کد خبر: 40832 A

مدیرعامل شرکت آب منطقه آذربایجان شرقی:

آبرسانی به اراضی سه هزار هکتاری پایاب ازجمله پروژه‌های طرح مهر ماندگار است که قرار بود تا اردیبهشت 92 آماده سازی شود. این پروژه در دهه فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

آْذربایجان شرقی - ایلنا: مدیرعامل شرکت آب منطقه آذربایجان شرقی؛ تعطیلی پروژه سد خداآفرین را تکذیب کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ارسلان هاشمی در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به انتشار خبری مبنی بر تعطیلی پروژه سد خداآفرین، اظهار داشت: به هیچ عنوان تعطیلی در این طرح در کار نبوده و خبر منتشره نیز صحیح نیست و بدون اطلاع از منابع موثق و با اهداف مغرضانه برای تخریب فعالیت‌های توسعه‌ای استان انتشار یافته است.

وی اضافه کرد: آبرسانی به اراضی سه هزار هکتاری پایاب ازجمله پروژه‌های طرح مهر ماندگار است که قرار بود تا اردیبهشت 92 آماده‌سازی شود که با تلاش همکاران در دهه فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید که نشانگر باطل بودن این شایعه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه آذربایجان شرقی گفت: مزرعه نمونه، نیرورسانی، تکمیل سد قیز قلعه سی و همه پروژه‌ها درحال اجرا بوده و دست‌اندرکاران به صورت شبانه روزی در تلاش هستند.

وی گفت: در کنار اقداماتی که انجام شده برای شتاب بخشی در عملیات اجرایی طرح، استفاده از فاینانس چینی در دستور کار قرار گرفته و 17 دی ماه بازدیدهای لازم توسط فاینانسور و پیمانکار انجام شده و تلاش می‌شود تا این طرح هرچه زودتر اجرایی شود.

هاشمی افزود: به نظر می‌رسد چنین خبررسانی‌هایی درمقابل اقداماتی که انجام می‌شود، بی‌مهری به اقدامات و متعارض با اهداف توسعه‌ای کشور و کم لطفی به این تلاش‌هاست.

وی گفت: حداقل 2 هزار نفر به صورت مستقیم درگیر اجرای این طرح هستند که در منطقه امید و مهاجرت معکوس ایجاد کرده است، ولی با این وجود برخی رسانه‌ها با دیدن شرایط اقتصادی و هجمه‌های غرب علیه کشور همسو با اهداف آنها اقدام به فرافکنی و انتشار اخباری کذب علیه فعالیت‌های انجام گرفته در کشور می‌کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی پنج پروژه طرح بزرگ سد خداآفرین با قوت و تلاش شبانه روزی درحال اجراست.

وی گفت: پروژه‌های این طرح شامل ساختمان سد خداآفرین، ساختمان سد قیزقلعه سی، راه‌های دسترسی و جایگزین دریاچه دو سد و شهرک اسکان، ساختمان شبکه آیباری و زهکشی خداآفرین و نیرورسانی و تامین برق است که هر یک از این پروژه‌ها چندین زیرپروژه را شامل می‌شود.

هاشمی افزود: سد خداآفرین به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های طرح موسوم به سد خداآفرین در 196 کیلومتری پایین دست سد ارس و 260 کیلومتری شمال شرق تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی روی رودخانه ارس احداث شده و نزدیک به 100 درصد آن به پایان رسیده است.

وی، اهداف اجرای این سد را مهار آب، کنترل سیلاب‌های فصلی، تامین آب مورد نیاز اراضی پایاب سد در استان های آذربایجان شرقی و اردبیل و تولید سالانه 550 گیگاوات ساعت برق اعلام کرد و با اشاره به وسعت و بزرگی فعالیت‌های انجام گرفته در سد خداآفرین، گفت: این سد از نوع خاکی با هسته رسی است که ارتفاع آن از پی 64 متر بوده و طول تاج آن 400 متر است.

هاشمی اضافه کرد: 74.4 کیلومتر مربع سطح دریاچه سد است و مخزن آن گنجایش 1.62 میلیارد مترمکعب آب را دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه مراحل ساخت سد جزو کارهای اساسی شرکت بوده و همه این فعالیت‌ها توسط متخصصین داخلی انجام شده است، گفت: حجم خاک برداری انجام شده در این سد 5.5 میلیون مترمکعب، خاکریزی 3.1 میلیون مترمکعب، بتن ریزی 320 هزار مترمکعب و حفاری 90 هزار و 400 مترمربع است و تاکنون سه هزار و 200 میلیارد ریال برای آن سرمایه گذاری شده است.

وی با اشاره به نیروگاه‌های در دست احداث در طرح سد خداآفرین، اظهارکرد: چهار واحد 50 مگاواتی به صورت متقارن در دو طرف سد طراحی شده که متوسط تولید انرژی سالیانه از این نیروگاه‌ها معادل 550 میلیون کیلوات بر ساعت برآورد شده است.

هاشمی افزود: نیروگاه سمت راست این طرح با حدود 10 درصد پیشرفت درحال اجراست و بالغ بر یک هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای آن پیش بینی شده تا فعالیت‌های مربوط به اجرای تجهیزات توسط شرکت فرآب عملی شود.

هاشمی گفت: با آبگیری سد که در سال 1387 انجام شده چهار روستا با 591 واحد و سه هزار نفر در داخل مخزن قرار گرفت که برای جبران این خسارت، محل جدیدی با عنوان شهرک اسکان با تجهیزات مدرن احداث شده و در اختیار روستاییان متضرر قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه سد تنظیمی قیز قلعه سی یکی دیگر از پروژه‌های مهم طرح سد خداآفرین است، افزود: این سد در فاصله 12 کیلومتری پایین دست سد مخزنی خداآفرین قرار دارد و هدف از اجرای آن تنظیم، انحراف و انتقال آب خروجی از مخزن سد خداآفرین به کانال اصلی شبکه آبیاری و تولید برق به میزان 270 گیگاوات ساعت در سال است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: تاکنون 780 میلیارد ریال اعتبار برای این سد تنظیمی هزینه شده و حدود 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گفته وی، برای این سد 4.8 میلیون مترمکعب خاکبرداری، 2.5 میلیون تن خاکریزی، 450 هزار مترمکعب بتن ریزی و 37 هزار مترمربع نیز حفاری انجام شده است.

هاشمی با اشاره به بازدید اخیر استاندار آذربایجان شرقی از این سد، اظهارکرد: پمپاژ به اراضی سه هزار هکتاری در پایاب این طرح مقرر شده در دهه فجر به بهره برداری برسد و همه دست اندرکاران در تلاش هستند تا این پروژه در زمان بندی مشخص عملی شود که به طور شبانه روزی عملیات آن فعال است.

هاشمی افزود: پروژه احداث شبکه آبیاری و زهکشی طرح خداآفرین نیز در چهار ناحیه عمرانی در آذربایجان شرقی اجرا می‌شود که در مجموع 52 کیلومتر از طول کانال در این استان برای هدایت آب سد اجرا می‌شود.

وی گفت: این چهار ناحیه عمرانی نیز با فعالیت شبانه‌روزی پیمانکاران درحال اجرا بوده که قطعه اول 10 درصد و قطعه سوم 85 درصد پیشرفت داشته و قطعه دوم و سوم درحال عقد قرارداد و قطعه چهارم نیز درحال رایزنی برای فاینانس از چین است.

وی با اشاره به برنامه نیرورسانی این طرح، افزود: اجرای شبکه فوق توزیع 20 کیلوولت از پست 20.63 کیلوولت مولان در سه راهی اسکانلو تا قارلوجه از برنامه‌های شرکت در این طرح است و در برنامه میان مدت نیز احداث پست 20.63 کیلوولت خلف بیگلو، اجرای شبکه فوق توزیع و انتقال از پست جدید اصلاندوز و اجرای شبکه فوق توزیع 20 کیلوولت به بخش اول ناحیه عمرانی اول شبکه پایاب سد خداآفرین پیش بینی شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر