کد خبر: 26562 A

پایه­ های ارتباط والدین با فرزندان باید از کودکی به وجود آید تا در دوران بزرگسالی ارتباط مناسبی با والدین برقرار کند و حضور در خانواده لذت بخش باشد.

ایلنا - مشهد: یک مشاور حوزه کودک گفت: بازی والدین با کودکان در یک وقت معین و بازه زمانی مشخص باعث کاهش وابستگی آنهاخواهد شد.

به گزارش ایلنا از مشهد، زهرا مرادیان در نخستین جلسه از سلسله جلسات آموزشی «مهارت های ارتباطی والدین با فرزندان» افزود: اختصاص وقت معین برای بازی با کودک سبب می­شود تا کودک حضور دائمی والدین را درک کند و از رفتارهای منفی برای جلب توجه والدین استفاده نکند.

وی با اشاره به این نکته که کاربرد کلمات در معرفی ویژگی­های اخلاقی کودکان از سوی والدین بر واکنش­های اخلاقی کودک تاثیرگزار است، عنوان کرد: کودکان در تمام سنین نیاز به اختصاص زمان ثابت و صرف وقت متناسب با شرایط سنی که در آن واقع هستند، دارند.

این مشاور کودک تصریح کرد: اختصاص زمان معین به کودک موجب اعتماد به نفس در او می­گردد و کودک با لذت بردن از بازی، بدون نگرانی از عدم اجرای این دوره در روزهای آتی به ارتباط با والدین می ­پردازد.

وی با اشاره به این نکته که اختصاص زمان ارتباط و بازی در کودکان پیش از دبستان باید به 2 تا سه بار در روز افزایش یابد، افزود: در گام­های بعدی تربیتی از عادت بازی کودک می­توان به عنوان یک ابزار تنبیهی استفاده کرد.

مرادیان به این­که تقسیم وظایف و زمان بین والدین از وابستگی شدید کودک جلوگیری می­کند اشاره کرد و یادآور شد: تفریح و بازی کودک در بوستان، حضور در کلاس­های مختلف به صورت 4 ساعت در هفته، در کاهش وابستگی شدید کودکان در سنین پایین توصیه می­ شود.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با بیان این نکته که نگرانی از دخالت در تربیت فرزند سبب ممانعت از حمایت دیگران در مسیر نگهداری از کودکان است، بیان کرد: افراد باید فرصتی به خود اختصاص دهند تا با روحیه و انرژی بیشتری در مسیر تربیت و ارتباط با فرزند خود گام بردارند.

مرادیان در پایان گفت: پایه­ های ارتباط والدین با فرزندان باید از کودکی به وجود آید تا در دوران بزرگسالی ارتباط مناسبی با والدین برقرار کند و حضور در خانواده لذت بخش باشد.

یادآوری می شود: سلسله جلسه های «مهارت های ارتباطی والدین با فرزندان» توسط کلینیک کودک و خانواده موسسه خدمات مشاوره­ای، جوانان و پژوهش­های اجتماعی آستان قدس رضوی در آذرماه سال جاری در حال برگزاری است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر