کد خبر: 53349 A

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل مطرح کرد:

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: میزان جوجه‌ریزی در سال‌جاری در استان اردبیل 25 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

ایلنا – اردبیل: مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: میزان جوجه‌ریزی در سال‌جاری در استان اردبیل 25 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش ایلنا از اردبیل مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل در جلسه کمیته تنظیم بازار در اردبیل اظهار داشت: با تأکید استاندار اردبیل مبنی بر افزایش ظرفیت جوجه‌ریزی و همچنین عرضه گوشت مرغ در نیمه دوم فروردین و اردیبهشت‌ماه سال آینده برنامه‌ریزی‌ها به نحوی بوده تا با تأمین گوشت سفید مورد نیاز در ایام عید برای آن طرف سال نیز بتوانیم پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهیم.

صادق صالحی ادامه داد: ‌در همین ارتباط یک میلیون جوجه‌ریزی در دستورکار قرار گرفته، به طوری که 400 هزار قطعه از این امر صورت گرفته و مابقی نیز به تدریج و تا پایان اسفندماه انجام می‌شود.

صالحی، استان اردبیل را یکی از استان‌های ممتاز کشور در تولید و عرضه جوجه یک‌روزه برای بازارهای داخلی و خارجی اعلام کرد و افزود: در این زمینه چندین واحد تولیدی با کسب مجوز و تسهیلات لازم فعالیتشان را آغاز کردند و یا طرح توسعه واحدهای موجود در دستورکار قرار گرفته است.

این مسئول همچنین از کنترل بازار گوشت قرمز با کشتار مناسب و قابل اعتماد در ماه‌های اخیر به ویژه کشتار دام‌های وارداتی خبر داد و خاطرنشان کرد: علاوه بر دام‌های وارداتی از ارمنستان، شاهد واردات از گرجستان و اوکراین نیز هستیم که کشتارگاه صنعتی استان اردبیل در این زمینه معین کشتار معرفی شده تا بتوان به نحوه مطلوب کشتارهای موردنظر را انجام داده و نیاز بازار را به شکل مطلوب تأمین کرد.

وی، توقف کشتارهای غیرمجاز دام در روستاهای اطراف اردبیل و دیگر شهرها را یادآور شد و تصریح کرد: مواردی از کشتار غیرمجاز دام در برخی از روستاها را شاهد بودیم که با ارائه گزارش به مراجع قضایی و انتظامی با این کشتارهای غیربهداشتی برخورد صورت گرفته است.

مدیرکل دامپزشکی استان با بیان اینکه این موضوع علاوه بر صدمات اقتصادی به منطقه می‌تواند، مضرات بهداشتی را نیز به همراه داشته باشد، عنوان کرد: سیاست دامپزشکی بر این است که دام قبل از مصرف و کشتار، معاینه بهداشتی شود.

صالحی بیان داشت: در صورت معاینه بهداشتی، بیماری احتمالی دام شناسایی شده و در ادامه ساکنان منطقه گوشت آلوده مصرف نمی‌کنند.

وی یادآور شد: ‌البته اطلاع‌رسانی‌ها در این زمینه و آگاهی‌دهی مردم از طریق تماس‌های تلفنی به ناظران بهداشتی صورت می‌گیرد تا به صورت رایگان دام موردنظر مورد معاینه قرار گیرد.

صالحی ادامه داد: در همین ارتباط 17 تن گوشت فاسد و غیربهداشتی در اردبیل معدوم‌سازی شده است که در آستانه عید نوروز از هموطنان انتظار داریم، هرگونه کشتار داخل منازل خود را نیز با همکاری دامپزشکی و اخذ تأییدیه بهداشتی انجام دهند.

وی گفت:‌ با همراهی دستگاه‌های نظارتی با فروشندگان گوشت‌های فاسد و ناسالم برخورد کرده و آنها را از چرخه مصرف خارج می‌کنیم.

صالحی، کنترل بیماری‌های دام به ویژه مشترک بین انسان و دام را ضروری اعلام کرد و افزود: با هدف جلوگیری از شیوع این بیماری‌ها از شهروندان درخواست می‌کنیم حتی برای ذبح یک دام با دامپزشکی تماس برقرار کنند.

این مسئول از تأمین خسارت دام‌های بیمار خبر داد و اذعان داشت:‌ در صورتی که دام‌های بیمار معدوم‌سازی شود؛ قطعاً تأمین خسارت برای دامداران و صاحبان دامداری‌های سنتی و صنعتی انجام می‌شود.

وی، فعالیت دو کشتارگاه صنعتی دام را در سطح استان یادآور شد و خاطرنشان کرد: فرآورده‌های گوشتی فاسد برای تولیدات صنعتی نظیر چسب کفش، چسب چوب یا الکل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صالحی در پایان اضافه کرد:‌ با پیش‌بینی‌های انجام شده 75 درصد هزینه و قیمت دام معدوم‌سازی شده به دامداران پرداخت می‌شود تا خسارتی از این بابت متوجه آنها نشود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر