کد خبر: 50061 A

همزمان با نزدیک شدن فصل بهار/

شعر بَرزُک کاشان سلطان گل و گلاب و عرقیات گیاهی، این روزها شاهد برداشت گل بیدمشك و تهیه عرق بیدمشك است

ایلنا - کاشان: بَرزُک سلطان گل و گلاب و عرقیات گیاهی، این روزها شاهد برداشت گل بیدمشك و تهیه عرق بیدمشك است.

 مسوول صنف گلاب و عرقیات گیاهی  شهر برزک در گفتگو با خبرنگار ایلنا در کاشان گفت: امسال بیش از 220 تن گل بیدمشک در بیش از 550 کارگاه گلابگیری سنتی و 8 کارخانه صنعتی برزک به عرق بیدمشک تبدیل و روانه بازار می شود.

« سید عباس طاهری » در ادامه گفت: این میزان گل بیدمشگ حاصل برداشت بیش از 20 هکتار از باغهای سطح زیر کشت بیدمشک در برزک است ومابقی گل های بیدمشک از شهرهای قم، همدان، كرمانشاه و ارومیه جهت تبدیل به عرق بیدمشك وارد کارگاههای گلابگیری برزك می شود و پس از تبدیل به عرق بیدمشك آماده عرضه به بازارها می‌شود.

وی در ادامه افزود:از این میزان گل بیدمشک بیش از 1.100.000 لیتر عرق بیدمشک درجه یک استحصال که علاوه بر عرضه در بازارهای داخلی، به کشورهای اروپایی و حاشیهخلیج‌فارس صادر می‌شود.

برزک، قطب تولید بیدمشک در شهرستان کاشان است و حدود 80 درصد انواع عرقیاتگیاهی و گلاب کاشان در این شهر تولید می‌شود.

حدود هزار خانوار برزکی گل بیدمشک پرورشمی‌دهند و درآمد حاصل از فروش عرق بیدمشک در این شهر سالانه بیش از 27میلیارد ریال است.

بیدمشك نخستین درختی است كه در شهر برزک به عنوان پیام آور بهار به گل می‌نشیند. درخت بیدمشك دیر زمانی است كه در اطراف باغ‌های میوه و كنار جویبارها و رودخانه‌ها پرورش می یابد و تهیه عرق بیدمشك در اسفند ماه و آغازین روزهای بهار یكی از سنت‌های قدیمی خانواده‌های شهر برزک است. این گیاه از نژاد بید است که اندازه آن از بیدمعمولی کوچکتر بوده و سنبله‌های آن دارای اسانس معطر است و برداشت آن تاپایان فروردین ادامه دارد. تهیه عرق از این گیاه كه هم به شكل صنعتی و هم به شكل سنتی صورت می‌گیرد در شهر برزک رونق بسیاری دارد به طوری که برزک را به قطب تولید عرق بیدمشک و دیگر عرقیات گیاهی تبدیل کرده است.گلهای بیدمشك كه قبل از برگ‌ها ظاهر می‌شوند، دارای اسانس معطری هستند. اسانسی كه از این گیاه گرفته می‌شود به نام عرق بیدمشك است، كه هم برای معطر كردن شربت و هم به خاطر خواص درمانی مورد مصرف است.

استفاده از عرق بیدمشك در تهیه نقل و شیرینی و شربت نیز به سبب عطر، طعم و بیش از همه خاصیت شفا بخشی آن، در این منطقه متداول است.

عرق بیدمشك با داشتن تركیباتی چون تانن، سالیسیلین، ژرانیول و......به عنوان داروی مؤثر در تقویت قلب و اعصاب، آرام بخش و رفع كننده درد و خستگی شناخته شده است.برای افزایش اشتها، بی خوابی، رفع سنگ و ورم كیسه صفرا و درمان دردهای مفاصل و رماتیسم می‌توان از عرق بیدمشك استفاده كرد.

برزك، شهری با مناظری طبیعی، چشم اندازهای بسیار زیبا و چشمه سارهای متعدد در میان كوه‌های سر به فلك كشیده و مانند «نگین كوهستان» در 45 كیلومتری جنوب غربی كاشان و در دامنه‌های كركس واقع شده است.

وجود گلستان‌های گل محمدی، باغ‌های شاتوت، باغستان‌های سرسبز، رودخانه‌های همیشه جاری و چشمه سارهای زیبا، فضای جذابی را برای گردشگران و میهمانان منطقه فراهم آورده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر