کد خبر: 32071 A

سومین همایش توسعه گردشگری در حوزه فرهنگی کاشان با عنوان " گردشگری، آیین و فرهنگ"با حضور رئیس پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی کشور در فرهنگسرای مهر سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان برگزار شد.

ایلنا - كاشان: سومین همایش توسعه گردشگری در حوزه فرهنگی کاشان با عنوان " گردشگری، آیین و فرهنگ"با حضور رئیس پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی کشور،رئیس مرکز پژوهش هنر، معماری و شهرسازی نظر،شهرداران منطقه کاشان و مسئولین شهری در فرهنگسرای مهر سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در كاشان‏ در ابتدای این مراسم شهردار کاشان، هدف از برگزاری این همایش را افزایش خدمات رفاهی،اقامتی و تفریحی برای گردشگران در منطقه کاشان برشمرد.

« سعید مدرس زاده »، ضمن اشاره به استفاده 20 درصدی از ظرفیت های کاشان گفت: در دوره چهارم و پنجم در زمینه گردشگری اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.

وی، معرفی آثار وابینه تاریخی، ایجاد زیر ساخت های فرهنگی،ساماندهی جاذبه ها و سیاست گذاری های ماندگار در گردشگری را از جمله عوامل موثر در جذب گردشگر به منطقه دانست.

به گفته وی، برای معرفی هرچه بهتر پایتخت تمدن و فرهنگ " کاشان " بایدبا برنامه ریزی های منظم و منسجم که در خور شان این شهرستان است بیشتر از آنچه که هست زمان بگذاریم و به آن بپردازیم.

شهردار کاشان تاکید کرد: امید است در سایه تعامل و برنامه ریزی های منسجم بتوانیم تحت عنوان یک کتاب آنگونه که شایسته است کاشان را معرفی کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر کاشان نیز دراین همایش ضمن اشاره به آیات قرآنی درزمینه گردشگری گفت: نظرواندیشه کردن درزمین و آنچه که امروز می بینیم، پی بردن به میراث است که اصل و اساس آن درآیات قرآنی اشاره شده است.

حسین واعظی، انواع شناخت را سطحی، ظاهری و علمی ذکر کرد و افزود: در حال حاضرعلم متکی به ظاهری و نزدیکی است و به دانایی هایی که محدود می باشد نمی توان متکی بود چرا که علم متحول شده و دیگر علم سینوی وجود ندارد.

به گفته وی، فلسفه وجودی گردشگری، ارتباط ذهنی، مکتوب، تاریخی و مشهود است که به علم الیقین و عین الیقین بر می شود.

وی اظهار داشت: گردشگری از علوم اجتماعی است و محور آن انسان است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کاشان، چاپ بروشور، بولتن، کتاب و... را از جمله موارد موثر در معرفی آثار و ابنیه تاریخی منطقه عنوان کرد.

واعظی، ضمن اشاره به اینکه کاشان همیشه مهد فرهنگ، فرهنگ پرورو پیشتازاست تاکید کرد:امیدواریم همیشه شهری زیبا با مردمی معتقد و با فهم قرآنی و درک الهی داشته باشیم.

« سیف اله امینیان » هم در این مراسم از حوزه فرهنگی ایران با نام حوزه فرهنگی کاشان یاد کرد و گفت: سابقه 8 هزار ساله سیلک که به تشخیص باستان شناسان به 9 هزار سال هم رسیده است، پایتخت تمدن و مدنیت فلات قاره ایران زمین است.

این کارشناس حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور افزود: سیلک به عنوان اولین جایگاهی است که در فلات قاره ایران زمین شهرنشینی از این نقطه آغاز شده است.

معاون اسبق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور  ، ضمن اشاره به اینکه این همایش با آئین های مذهبی همراه است اظهار داشت:مراسم قالیشویان مشهد اردهال که در فهرست میراث جهانی ثبت شد،جزء آئینی است که در دنیا منحصر به فردمی باشد.

امینیان  ،به مراسم هوم بابایی،امامزادگان آقاعلی عباس(ع)، هلال بن علی(ع)،شاهزاده ابراهیم(ع)، شاهسواران، شاسوسا و 000 به عنوان مراکز و مراسم جذب گردشگر به منطقه اشاره کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر