کد خبر: 16701 A

با گذشت بیش از 7 ماه از سال؛

خراسان رضوی به لحاظ سطح زیر كشت در رتبه سوم و به لحاظ تولیدات كشاورزی در رتبه هفتم كشور جای گرفته است.

نخستین انتقاد سرپرست استانداری خراسان رضوی که فعالیت های خود را از امروز آغاز کرد به ستاد توسعه بخش کشاورزی استان بود.
به گزارش ایلنا از مشهد،  محمد غفاری در جلسه این ستاد كه با حضور دبیر ستاد توسعه بخش كشاورزی كشور برگزار شد؛ عملكرد ستاد استان در جذب 20 درصد از اعتبارات موجود تا تاریخ هفتم آبان ماه سال جاری را ناكافی دانست و افزود: این عدد جذب در حالی حاصل شده است كه بسیاری از اختیارات رییس جمهور و وزرا به روسای ستادهای استانی و شهرستانی تفویض شده است.

وی بر تلاش مضاعف اعضای ستاد توسعه بخش كشاورزی استان و شهرستان ها برای افزایش جذب اعتبارات موجود تاكید كرد و گفت: باید تا پایان سال جاری این رقم به 80 درصد افزایش و رتبه خراسان رضوی در سطح كشور بهبود یابد.

وی با اشاره به دو رویكرد اتخاذ شده در ستاد توسعه بخش كشاورزی شامل توسعه زمین های زیر كشت و اصلاح روش های سنتی ادامه داد: در حالی كه بسیاری از دشت های استان با بحران كم آبی مواجه هستند؛ بایستی به جای تمركز صرف بر واگذاری اراضی جدید به بهبود روش های كاشت، داشت، برداشت و آبیاری توجه بیشتری كرد.

رییس ستاد توسعه بخش كشاورزی استان گفت: اهمیت اتخاذ این رویكرد وقتی آشكار می شود كه بدانیم خراسان رضوی به لحاظ سطح زیر كشت در رتبه سوم و به لحاظ تولیدات كشاورزی در رتبه هفتم كشور جای گرفته است.

غفاری با اشاره به اقدام ستاد های شهرستانی توسعه كشاورزی در تصویب طرح هایی با اعتباراتی بیش از اعتبارات ابلاغی اظهار داشت: این امر در كنار تمام فواید خود آسیب هایی چون ایجاد نارضایتی در افراد بی بهره از تسهیلات را به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به طرح مشكلاتی از سوی فرمانداران برای جذب اعتبار پیشنهاد داد: استان به چند منطقه تقسیم و مسوولان كشاورزی هر بخش به نشست مشتركی با حضور اعضای ستاد استانی توسعه بخش كشاورزی برای بیان مشكلات و نقطه نظراتشان دعوت شوند.

استانداری خراسان رضوی جهاد کشاورزی خراسان رضوی محمد غفاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر