کد خبر: 50163 A

فرماندار تبریز:

در حال حاضر در تبریز جهت نیل به استانداردها به 48 باب کتابخانه عمومی استاندارد با حداقل 2200 متر مربع زیربنا تا سال 1404 نیاز داریم./ کتابخانه‌ها نباید در بحث‌های مالی جاری از جمله تامین هزینه‌های مصرف انرژی دچار مشکل شوند

ایلنا- تبریز: فرماندار شهرستان تبریز پیشنهاد داد شهرداری تبریز در راستای رفع نیاز فضای کتابخانه عمومی، از قِبَل بدهی‌های خود، زمین برای احداث کتابخانه‌های عمومی استاندارد در اختیار نهاد کتابخانه‌های عمومی قرار دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا محمود چمنی فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان تبریز در پنجمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان در سال جاری، افزود: برنامه‌ریزی‌هایی که امروز برای توسعه جامعه طرح ریزی و اجرا می‌شود مبتنی بر دانایی و بصیرت بوده و در این میان مطالعه و کتاب‌خوانی نقش بسزایی در نیل به این هدف ایفا می‌کند.

وی با تأکید بر لزوم همکاری و تعامل همگانی در پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و سند چشم انداز گفت: با توجه به نقش سازنده کتابخانه‌ها در کنار سایر مجموعه‌های مذهبی و فرهنگی در توسعه دانش مدار جامعه اظهار داشت: کتابخانه‌ها نباید در بحث‌های مالی جاری از جمله تامین هزینه‌های مصرف انرژی دچار مشکل شوند و جا دارد همانند امکان مذهبی و فرهنگی دیگر، کتابخانه‌ها از پرداخت چنین هزینه‌هایی معاف شوند تا هزینه‌های مذکور صرف امور توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌ها شود.

چمنی با اشاره به استانداردهای کتابخانه‌ای بر اساس توسعه شهرها و جمعیت خاطرنشان کرد: در حال حاضر در تبریز جهت نیل به استانداردها به 48 باب کتابخانه عمومی استاندارد با حداقل 2200 متر مربع زیربنا تا سال 1404 نیاز داریم.

فرماندار شهرستان تبریز مشارکت شهرداری‌ها در این زمینه را بسیار موثر دانست و افزود: یکی از مسائل اساسی در رفع این نیازها، تأمین زمین مناسب برای احداث کتابخانه‌های عمومی است.

وی از شهرداری خواست تا از محل بدهی خود بابت سهم نیم درصد کتابخانه‌ها از درآمدهای شهرداری‌ها، نسبت به تأمین 8 قطعه زمین برای احداث کتابخانه استاندارد توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در 8 منطقه تبریز اقدام کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت: بدون شک با تعامل سازنده و برنامه ریزی شده شهرداری‌ها و مجموعه کتابخانه‌ها، گام‌های بسیار ارزنده‌ای در جهت رفع نیازهای کتاب و کتابخانه‌های مردم فرهنگ دوست برداشته خواهد شد.

حسن خدایی ضمن استقبال از پیشنهاد فرماندار تبریز خاطرنشان کرد: این پیشنهاد برای اجرایی شدن و جهت تصویب به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ارائه خواهد شد لکن بر اساس قانون مصوب، به منظور رفع نیازهای جاری کتابخانه‌ها، در صورت اجرایی شدن پیشنهاد مذکور، بخشی از نیم درصد نیز باید به صورت نقدی به حساب انجمن کتابخانه‌ها واریز شود.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر