کد خبر: 18628 A

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی:

بی ثباتی نرخ ارز و تغییرات قوانین بزرگترین نگرانی بخش صنعت است / توجه به جایگاه اصناف و اتفاقاتی که پس از هدفمندسازی یارانه ها این بخش را متاثر نمود در بحث های حمایتی اصناف اقدامات شایانی صورت نگرفته است.

مشهد – ایلنا: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار داشت: بی‌ثباتی نرخ ارز و تغییرات قوانین، بزرگ‌ترین نگرانی بخش صنعت است که اثرات نامطلوبی بر این بخش داشته است.

به گزارش ایلنا از مشهد، علی صفرزاده در نشستی با حضور قاضی‌زاده نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت بحث آرامش و ثبات در بهبود فضای کسب و کار افزود: ارزش افزوده بخش صنعت و تولید استان ۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که حدود ۶ هزار میلیارد تومان آن باید مستقیما از بنگاههای تولیدی باشد.

وی با اشاره به بروز مشکلاتی در زمینه اشتغال و کاهش نیروی انسانی برخی از واحد‌های تولیدی و صنعتی، گفت: ۲۰۰ میلیارد تومان در قالب تسهیلات صیانت از تولید، تقاضا شده است که در تلاش برای جذب آن هستیم و تسهیلات با نرخ سود ۱۶ درصد در اختیار بنگاههایی که می‌توانند به حیاتشان ادامه دهند قرار خواهد گرفت.

صفر‌زاده تاکید کرد: سیاست انقباضی موجود در نقدینگی، در سرمایه گذاری و اشتغال محدودیت ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه اولویت‌های سرمایه گذاری در استان مشخص شده است اظهارداشت: سند راهبردی را در گرایش‌های مختلف صنعت تدوین نموده‌ایم که تا یک ماه آینده تمامی سندهای راهبردی در گرایش‌های مختلف در استان به منظور هدایت سرمایه گذاری ابلاغ خواهد شد.

صفرزاده افزود: اتمام طرح‌های نیمه تمام در اولویت کار قرار دارد و هم اکنون حدود ۱۵۰ طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد در استان وجود دارد باید مورد حمایت‌های ارزی و ریالی قرار گیرد.

وی گفت: در بحث توسعه متوازن، طرح مهر ماندگار در قالب ۱۳ طرح بزرگ تعریف شده است که امید می‌رود تا پایان مرداد سال آینده به بهره برداری برسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به ابلاغ اصلاحیه قانون معادن با مساعدت مجلس شورای اسلامی اشاره و تصریح کرد: این قانون ظرفیت‌های فوق العاده‌ای دارد و بسیاری از موازی کاری‌ها را حذف می‌نماید.

صفرزاده با بیان اینکه خراسان رضوی به دلیل برخورداری از محیط‌های رسوبی و آذرین مناسب، یکی از استان‌های معدنی کشور است افزود: ۵۹۰ معدن در حال بهره برداری در ۴۶ نوع ماده معدنی در استان وجود دارد.

وی تاکید کرد: نگرانی‌هایی که در سایر بخش‌ها در زمینه توسعه وجود دارد در بخش معدن نیست و انتظار داریم تسهیلات و شرایط مناسب برای نوسازی و بهره برداری از ظرفیت‌های این بخش فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه تغییر مداوم نرخ ارز هم صادرکننده و هم وارد کننده را با چالش مواجه می‌کند گفت: مرکز مبادلات ارزی در استان باید راه اندازی شود.

صفرزاده افزود: در ۷ ماهه اول امسال ارزش صادرات استان یک میلیارد و ۷۱ میلیون دلار به وزن ۴۶۵ هزار تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد ۱۰ درصدی ارزشی و ۱۲ درصدی وزنی برخوردار بوده است.

وی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود صادرات استان تا پایان سال از مرز ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بگذرد.

وی تاکید کرد: انتقال وجه به سایر کشور‌ها باید چهارچوب دقیقی داشته باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با تاکید بر لزوم اصلاح قانون نظام صنفی نیز گفت: با توجه به جایگاه اصناف و اتفاقاتی که پس از هدفمندسازی یارانه‌ها این بخش را متاثر نمود در بحث‌های حمایتی اصناف اقدامات شایانی صورت نگرفته است.

صفرزاده تاکید کرد: تنظیم بازار یک وظیفه و رسالت بین بخشی است و باید بین همه دستگاههای دست اندرکار در این زمینه هم افزایی به وجود آید.

در این جلسه، قاضی‌زاده نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی مسئولیت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت را بسیار فراگیر برشمرد و گفت: امروز با مسائل مختلفی در حوزه تولید و توزیع و تنظیم بازار مواجهیم و تنظیم بازار باید به صورت مستقیم و غیر مستقیم صورت گیرد.

سازمان صنعت و معدن و تجارت خراسان رضوی علی صفر زاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر