کد خبر: 41892 A

استاندار آذربایجان شرقی:

اینکه ثروت کشور در دست افراد خاصی بوده تا آنها مردم را مدیریت کنند از ابتدای انقلاب تجربه شده اما جوابگو نبوده است./ دولت اصرار دارد که باید ثروت مردم به دست خود مردم داده شود تا مردم اقتصاد را مدیریت کرده و در کارهای بزرگ کشور مشارکت کنند.

ایلنا- تبریز: استاندار آذربایجان شرقی گفت: با تعاملاتی که بین دولت و مجلس صورت گرفته آغاز اجرای گام دوم هدفمندی یارانه ها مراحل نهایی خود را طی می‌کند.
به گزارش خبرنگار ایلنا احمد علیرضابیگی روز دوشنبه در همایش صد شرکت برتر منطقه آذربایجان در تبریز، با اشاره به عزم دولت برای اجرای گام دوم هدفمندی یارانه‌ها افزود: اجرای صحیح گام دوم هدفمندی یارانه‌ها در شرایط تحریم و فشار اقتصادی می‌تواند فرصتی برای رهایی اقتصاد کشور از وابستگی به نفت و ایجاد منابع متعدد برای تحصیل ارز و عامل موفقیت بیشتر در این زمینه باشد.
وی خاطرنشان کرد: همه سیاست‌گذاران اقتصادی کشور متفق‌القول هستند که ثروت کشور باید به نحوی مدیریت شود که موجب رونق اقتصادی و ارتقای سطح زندگی مردم شود؛ اما در مورد نحوه توزیع این ثروت اختلاف نظر وجود دارد.
علیرضابیگی با بیان این که عده‌ای معتقد هستند که باید ثروت کشور را به دست افراد خاصی بدهیم تا آنها مردم را مدیریت کنند و عده‌ای هم معتقدند که ثروت باید مستقیما به دست خود مردم برسد، افزود: شکل اول توزیع ثروت از ابتدای انقلاب تجربه شده اما جوابگو نبوده است؛ به همین خاطر دولت اصرار دارد که باید ثروت مردم به دست خود مردم داده شود تا مردم اقتصاد را مدیریت کرده و در کارهای بزرگ کشور مشارکت کنند..
وی با تصریح بر این نکته که شرایط واقعی اقتصاد مانع از به یغما رفتن ثروت ملی می‌شود، گفت: شرایط غیرواقعی اقتصاد، نارضایتی مردم را به دنبال دارد اما اگر ثروت را به دست مردم سپرده و قدرت خرید مردم را افزایش دهیم و در عین حال به صنعتگران درخصوص واقعی کردن شرایط اقتصادی اختیار کامل دهیم، هم مصرف کننده است و هم تولید کننده سود خواهند کرد.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که روند تولید را بازار تعیین می‌کند، افزود: بازار مقررات خاص خود را دارد که شاید در هیچ جایی هم نوشته نشده باشد و نکته اصلی در مدیریت بازار، جلب رضایت مردم و تلاش برای همراهی با ذائقه مردم است.

گام دوم هدفمندی یارانه‌ها به ضرر بخش تولید نیست
وی با رد این ادعا که گام دوم هدفمندی یارانه‌ها به ضرر بخش تولید است، گفت: اجرای این گام به هیچ وجه موجب لطمه به صنعت و تولید نخواهد شد بلکه رونق این بخش را هم در پی خواهد داشت؛ چرا که با اجرای آن، مردم حق انتخاب خواهند داشت و حق انتخاب مردم نیز موجب ایجاد رقابت در بخش تولید و تلاش برای افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده محصولات داخلی خواهد شد.
علیرضابیگی تصریح کرد: اگر سهم بخش تولید به درستی ادا شود اجرای این گام می‌تواند موجب شتاب‌بخشی به روند تولید شود؛ البته بخش تولید هم باید ابتکار عمل و قدرت مدیریت داشته باشد نه این که مانند برخی واحدهای خودروسازی بزرگ، وبال گردن دولت باشد.
وی با بیان این که ایجاد شرایط واقعی در حوزه اقتصاد کشور در گرو مدیریت مردمی در این حوزه است، افزود: در صورت تحقق این شرایط هیچ قدرتی نمی‌تواند حریف توانایی و کارآمدی مردم ایران و اقتصاد مبتنی بر اراده این مردم باشد.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به انتخاب یکصد شرکت برتر منطقه آذربایجان، گفت: حضور شرکت‌های برتر در این همایش اعلام آمادگی برای حضور در نبرد بزرگ اقتصادی است و حکایت از این می‌کند که در عرصه این نبرد بزرگ می‌توانیم نقش‌های بزرگتر و موثرتری به بخش خصوصی بدهیم.
وی با بیان این که سال‌هاست آرزوی قدرتمند شدن بخش خصوصی و کاهش تصدی‌گری دولت در حوزه اقتصاد را داریم، افزود: ما این موضوع را به طور مدام در چند سال گذشته تمرین کرده‌ایم و به نظر می‌رسد که اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که باید بخش خصوصی را به طور کامل وارد حوزه اقتصاد کنیم و حضور قدرتمندانه این بخش را شاهد باشیم.
در این همایش که توسط نمایندگی سازمان مدیریت صنعتی در استان آذربایجان شرقی ترتیب یافته بود، یکصد شرکت برتر منطقه شمال غرب کشور (استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان) بر اساس سه شاخص فروش، اشتغال‌زایی و بازدهی فروش معرفی و با اهدای تندیس ویژه همایش مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر