کد خبر: 100301 A

پروژه‌های آماده بهره‌برداری شامل 10 پست 132 کیلو ولت در شهرستان‌های مشهد، چناران، فاروج، بجنورد، باجگیران، نیشابور و سه خط و کابل تغذیه 132 کیلو ولت با هزینه‌ای بالغ بر 800 میلیارد ریال است.

ایلنا: مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان گفت: به‌زودی نیروگاه‌های کوچک خورشیدی بر فراز ساختمان‌های خراسان نصب می‌شود.

به گزارش ایلنا از مشهد، محمدحسن متولی‌زاده با بیان این مطلب اظهار داشت: این شرکت برق تامین برق سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی با ۱۰ درصد کل مشترکین برق کشور را به عهده دارد.

وی افزود: در محدوده این سه استان، ۱۰ نیروگاه با ظرفیت پنج هزار و ۱۵۶ مگاوات در حال بهره برداری است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان ادامه داد: برق خراسان علاوه بر تامین برق مشترکان استان‌های خراسان، بخشی از انرژی برق استان‌های یزد، سمنان، مازندران، سیستان و بلوچستان و کشور افغانستان را نیز تامین می‌کند.

متولی‌زاده تصریح کرد: انرژی توزیع نشده به ازای هر مشترک در شبکه برق خراسان حدود یک پنجم کشور است و میزان تلفات شبکه انتقال، فوق توزیع و توزیع، پنج درصد کمتر از متوسط کشور است بنابراین برق در خراسان با کیفیت بهتری تولید و عرضه می‌شود.

وی در ادامه همجواری با بارگاه منور رضوی، وجود نیروهای توانا، داشتن منابع غنی انرژی از جمله باد و خورشید و تامین برق کشورهای همجوار را از مزیت‌های برق خراسان عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان به اتوماسیون پست‌ها و نیروگاه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر اتوماسیون و هوشمندسازی شبکه برق یکی از اولویت‌های اصلی صنعت برق است و در این راستا برق خراسان به عنوان قطب اتوماسیون کشور معرفی شده است.

متولی‌زاده افزود: افزایش بهره‌وری، افزایش قابلیت اطمینان، مانور شبکه، کاهش تلفات و انرژی توزیع نشده از اهداف اصلی اتوماسیون است و درحال حاضر بیش از ۲۴ پست انتقال و فوق توزیع مجهز به این سیستم است.

وی اظهار داشت: شبکه برق منطقه‌ای خراسان از طریق چهار خط ۴۰۰ کیلو ولت با شبکه سراسری کشور ارتباط دارد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان توضیح داد: بزرگ‌ترین واحد نیروگاه بادی کشور به ظرفیت ۱، ۵ مگاوات در ابتدای امسال در خواف به بهره‌برداری رسید و در طی این مدت بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار کیلو وات ساعت برق تولید و منجر به صرفه‌جویی ۹۰۰ هزار لیتر گازوئیل و از انتشار بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ تن گاز دی اکسید کربن جلوگیری کرده است.

وی در ادامه به پروژه‌های هفته دولت اشاره کرد و افزود: با هدف تأمین برق، ۱۳ پروژه در صنعت برق خراسان آماده افتتاح رسمی شده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان گفت: پروژه‌های آماده بهره‌برداری شامل ۱۰ پست ۱۳۲ کیلو ولت در شهرستان‌های مشهد، چناران، فاروج، بجنورد، باجگیران، نیشابور و سه خط و کابل تغذیه ۱۳۲ کیلو ولت با هزینه‌ای بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با هدف استفاده مطلوب از انرژی‌های تجدیدپذیر به‌ویژه خورشیدی و با استفاده از ظرفیت بند ۶۹ قانون بودجه ۹۲ به‌زودی در استان خراسان نصب نیروگاه‌های کوچک خورشیدی در ساختمان‌های اداری، مسکونی و تجاری آغاز می‌شود.

شرکت برق منطقه‌ای خراسان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر