کد خبر: 7761 A

افزایش تعطیلات هفتگی از یک روز به دو روز از جمله تغییراتی است که باید فرصت‌ها و تهدیدهای آن به درستی در نظر گرفته شود، هر چند تجربه دیگر کشور‌ها در این زمینه، آثار و فواید فردی- خانوادگی، شغلی و اجتماعی را نشان داده است.

اصفهان – ایلنا: معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان تعطیلی روز پنج شنبه ادارات را در کاهش آلودگی هوا، صرفه جویی در منابع انرژی با توجه به شرایط خشکسالی و بهبود مسایل اجتماعی- روانی موثر دانست.

به گزارش ایلنا، در جلسه‌ای که با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری و دیگر معاونان استاندار، مدیر کل محیط زیست، هوا‌شناسی و دستگاه‌های اجرایی مرتبط، برای بررسی و تصمیم گیری درباره تعطیلی روز پنج شنبه ادارات استان در راستای کاهش آلودگی هوا، خشکسالی و مشکلات اجتماعی – روانی آن برگزار شد، فرزاد زیویار معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: افزایش تعطیلات هفتگی از یک روز به دو روز از جمله تغییراتی است که باید فرصت‌ها و تهدیدهای آن به درستی در نظر گرفته شود، هر چند تجربه دیگر کشور‌ها در این زمینه، آثار و فواید فردی- خانوادگی، شغلی و اجتماعی را نشان داده است.

وی با اشاره به لزوم برنامه ریزی‌های مدون برای کاهش ساعات کاری و تدوین و اجرای برنامه دورکاری و گسترش فعالیت‌ها در فضای مجازی از جمله استفاده از پول الکترونیک و همچنین افزایش ساعت کاری در طول هفته برای جبران این تعطیلی گفت: این موارد نه تنها تهدید بلکه فرصتی برای همگون سازی و بالا بردن سطح کیفیت شهر‌ها و روستا‌ها است و دنیای امروز دنیای کیفیت و استفاده بهینه از زمان است.

علیرضا همدانیان معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری اصفهان نیز با اشاره به اینکه تجربه تعطیلی مدارس در روز پنج شنبه به کاهش آلودگی هوا کمک کرده، اظهار داشت: با توجه به اینکه حدود ۷۵ درصد آلودگی هوا، از دود خودروهاست، باید یک تیم تخصصی برای بررسی مسائل زیست محیطی تحقیق و شعاع و محدوده جغرافیایی آلودگی هوا تشکیل و پس از کار‌شناسی موضوع، طرح با برنامه ریزی منضبط در این مناطق اجرا شود.

همچنین منصور شیشه فروش مدیر کل مدیریت بحران استان اصفهان با تاکید بر اینکه سلامت مقدم بر دیگر موضوعات است، تصریح کرد: اجرای این طرح، اقدام جدی دولت برای مقابله با آلودگی هوا را نشان داده و مردم نیز بحران آلودگی را بهتر درک کرده و با تغییر رفتارهای مصرفی و عدم استفاده از مواد آلاینده به حل بحران کمک خواهند کرد.

کلانتری مدیر کل محیط زیست استان نیز با اشاره به اینکه اصفهان یک کلان شهر صنعتی و جزء ۸ شهر مشمول برنامه کاهش آلودگی هوا به شمار می‌آید، گفت: وجود ۹۰۰ هزار خودرو و صنایع بزرگ اطراف شهر موجب این آلودگی است.

وی افزود: همانطور که در روز جمعه اطلاعات ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا کاهش ۲۰ درصدی آلودگی را نشان می‌دهد، تعطیلی روز پنج شنبه نیز کاهش میزان آلایندگی ناشی از خودرو‌ها، ترافیک و تردد مردم را به دنبال خواهد داشت و با خروج مردم به مدت ۴۸ ساعت از شهر آلودگی پایان هفته کاهش پیدا کرده و در ابتدای هفته هوای سالم تری خواهیم داشت.

سلطانیان معاون پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی نیز با با اجرای این طرح موافقت کرد وگفت: نتیجه این تعطیلی، کاهش هزینه‌ها و گامی در راستای اقتصاد مقاومتی خواهد بود علاوه بر این ۶۵ درصد کشورهای جهان تعطیلی ۲ روز در هفته را تجربه کرده و موفق هم بوده‌اند.

وی با تاکید بر حفظ سلامت مردم، آلودگی هوا را یکی از عوامل بروز بیماری‌ها دانست و افزود: انسان سالم محور توسعه پایدار است پس سلامتی از اولویت‌های ما برای رسیدن به توسعه پایدار خواهد بود.

مجید عاملیان رییس اداره آموزش و پرورش استان نیز با اشاره به تعطیلی مدارس در روز پنج شنبه، اظهار امیدواری کرد: اجرای این طرح از آن جهت که والدین ساعات بیشتری را در کنار فرزندان خواهند بود، باعث تحکیم خانواده و افزایش بهداشت روانی خواهد شد.

در خاتمه معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان هدف از برگزاری این جلسه را تصمیم گیری درست اعلام و تصمیم گیری در این خصوص را با بررسی دقیق‌تر به هفته آینده موکول کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر