامت دهان و دندان انجام می شود.

 وی در این راستا ادامه داد: علاوه براین برای این گروه کتابی در دست چاپ است که بعد از چاپ در اختیار آنان قرار می گیرد که در مورد مراقبت های سلامت دهان و دندان نوزادان است.

 رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت بابیان اینکه یکی دیگر از گروه های هدف ما کودکان زیر 6 سال است افزود: در این گروه با همکاری سازمان بهزیستی کشور اقداماتی از قبیل دادن دهانشویه فلوراید و  ارائه آموزش های اولیه به کودکان در مهدکودک ها انجام شده است.

 دکتر خوشنویسان در ارتباط با دیگر گروه های هدف تاکید کرد: گروه دیگر هدف دانش آموزان بین 6 تا 12 سال است که با همکاری وزارت آموزش و پرورش کشور اقدامات آموزشی و استفاده از دهانشویه فلوراید را برایشان انجام داده ایم.

 وی با اشاره به اینکه امسال از طرف سازمان جهانی به نام سال  سلامتی سالمندان نامگذاری شده است بیان کرد: در این سال ما این گروه جدید را به گروه های هدف خود اضافه کرده ایم که بعد از انجام پیمایش و سنجش سطح سلامت دهان و دندان این گروه در جامعه اقدامات مقتضی انجام خواهد شد.

 رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت یکی از مشکلات اساسی در بخش سلامت دهان و دندان را بیمه ها دانست و اظهار کرد: هزینه های دندانپزشکی هزینه های بالایی است و به دلیل ضعف در نظام بیمه ای افراد نمی توانند این خدمات را دریافت کنند و پوسیدگی های سطحی منجر به کشیدن دندان ها می شود.

 خوشنویسان با اشاره به اینکه 15 درصد از حق بیمه های دریافتی از طرف افراد باید در حوزه سلامت دهان و دندان استفاده شود تصریح کرد: باید تمام بیمه ها این اعتبار را برای این بخش در نظر بگیرند تا بتوانیم سطح سلامت بهداشت دهان و دندان را بالا ببریم.

 وی با اشاره به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ارتیاط با سلامت دهان و دندان تاکید کرد: معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت های بسیار موفقیت امیزی را در این حوزه به خصوص برای کودکان در شکل گسترده ای انجام داده است.

 رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت  در این راستا ادامه داد: نارسایی ها که در اجرای پروژه های این حوزه وجود داشته است صرفا به خاطر کم بودن اعتبارات بوده است که در سال جاری مرتفع خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر