کد خبر: 20358 A

معاون سازمان میراث فرهنگی:

ثبت ملی و در گام های بعد ثبت جهانی عزاداری های حسینی برگرفته از عمق اندیشه هاست كه مسیر زندگی را برای جهانیان روشن می كند.

ایلنا- تبریز: معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور ثبت و ضبط مراسم مذهبی را امری ضروری خواند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز مسعود علویان صدر که شامگاه دیروز در مراسم رونمایی از ثبت ملی" آیین سوگواری محرم در بازار جهانی تبریز" سخن می گفت افزود:: آیین های مذهبی را به ثبت جهانی تعزیه الحاق می كنیم.

وی با بیان اینکه با ثبت ملی آیین های عزاداری بازار تبریز، بخش مهمی از آیین های عزاداری حسینی ثبت و مستندسازی شده است، خاطرنشان كرد: یكی از افتخارات مهم ایران اسلامی این است كه مبانی مذهبی و دینی را در تمامی اعمال، روحیات و فعالیت های خود جا داده اند.

علویان صدر بازار جهانی تبریز را گره خورده با ارزش های معنوی و مذهبی عنوان كرد و گفت: این ارزش ها در قالب مهدویت، اشراقیت و برگرفته از اعتقادات دینی در فضاهای اقتصادی نیز تبلور یافته است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور با بیان اینكه دنیا به دنبال یك جریان فكری برای نجات جهان است، اظهار داشت: ثبت ملی و در گام های بعد ثبت جهانی عزاداری های حسینی برگرفته از عمق اندیشه هاست كه مسیر زندگی را برای جهانیان روشن می كند.

علویان صدر تصریح كرد: این آیین های عزاداری در عمق وابستگی ما به ولایت نهفته و مفهوم عشق و ارادت ما به اصول ولایت و امامت را نشان می دهد.

یادآور می شود، پرونده آیین عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی در بازار جهانی تبریز، در پنجمین همایش ملی شورای سیاست گذاری ثبت میراث فرهنگی در فهرست میراث ناملموس آثار ملی به ثبت رسیده است.

مراسم رونمایی از ثبت ملی این آیین شامگاه دیروز با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور و هیئت همراه وی، استاندار آذربایجان شرقی، فرماندار تبریز و جمعی از مداحان، اعضای هیئت ها و دسته جات عزاداری بازار تبریز توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی برگزار شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر