کد خبر: 4524 A

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس سر مسامحه با هیچ کس را ندارد و به جد پیگیر ارتقاء آموزش عالی است.

تبریز - ایلنا: نشست روسای دانشگاه­های آذربایجان­شرقی با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی مشکلات آموزش عالی آذربایجان شرقی دیروز در دانشگاه تبریز برگزار شد.

به گزارش ایلنا، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این نشست برگزاری چنین جلساتی را با روسای دانشگاه ها در استانها را یک اقدام جدید از سوی این کمیسیون خواند و گفت: بحث و تبادل نظر نزدیک با روسا و مسئولین دانشگاه ها سبب می شود تا مشکلات را بی پرده بشنویم و کمیسیون در نظر دارد چنین نشست هایی را در سایر استان ها نیز داشته باشد.

دکتر جواد هروی با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در زمینه آموزش عالی گفت: معظم له در دیدار هیئت رئیسه این کمیسیون بر گسترش فعالیت­های آن تاکید فرموده و دستور داده اند که متفاوت­تر از گذشته عمل کنیم.

وی با اشاره به اینکه با تلاش­های انجام شده آموزش عالی کشور از هدف تعیین شده سند چشم انداز توسعه عبور کرده است، گفت: اکنون 10 سال بیشتر فرصت داریم به بحث کیفی سازی در آموزش عالی توجه کنیم.

دکتر هروی با بیان اینکه این کمیسیون سرمسامحه با هیچ کس را ندارد، گفت: ما به جد پیگیر ارتقاء آموزش عالی هستیم.

وی افزود: اکنون کشور به مرحله ای رسیده که باید علم و عالم به دنیا صادر کند و رویکرد ما باید به این سمت باشد.

دکتر هروی نگرانی­های روسای دانشگاه های استان آذربایجان شرقی را در زمینه آموزش عالی را مهم خواند و گفت: مسایل مطرح شده را به کمیسیون آموزش و تحقیقات منتقل و آنها را پیگیری خواهیم کرد.

رییس دانشگاه تبریز نیز در این نشست در سخنانی توجه به مسایل آموزش عالی را کلید رفع مشکلات کشور خواند و گفت: در این میان موضوع علوم انسانی از بحث­های خیلی مهم می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.

پرویز آژیده در ادامه با تاکید بر یکپارچه سازی آموزش افزود: البته باید در نظر داشت ریشه توسعه آموزش علوم انسانی به آموزش و پرورش بر می­گردد چرا که هدایت تحصیلی در آموزش و پرورش هر چند در سال های اخیر تغییر یافته زمانی به سمت علوم انسانی بود و بالتبع بر دانشگاه ها تاثیر می گذارد.

چناقلو ­رئیس دانشگاه صنعتی سهند نیز در این نشست با ارایه گزارشی به وضعیت آموزشکده وابسته به این دانشگاه در ورزقان پرداخت و گفت: ایجاد این آموزشکده برای جوابگویی به نیازهای منطقه صورت گرفته ولی متاسفانه از بودجه عمرانی محروم است که نیاز است کمیسیون آموزش و تحقیقات در جهت رفع این مشکل مشارکت نماید.

دبیر منطقه 13 دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست با اشاره به تسریع کیفی سازی فعالیت­های دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریت جدید خواستار حمایت مجلس شورای اسلامی از این دانشگاه شد و گفت: برنامه های مختلفی برای توسعه این دانشگاه مدنظر بوده که حمایت مسئولین را به طور جدی می­طلبد.

جمشید منظوری در ادامه با تاکید بر ضابطه مند شدن انتخاب روسای دانشگاه ها خواستار همسان سازی حقوق اعضای هیئت علمی شاغل و بازنشسته شد.

رئیس دانشگاه تربیت معلم آذربایجان نیز در این جلسه به رشد و توسعه این دانشگاه در سال­های اخیر پرداخت و گفت: در راستای سیاست­های وزارتخانه علوم تلاش ویژه ای برای توسعه دوره های تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه انجام شده به طوریکه ظرفیت تحصیلات تکمیلی آن به 40 درصد رسیده است.

میرجلیل اکرمی جذب 110 عضو هیئت علمی جدید در سال گذشته را از جمله فعالیت­های قابل توجه دانشگاه تربیت معلم خواند و در ادامه ضرورت افزایش اعتبارات این دانشگاه­ را خواستار شد و گفت: یکی از مشکلات این دانشگاه عدم تحقق مصوبات سفرهای استانی است که مقرر بود برای احداث ساختمان سه دانشکده اعتبار لازم اختصاص داده شود که این امر تنها برای یک دانشکده در دستور کار قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه کمیسیون آموزش و تحقیقات باید حمایت لازم را از دانشگاه­ها نماید همچنین خواستار عدالت در تخصیص اعتبارات در اختیار این کمیسیون به دانشگاه ها شد و گفت: از این اعتبار تاکنون ریالی به دانشگاه های استان تخصیص و پرداخت نشده است.

اکرمی همچنین با اشاره به ارتباطات مناسب این دانشگاه به ویژه با دانشگاه های ژاپن و قرار گرفتن این منطقه در خط زلزله پیشنهاد ایجاد مرکز لرزه شناسی در این دانشگاه با حمایت کمیسیون آموزش و تحقیقات شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه 60 درصد دوره­های آموزشی این دانشگاه براساس برنامه ریزی صورت گرفته از امسال به صورت دروس عملی و کارگاهی ارایه خواهد شد گفت: ارایه این دروس به این شیوه هزینه بر بوده و از آنجا مراکز تحت پوشش این دانشگاه را وزاتخانه ها و سازمان ها و بخش غیردولتی تشکیل می دهد به دلیل عدم تکاپوی هزینه ها آنها ناچار می شوند از کیفیت بزنند که باید فکری در این زمینه شود.

امین فرد نیز خواستار حمایت از این دانشگاه شد و گفت: این دانشگاه به خوبی می تواند علم و پژوهش را به فناوری و ثروت تبدیل کند.

وی در ادامه خواستار توسعه آموزش عالی در مقاطع تحصیلات تکمیلی شد و گفت: هم اکنون حتی در برخی رشته ها هم که خود ما در آنها توانایی لازم را داریم دانشجویان برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری به خارج از کشور می روند به طوریکه تنها در کشور جمهوری آذربایجان بیش از 3 هزار نفر در این مقاطع مشغول به تحصیل هستند.

امین فرد خواستار تجدیدنظر در بحث رتبه بندی دانشگاه ها و انتخاب 10 دانشگاه برتر و ارایه تسهیلات خاص به آنان شد و گفت: معلوم نیست چه اصراری وجود دارد که دانشگاه های مختلفی در کشور وجود داشته باشد.

رئیس دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی نیز در این نشست یکی از مشکلات این دانشگاه را فضای محدود آموزشی آن در واحد تبریز عنوان کرد و گفت: مرکز تبریز این دانشگاه با دارا بودن 16 هزار دانشجو تنها 32 کلاس درسی دارد که در این ارتباط لازم است از پروژه­های عمرانی این دانشگاه در استان حمایت شود.

عبادیان همچنین با اشاره به خریداری بیش از 4 میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی توسط این دانشگاه خواستار حمایت کمیسیون آموزش و تحقیقات از توسعه رشته های فنی در دانشگاه پیام نور استان شد و گفت: شهریه ای که در دانشگاه پیام نور از دانشجو اخذ می شود حتی کمتر از مهدکودک هاست و با توجه به نقش آن در آموزش عالی باید از این دانشگاه حمایت شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز نیز در این نشست در گزارشی از وضعیت این دانشگاه گفت: باید بین دانشگاهی که دارای امکانات گسترده ای می باشد با دانشگاه فاقد امکانات در اخذ شهریه از دانشجویان تفاوتی در نظر داشت.

صادق ملکی آوارسین افزود: این موضوع در بحت تخصیص اعتبارات صندوق رفاه دانشجویی در قبال دانشجویانی که شهریه می پردازنند و دانشجویایی که رایگان تحصیل می کنند نیز باید مدنظر قرار گیرد.

همین گزارش حاکی است این هیئت پس از این جلسه از بخش های مختلف دانشگاه تبریز و چند دانشگاه دیگر استان بازدید کردند.

لازم به ذکر است هیئتی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به منظور بازدید از مناطق زلزله­زده آذربایجان شرقی به این استان سفر کرده­اند.

در این هیئت عطااله سلطانی صبور نماینده رزن، دکتر جواد هروی نماینده قائنات، دکتر قاسم جعفری نماینده بجنورد، دکترعبدالرضا برزگر نژاد دبیر کمیسیون، دکتر ابراهیم سلطان­نسب مدیرکل امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهروز گودرزی مدیر کل امور مجلس وزارت آموزش و پرورش شرکت دارند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر