کد خبر: 84375 A

این کنگره مهرماه سال جاری با هدف بزرگداشت مقام فرهنگی و جایشگاه ارزنده این شاعر برجسته توسط شهرداری تبریز و به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برگزار می‌شود.

ایلنا: دبیرخانه کنگره بزرگداشت استاد علی نظمی شاعر و از معدود سعدی سرایان معاصر آغاز به کار کرد.
به گزارش ایلنا این کنگره با هدف بزرگداشت مقام فرهنگی و جایگاه ارزنده این شاعر برجسته توسط شهرداری تبریز و به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برگزار می‌شود.
استاد علی نظمی قریب هشت دهه در فضای فرهنگی و شعری تبریز حضور موثر داشته و از جمله معدود کسانی است که در غزلسرایی از سعدی الهام گرفته است.

وی متولد سال 1306 در تبریز است و در طول حیات خود با اساتید بزرگی همچون بدیع الزمان فروزانفر- ملک الشعرای بهار- رهی معیری- شهریار- پرویز ناتل خانلری-جلال الدین همایی- اخوان ثالث و منوچهرمرتضوی مصاحبت داشته است.
نظمی بعد از شهریار وارث شعر فارسی در آذربایجان است. زبان شعرنظمی زبان شعرشیراز است. ‏ میرنعمت اله موسوی درمقدمه جلد دوم دیوان نظمی با اشاره به این موضوع چنین گفته اند که: اگـر چندغزل از شاعران بزرگ سدهٴهقتم بشنویم و به دنبال آن غزلی از نظمی را گوش کنیم به احتـمال قوی٬ فاصله ٴهفتصدساله میان این غزلها تشخیص داده نشود.
وی سالهاست محفل ادبی بزم سخن را مدیریت می کند، محفلی که شاعران برجسته و صاحب نامی را به عرصه ادبی ایران تقدیم کرده است.
بر اساس اعلام دبیرخانه بزرگداشت این شاعر شهیر، برنامه متعددی برای بزرگداشت این شاعر در قید حیات در نظر گرفته است.

همچنین بر اساس اعلام این دبیرخانه مقرر شده است که این کنگره در مهرماه سالجاری با حضور شخصیت های ادبی، فرهنگی و هنری برجسته کشور برگزار شود.

دبیرخانه کنگره بزرگداشت استاد نظمی آغاز به کار کرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر