کد خبر: 5376 A

محجوب درسومین دوره مسابقات ملی رباتیک در تبریز:

سومین دوره مسابقات ملی رباتیک مرکز آموزش علمی کاربردی خانه کارگر تبریز در سالن چند منظوره آموزشی فرهنگی و رفاهی ورزشی خانه کارگر آغاز به کار کرد.

تبریز -  ایلنا: سومین دوره مسابقات ملی رباتیک مرکز آموزش علمی کاربردی خانه کارگر تبریز در سالن چند منظوره آموزشی فرهنگی و رفاهی ورزشی خانه کارگر آغاز به کار کرد.

دبیر کل خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در آیین گشایش این مسابقات گفت: توسعه علم رباتیک پیش زمینه ای برای افزایش رفاه مردم کشور است.

علیرضا محجوب افزود: دقت مهمترین ارمغان ربات های پیشرفته در صنعت بوده و با استفاده  ازربات می توان کارهایی انجام داد که از عهده بشر خارج است.

وی یادآورشد: ربات می تواند به کمک کارگر آمده و او را در انجام کارهای طلاقت فرسا یاری کند.

محجوب گفت: توسعه علم رباتیک می تواند رویاهای تحقق نیافته بشر در حوزه کار و صنعت را تحقق بخشد

وی گفت: برگزاری مسابقات رباتیک می تواند موجب شکوفایی استعداد های نسل جوان شده و به بلوغ فکری و هنری آنها کمک کند.

وی تاکید کرد: تلاش ما اینست که برای کارگران حفظ شغل کرده و به پایش درآمد آنها کمک کنیم.

دبیر کل خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران نیز با ابراز تسلیت به مصیبت دیدگان مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی از مسئولان برگزاری مسابقات خواست معادل هزینه این مسابقات را به مردم این مناطق کمک کنند.

دبیر اجرایی ومجری طرحهای آموزشی خانه کارگر تبریز در مراسم آغاز به کار این دوره از مسابقات گفت: 120 تیم از استان های مختلف کشور از جمله تهران، زنجان، کرمانشاه، قشم، رشت، ساری، خوزستان، گلستان، مشهد، لاهیجان، اردبیل، ارومیه،مراغه و تبریز و... در این دوره از مسابقات شرکت کرده اند.

حاج کریم صادق زاده یادآور شد: این دوره ازمسابقات در سه رشته تعقیب خط ساده، تعقیب خط ویژه و آتش نشان برگزار شده و شرکت در آن برای عموم و در تمامی مقاطع تحصیلی آزاد بوده است.

وی ادامه داد: برای تحقق اهداف سند چشم انداز جمهوری اسلامی در افق 1404 و به منظور دستیابی به جایگاه نخست اقتصادی، علمی و فناوری در منطقه توجه به توسعه علوم کاربردی در میان جوانان تعیین کننده است.

صادقزاده خاطرنشان کرد: با توجه به توسعه روز افزون صنعت و تکنولوژی و نیاز مراکز صنعتی به متخصصان و کارشناسان رشته های کاربردی از جمله رباتیک مرکز علمی کاربردی خانه کارگر تبریز با توجه به رسالت عظیم خود در زمینه آموزش های تخصصی و کاربردی افراد علاقمند،  این دوره از مسابقات را با تلاش مضاعف تر از سال های گذشته برگزار می کند.

صادق زاده با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص پایبندی به اصول و پیشرفت های علمی یادآور شد: نهضت علمی که امروز به عنوان یکی از متغیرهای اصلی اقتدار ملی کشورمان مطرح است بر اساس راهبردی شکل گرفته که رهبر معظم انقلاب از سال های پیش در ترسیم آن نقش آفرینی کرده و عملا پای به میدان نهادند.

وی اضافه کرد: تاکید معظم له بر لزوم پیشرفت علمی از آن رو صورت می پذیرد که ایشان عامل اصلی عقب ماندگی کشور را در عقب ماندگی علمی دانسته و در نگاهی کاملا ریشه ای، دقیق و راهبردی به علم در ابعاد مختلف جایگاهی بی نظیر قائل هستند.

صادق زاده گفت: علم و دانش و تحقیق و پژوهش به عنوان اصلی ترین عامل پیشرفت کشور بوده وهمگی باید برای توسعه آن تلاش کنیم.

دبیر اجرایی ومجری طرحهای آموزشی خانه کارگر تبریز یادآور شد: برخی افراد از توسعه علم رباتیک به دلیل کاهش بازار کار برای نیروی انسانی نگرانند در حالی که ربات می تواند کمک حال کارگران در انجام کارهای سنگین باشد.                           

وی با اشاره به محل برگزاری مسابقات اظهار کرد: سالن چند منظوره، استراحت گاه، سالن غذاخوری و رستوران با عنایت ویژه دبیر کل خانه کارگر جمهوری اسلامی در مدت زمان حدود یک سال احدا ث شده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان نیز در این مراسم توان علمی کشور را یکی از دلایل افزایش بغض و کینه دشمنان نسبت به اسلام و ایران دانسته و اظهار داشت: در جهان امروز شاهد این هستیم که توان علمی و فرهنگی ایران تمدن غرب را تحت الشعاع قرار داده و استکبار جهانی از طرق مختلف از جمله توهین به ساحت مقدس پیامبر اسلام سعی در نابودی این دین مقدس دارند.

دکتر محمد امین فرد در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت برگزاری این مسابقات گفت: امیدواریم این دوره از مسابقات محیطی مناسب جهت ارایه و تبادل دستاوردهای علمی در زمینه های علم رباتیک برای شرکت کنندگان باشد.

وی ادامه داد: رباتیک هایی که امروز با همت جوانان عزیز به نمایش گذاشته شده امیدواریم در آینده نزدیک و در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی  تبدیل به فراورده های صنعتی شده و باعث توسعه و پیشرفت کشور گردد.

مهندس قهرمان نژادسرپرست مرکز آموزش علمی کاربردی خانه کارگر تبریز نیز در این افتتاحیه با بیان اینکه با برگزاری این مسابقات توانسته ایم دانش آموزان خود را توانمند سازیم گفت: برگزاری این مسابقات وسیله افزایش خلاقیتها و تبدیل اندیشه ها به نوآوریها و ساختن امکاناتی برای کمال می باشد.

قهرمان نژاد با اشاره به اینکه این مسابقات فرصتی برای دانش آموزان، دانشجویان جهت به اشتراک گذاشتن دست آوردهای علمی خود در زمینه های مربوط به پروژه های رباتیک است گفت:در کشور نیاز فزاینده ای برای استفاده از ربات ها در عرصه های مختلف صنعتی، نظامی، پزشكی، اجتماعی و... وجود دارد.

در پایان علیرضا محجوب دبیر کل خانه های کارگر جمهوری اسلامی ایران و دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز از تندیس یادبود این مسابقات پرده برداری کردند.

سومین دوره مسابقات ملی رباتیک مرکز آموزش علمی کاربردی خانه کارگر تبریز  روزهای 30 و 31 شهریورماه در سالن چند منظوره ورزشی این مرکز برگزار می شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر