کد خبر: 18698 A

سفیر هند در ایران:

مردم ایران با کالاهای هندی از جمله برنج و چای هندی مانوسیت چندین ساله دارند/ بر خلاف حضور کشورهای اروپایی و چین در بازار ایران، هند همواره در این بازار مظلوم واقع شده است.

اصفهان – ایلنا: سفیر هند در ایران واردات گندم ایران از آمریکا با قیمت سه برابر نسبت به قیمت گندم هند را قابل توجه دانست و گفت: هند می‌تواند نیاز گندم ایران را با یک سوم قیمت‌های موجود برطرف کند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، «سری واس تاوا» srivastava با حضور در دفتر رییس اتاق بازرگانی اصفهان و دیدار و گفت‌و‌گو با رییس و عضو هیات رییسه آن، حجم تجاری دو کشور را ۲۲ تا ۲۳ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: صادرات ایران به هند ۲۰ میلیارد دلار و صادرات هند به ایران را ۲ میلیارد دلار در سال گذشته بوده است و امیدواریم این حجم روز به روز افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه حجم تقاضا در بازار یک میلیارد نفری هند بسیار بالاست و ایران می‌تواند از این فرصت استفاده کند، تصریح کرد: با توجه به تحریم‌های اقتصادی بانک‌های ایرانی، تجار این کشور می‌توانند به جای ارز کالا، کالاهای ساخته شده در هند را بر اساس نیاز خود خریداری کند.

سفیر هند در ایران، افزایش حجم مبادلات دو کشور را نیازمند تجدید نظر در برخی از سیاست‌های موجود عنوان کرد و گفت: نمایشگاه تخصصی هند در ایران که قرار است سال آینده برگزار شود، می‌تواند فصلی جدید در توسعه روابط اقتصادی ایجادکند.

مانوسیت چندین ساله مردم با کالاهای هندی

رییس اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این دیدار، با اشاره به سابقه چندین قرن رابطه اقتصادی ایران و هندگفت: اصفهان همواره در این ارتباط اقتصادی نقش فعال و پویایی داشته و بسیاری از مردم ایران با کالاهای هندی از جمله برنج و چای هندی مانوسیت چندین ساله دارند.

خسرو کسائیان هند را یکی از کشورهای در حال توسعه خواند و افزود: ایران و هند می‌توانند نیازمندی‌های خود را از یکدیگر تامین کنند.

خانه هند در اصفهان تاسیس شود

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی اصفهان نیز یادآور شد: اقتصاد ایران در طول چند دهه اخیر همواره دستخوش تغییر بوده است و امروز بخش صنعت ایران نگاه ویژه‌ای به شرق دارد.

ابوالقاسم سرتیپی که معتقد است بر خلاف حضور کشورهای اروپایی و چین در بازار ایران، هند همواره مورد مظلوم در این بازار واقع شده، ادامه داد: امروز می‌توان با تقویت همکاری‌های دو طرف حجم تبادلات تجاری دو کشور را افزایش دهیم.

وی خواستار ایجاد خانه هند در اصفهان شد و گفت: تشکیل این خانه به توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی دو کشور کمک می‌کند زیرا نزدیک شدن ارتباطات مردم در دو کشور در بخش‌های اقتصادی و فرهنگی می‌تواند در تقویت روابط دو کشور موثر باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر