کد خبر: 49756 A

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران خبر داد:

وقتی در تهران زلزله رخ دهد ساختمان‌ها و برجهای بلند خود مشکل ساز شده زیرا با واژگونی آن‌ها تمامی مسیر‌ها بسته می‌شود.

ایلنا- تبریز: رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران گفت: وقتی در تهران زلزله رخ می‌دهد ساختمان‌ها و برجهای بلند خود مشکل ساز شده زیرا با واژگونی آن‌ها تمامی مسیر‌ها بسته می‌شود.
به گزارش خبرنگار ایلنا رجب‌زاده در اولین کنفرانس ملی بهسازی و مقاوم سازی بافت‌های شهری در مجاورت گسل‌های فعال، که به همت شهرداری تبریز برگزار شد، افزود: با این کوچه‌های تنگ و خیابانهای باریک تهران دیگر هیچ راه عبور و مرور برای خودروهای امدادی وجود ندارد، خوابگاههای دانشجویی فرسوده، بیمارستانهای فرسوده و ۶۲۸۰ هزار هکتار بافتهای فرسوده همه ویران شده و تلفات دارد.
وی گفت: بعد از زلزله رودبار آیین نامه یی تصویب شد تا اصول ساخت ساختمان‌ها رعایت شود و امروز شاهد افزایش ساختمان‌های غیرایمن هستیم. برخی می‌گویند وظیفه نظارت بر ساخت ساختمان‌ها با شهرداری است در حالی که این مهم بر عهده مهندسان ناظر است و تا مهندس ناظر تایید نکند شهرداری پایان کار نمی‌دهد.
رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران افزود: مقاوم سازی بافت‌های فرسوده هزینه بر است و بهتر است که این بافت‌ها نوسازی شود ولی متاسفانه با تمام تسهیلات ویژه‌ای که شهرداری داده است مسوولان استقبال نمی‌کنند.
رجب‌زاده خاطرنشان کرد: شهر تبریز با ۲۵۲۰ هکتار بافت فرسوده بعد از شهر تهران رتبه دوم را دارد و باید مسئولان امر نسبت به بازسازی و صلاح این مناطق تلاش بیشتری صورت دهند.
وی به اقدامات چندساله اخیر شهرداری تهران در ارتباط با مدیریت بحران اشاره کرد و گفت: آموزش به شهروندان و کارکنان ادارات دولتی و خصوصی، ایمن سازی در برابر سوانح طبیعی، بهبود تیم مدیریت بحران و ارتقای کیفیت، آگاه سازی وتوانمند سازی شهروندان، ایجاد ستادهای مدیریت بحران در مناطق، نواحی و محلات تهران، تشکیل بیش از یکهزار گروه مدیریت بحران اماکن عمومی (مجتمع‌های مسکونی-تجاری و اداری)، تشکیل گروه‌های داوطلب واکنش اضطراری محله (دوام)، نصب کانکس‌های تجهیزات امداد و نجات درمحلات، احداث ۱۰ مجموعه بزرگ اسکان اضطراری در فضاهای سبز پیرامونی شهر، احداث پایگاه‌های جدیدمدیریت بحران و اجرای صد‌ها مانور محلی و آموزش‌های عمومی و تخصصی، تهیه و تدوین و انتشار فصل نامه دانش مدیریت، تالیف و ترجمه کتب تخصصی، نظرسنجی در خصوص میزان آگاهی شهروندان، انجام مطالعات و به روز رسانی ریز پهنه بندی لرزه‌ای شهر، انجام مطالعات طرح جامع شهری، انجام مطالعات، توانمندسازی واکنش اظطراری، تهیه و تدوین و تکمیل دستورالعمل بهسازی نسبی لرزه‌ای ساختمان‌های متداول شهر تهران، تدوین کتاب ضوابط مقاوم سازی اجزای غیر سازه‌ای، تدوین و پیگیری و نظارت برحسن اجرای آیین نامه مواد خطرناک، انجام مطالعات مکان یابی جابجایی بیمارستان‌های فرسوده، بهبود مدیریت بحران جامعه محور در بربر بحران زلزله، ارتقا سیستم هشدار سریع و تخمین سریع خسارات، آشناسازی مدیران ارشد بین المللی، ملی و استانی با چرخه مدیریت بحران شهر تهران از جمله مهم‌ترین اقدامات سال‌های اخیر شهرداری تهران بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از تلاش‌های شهرداری تبریز در رسیدگی به مناطق زلزله زده خاطر نشان کرد: خوشبختانه شهرداری تبریز از اولین دقایق وقوع زلزله در منطقه ارسباران حضور جدی داشته و با تمام توان به آسیب دیدگان کمک کرد.
گفتنی است، اولین سمینار تخصصی و بین المللی مقاوم سازی و بهسازی بافت‌های شهری در مجاورت گسل‌های فعال با حضور مقامات ارشد شهری و استانی، اساتید، متخصصان، دانشجویان و کار‌شناسان برجسته زلزله‌شناسی و نیز متخصصان نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری در فرهنگسرای بزرگ الغدیر تبریز برگزار شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر