کد خبر: 53549 A

مدیر مدرسه راهنمایی پسرانه شهدای مکه:

در این واحد آموزشی بجای زدن زنگ مرسوم مدرسه، از آواها وموسیقی استفاده می‌شود.

ایلنا - کاشان: مدیر مدرسه راهنمایی پسرانه شهدای مکه در کاشان گفت: دراین واحد آموزشی بجای زدن زنگ مرسوم مدرسه، از آواها وموسیقی استفاده می شود.

"سید فرهاد فاطمی"  در گفتگو با خبرنگاران  با اعلام این مطلب افزود: در اجرای این طرح، با پخش آهنگ در پایان وقت درسی، دانش آموزان از كلاس خارج شده و با قطع شدن آن دانش آموزان، وارد كلاس میشوند که پخش آهنگها می تواند با توجه به مناسبتهای روز، انتخاب شود.

به گفته وی، به استناد تحقیقات علمی و پزشکی، موسیقی آرام، اثر درمانی بر انسان دارد و کودکانی که با مشکل کمبود حافظه مواجه هستند به وسیله موسیقی می‌توانند این توانایی خود را ارتقا بخشند.

وی اظهار داشت: ایران به عنوان یکی از تمدن های کهن، علاقه و قابلیت فرهنگی خود را در استفاده از موسیقی نشان داده و در زمینه های درمانی، روحی و عرفانی از این پدیده استفاده کرده است.

فاطمی گفت: اجرای این طرح، در ماه اسفند به صورت آزمایشی است و پس از سنجش و ارزیابی عملکردها و نظر شورای دبیران برای استمرار آن تصمیم گیری خواهد شد.

یک مشاور آموزشی با مثبت خواندن این طرح ابتکاری در مدارس گفت:مراجعه به آثار دانشمندانی چون فارابی در کتاب موسیقی الکبیر و ابوعلی سینا در کتاب قانون، به صراحت اهمیت موسیقی و تأثیر آن بر جسم و روح را اثبات می کند.

"نسرین حجازی یوسفی" افزود: فارابی تحقیقات گسترده و ارزشمندی در این مورد انجام داده و یافته های او سال هاست که مورد توجه دانشمندان دنیا قرار می گیرد. همچنین، ابن سینا در کتاب خود، تأثیر موسیقی را بر اعضای بدن و درمان امراض جسمانی بیان می کند.

وی تصریح کرد: اندیشمند بزرگی چون فارابی سه خاصیت برای موسیقی در نظر می گیرد که عبارتند از احساس انگیزه، ایجاد نشاط و تقویت خیال و خلاقیت که گاه موسیقی قادر است هر سه این خصوصیات را با هم دارا باشد که نقش اساسی در تربیت انسان دارد.

وی تاکید کرد: بدون شک، نوای موسیقی، اثربخش تر از صدای زنگ های گوشخراش مدرسه است ولی باید در انتخاب آهنگ ها با توجه به محیط و شرایط سنی دانش آموزان، آگاهانه و هدفمند عمل کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر