کد خبر: 21300 A

کشورهایی که شیوع هپاتیت ب در آنها بین دو تا هشت درصد است در زمره کشورهای با شیوع متوسط این ویروس هستند که ایران نیز در این گروه جا دارد.

ایلنا- مشهد: رییس شبکه تحقیقات هپاتیت کشور گفت: هم اکنون بین یک و نیم تا دو میلیون نفر در کشور ناقل ویروس هپاتیت ب هستند.

به گزارش ایلنا از مشهد، دکتر سید موید علویان در حاشیه همایش هپاتیت ب در مشهد افزود: کمتر از دو و نیم درصد جمعیت کشور به ویروس هپاتیت ب مبتلا هستند که با اقدامات انجام شده شیوع این ویروس در کشور، کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.

وی اظهار کرد: کمتر از 10 درصد از ناقلین ویروس هپاتیت ب به دلایل مختلف به بیماریهای کبدی مبتلا می شوند.

علویان شیوع هپاتیت ب در کشورهای آمریکا و اروپا را کمتر از دو درصد عنوان کرد و افزود: در برخی کشورها مانند چین، آسیای جنوبی، تایلند، آفریفا و برخی مناطق آمریکای جنوبی، شیوع هپاتیت ب بسیار و حدود هشت درصد است.

وی گفت: کشورهایی که شیوع هپاتیت ب در آنها بین دو تا هشت درصد است در زمره کشورهای با شیوع متوسط این ویروس هستند که  ایران نیز در این گروه جا دارد.

استاد دانشگاه بقیه الله الاعظم تهران افزود: هم اکنون در برخی استان های کشور مانند سیستان و بلوچستان و گلستان، هپاتیت ب شیوع سه و نیم درصدی دارد در حالیکه هم اکنون در استان خراسان رضوی، شیوع هپاتیت به یک و چهار دهم درصد کاهش یافته است.

دکتر علویان افزود: به دنبال اقداماتی مانند انجام واکسیناسیون فراگیر هم اکنون ابتلا هپاتیت ب در افراد زیر 20 سال کشور کاهش چشمگیری داشته و تقریبا نادر است و عمده مبتلایان در سنین بالاتر قرار دارند.

وی با اشاره به برنامه مدون هپاتیت ب در کشور گفت: هم اکنون برنامه های پیشگیری، تشخیص و درمان هپاتیت ب به صورت واحد در سراسر کشور در حال انجام است.

رییس شبکه تحقیقات هپاتیت کشور گفت: در این راستا واکسیناسیون نوزادان و گروههای پرخطر مانند کادر بهداشتی و درمانی از سال 1373 به صورت رایگان در کشور انجام می شود.

او افزود: همچنین متولدین سالهای 1369 تا 1371 به صورت رایگان زیرپوشش طرح واکسیناسیون هپاتیت ب قرار دارند.

وی راههای انتقال ویروس هپاتیت ب را از طریق مادر به فرزند، ارتباط جنسی غیر ایمن، حجامت های غیر بهداشتی، دندانپزشکی غیر بهداشتی و استفاده از سرنگ های مشترک و وسایل آلوده عنوان کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر