کد خبر: 40804 A

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی:

دوره اولیه حمام ایلخانی مربوط به قرن هشتم هجری است كه جزئی از ابواب البرسلطان ابوسعید ایلخانی به شمار می‌رفته است.

ایلنا- تبریز: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از پایان فاز نخست مرمت حمام تاریخی دوره ایلخانی شهر تسوج خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تراب محمدی در گفتگو با خبرنگاران افزود: دوره اولیه این حمام مربوط به قرن هشتم هجری است كه جزئی از ابواب البر سلطان ابوسعید ایلخانی به شمار می‌رفته است.

وی با بیان اینكه در دوره صفوی و قاجاریه مرمت و الحاقاتی روی این بنا انجام شده است، یادآور شد: این مجموعه علاوه بر حمام تاریخی شامل مسجد جامع، گنبد قنات، میدان و باغ بوده است.

رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی حمام را دارای قنات جداگانه‌ای خواند و گفت: بخش‌های پایین دست حمام سنگی و در گنبدها از آجر استفاده شده كه پوشش بیرونی گنبدها نیز سنگی است.

وی گفت: حمام تسوج همچون دیگر حمام‌های تاریخی شامل بخش‌های ورودی، دالان و دهلیز، بینه و سكوهای سربینه، میان در، سرویس بهداشتی، حجامت خانه، گرمخانه، موتورخانه و خزینه بوده و آب انباری نیز در دوره قاجار به آن الحاق شده است.

محمدی با اشاره به اینكه این حمام به همراه مسجد جامع، گنبد قنات و بازار عناصر اصلی میدان شهر را تشكیل می‌دادند، تصریح كرد: این میدان تاریخی با طرح‌ها و نقشه‌های تهیه شده از سوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به عنوان یكی از قدیمی‌ترین میدان‌های تاریخی ایران احیا خواهد شد.

وی خاطرنشان كرد: با وسعت دادن به این مجموعه تاریخی، میدان كاربری اصلی خود یعنی محل و بازاری برای فروش خشكبار منطقه را باز خواهد یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، مرمت گنبدهای حمام، بینه و سربینه، طاق گهواره‌ای قنات، نمای جنوبی حمام و فضاهای شرقی حمام را ازجمله اقدامات مرمتی انجام گرفته در فاز نخست حمام تاریخی تسوج خواند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر