کد خبر: 4521 A

سومین دوره ملی مسابقات مهارتی رباتیک از فردا و به مدت ۲ روز به میزبانی مرکز علمی کاربردی خانه کارگر تبریز و با حضور علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی آغاز به کار می‌کند.

تبریز- ایلنا: سومین دوره ملی مسابقات مهارتی رباتیک از فردا و به مدت ۲ روز به میزبانی مرکز علمی کاربردی خانه کارگر تبریز و با حضور علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی آغاز به کار می‌کند.

دبیر اجرایی و مجری طرح­‌های آموزشی خانه کارگر تبریز در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اعلام این مطلب گفت: این مسابقات با هدف ارتقاء توانمندی­‌ها و فراهم کردن بستر مناسب برای بروز خلاقیت ­های دانشجویان، ایجاد توانایی در بین آنان برای انجام کار جمعی، تقویت و ایجاد انگیزه برای انجام فعالیت‌های علمی، تبدیل مهارت­‌های تئوری به عملی، گسترش علم و فناوری، ایجاد زمینه ارتباط صنعت و دانشگاه، آشنا ساختن دانشجویان با ابعاد مختلف علم رباتیک، معرفی این علم و تبادل اطلاعات و تجارب میان مراکز علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود.

کریم صادق‌زاده با بیان اینکه این دوره از مسابقات در رشته‌های تعقیب خط ساده، تعقیب خط ویژه و ربات­‌های آتش نشان برگزار خواهد شد گفت: در این دوره که با استقبال گسترده علاقمندان و محققان این رشته همراه بوده است تیم‌هایی از مناطق مختلف کشور از جمله استان­‌های تهران، اصفهان، خوزستان، کرمانشاه، اردبیل، آذربایجان­ غربی، گلستان، خراسان رضوی، کاشان، مازندران، زنجان، آذربایجان شرقی و..... حضور دارند.

وی با بیان اینکه افتتاحیه این مسابقات فردا ساعت ۳۰: ۸ در مهمانسرای خانه کارگر تبریز انجام و از ساعت ۱۱ مسابقات به صورت رسمی آغاز خواهد شد گفت: همزمان با برگزاری این مسابقات سالن چندمنظوره ورزشی عدالت نیز مورد بهره­برداری خواهد گرفت.

صادق‌زاده با اشاره به حضور داوران به نام کشور در این مسابقات گفت: این رقابت‌ها روز سی و یکم شهریورماه با معرفی تیم‌های بر‌تر و اهدای جوایز در سه بخش به کار خود پایان خواهد داد.

وی با بیان اینکه دانش و فناوری رباتیک به عنوان یکی از دستاورد‌ها و علوم جدید دانش بشری به شمار می‌رود که مورد توجه جامعه دانشگاهی و محققین علمی بوده است گفت: ربات یک دستگاه یا وسیله خودکاری محسوب می‌شود که قادر به انجام اعمالی است که معمولا به اصطلاح به انسان‌ها نسبت داده شده و یا مجهز به توانمندی‌هایی بوده که بایستی آن را شبیه هوش بشری دانست.

وی با بیان اینکه رباتیک شاخه‌ای از فناوری است که به طراحی، ساخت، تولید و کاربرد ربات‌ها و سیستم‌های کامپیوتری برای کنترل ربات‌ها و پردازش اطلاعات می‌پردازد و با ماشین‌های مکانیزه شده می‌توانند در فرآیند‌های تولید و یا محیط‌های خطرناک جایگزین انسان شوند گفت: از این رو خانه کارگر تبریز با تجربه موفق دوره‌های قبل و به منظور معرفی هرچه بیشتر این علم و علاقمند کردن هرچه بیشتر دانشجویان فعال این علم با مشارکت و همکاری ۲۰ مرکز دولتی و خصوصی برگزاری سومین دوره این مسابقات را در دستور کار خود قرار داده است.

صادق‌زاده در پایان با بیان اینکه در این دوره از مسابقات برنامه ­های متنوعی پیش بینی شده است، خاطرنشان کرد: دومین دوره مسابقات ملی رباتیک که با حضور گسترده دانشجویان از اقصی نقاط کشور در مرکز علمی کاربردی تبریز برگزار شد و مقایسه آن با دوره قبل حاکی از آن است که کیفیت برگزاری و تیم‌های شرکت کننده در حال رشد بوده و قطعاً در این دوره نیز انتظار داریم تیم‌ها در سطح بالاتری نسبت به دومین دوره حضور داشته باشند که این امر خود می‌تواند انگیزه مناسبی برای شرکت در سومین دوره و کسب تجارب جدید دراین علم باشد و ما امیدواریم با توجه ویژه جامعه علمی کشور و همکاری نهادهای مختلف و هماهنگی میان سازمان‌ها و موسسات علمی و صنعتی و با حضور اساتید، پژوهشگران، دانشجویان و علاقمندان این مسابقات با شکوه و جلوه ویژه‌ای برگزار کنیم.

شایان به ذکر است در دومین دوره این مسابقات که با تحسین اساتید دانشگاهی و کار‌شناسان این رشته همراه بود در بخش تعقیب خط ویژه ۲۰ تیم و در بخش تعقیب خط ساده ۱۰۰ تیم حضور داشتنند و به منظور تشویق به تیم­‌های بر‌تر جوایز ارزنده‌ای تعلق گرفت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر