کد خبر: 50026 A

رییس انجمن صنایع همگن خودرونیرومحرکه استان اصفهان:

برای حل مشکلات صنعت خودرو، قیمت خودرو باید با نظارت دولت آزاد و تثبیت شود.

اصفهان-ایلنا:رییس انجمن صنایع همگن خودرونیرومحرکه خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: عدم تثبیت قیمت ها صنعت خودرو را با مشکلاتی روبرو کرده است.

به گزارش ایلنا،ابراهیم احمدی ادامه داد: برای حل مشکلات صنعت خودرو، قیمت خودرو باید با نظارت دولت آزاد و تثبیت شود.

احمدی بیان کرد: اگر قیمت ارز و خودرو همزمان به تعادل برسد، افزایش قیمتی که ایجاد می شود، تولیدکننده را مجبور به بالا بردن کیفیت می کند.

وی با انتقاد از عملکرد دولت درخصوص اینکه مابه التفاوت قیمت بازار و قیمت تعیین شده سازمان حمایت از مصرف کننده را از خودروساز دریافت می کند، گفت: در عین حال به دلیل گران شدن مواد اولیه و تجهیزات، خودروساز نمی تواند افزایش تولید داشته باشد در نتیجه قیمت خودرو باز هم افزایش میابد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر با مبنا قرار گرفتن ارز مبادلاتی، تعرفه واردات تا حدود 40درصد کاهش پیدا کرده است و قرار است هر سال 5درصد کاهش پیدا کند. وی ادامه داد: با ثابت ماندن نرخ ارز، تعرفه واردات خودرو اگر حتی به 10 درصد تا 15 درصد هم برسد برای خودروساز مشکلی پیش نمی آید و می تواند با خودروهای خارجی رقابت کند.

رییس انجمن صنایع همگن خودرونیرومحرکه خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با بیان اینکه نسبت به سال گذشته مواد اولیه تا 3 برابر افزایش قیمت داشته است، اظهار کرد: به طور مثال روغن هیدرولیک تولید شرکت های دولتی و خصوصی، سال قبل هر بشکه 220لیتری بین 280 تا 240 هزار تومان خریداری می شده که امسال به حدود 850 هزار تومان رسیده است.

احمدی اضافه کرد: به دلیل این افزایش قیمت، تعدادی از قطعه سازان کار خود را متوقف یا نیمه تعطیل کرده اند و بسیاری از خودروهای تولیدی کسری قطعه دارد و نمی تواند وارد بازار شود.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که قطعه وارد و مونتاژ می کنند و به خودروساز می فروشند، افزایش نرخ ارز را از خودروساز دریافت می کنند در حالی که کارخانه هایی تولید داخلی دارند نمی توانند افزایش 2 تا 3 برابری مواد اولیه و هزینه های سربار خود را از خودروساز و بقیه بازار بگیرند و این باعث شده است واحدهایی که اشتغال ایجاد کرده اند بیشتر مورد بی مهری قرار بگیرند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر