کد خبر: 19680 A

با توجه به شناسایی۳۲۰ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان شرقی می توان گفت که ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ویژه‌ای در زمینه گیاهان دارویی در منطقه وجود دارد.

ایلنا-تبریز: مدیرجهادکشاورزی شهرستان تبریز از اختصاص ۱۵۳ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت گیاهان داروئی خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، صحابعلی اسکندری عصر یکشنبه در حاشیه بازدید از مزرعه گیاهان داروئی  احمد یاری خسروشاهی که به عنوان تولید کننده نمونه شناخته شده است در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه گیاهان دارویی می‌تواند سهم قابل‌توجهی از صادرات غیرنفتی شهرستان تبریز را به خود اختصاص دهد گفت: در صورت ساماندهی تولید، بسته بندی و ایجاد صنایع تبدیلی جانبی، تبریز می‌تواند بعنوان یکی از قطب‌های تولید و صادرات گیاهان دارویی تبدیل شود و با توجه به شناسایی۳۲۰ گونه گیاهان دارویی در استان می‌توان گفت که ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ویژه‌ای در زمینه گیاهان دارویی در منطقه وجود دارد.


وی با بیان اینکه برای ایجاد گلخانه‌های کشت گیاهان دارویی به متقاضیان امر زمین واگذار می‌کنیم افزود: با توسعه کشت گیاهان صنعتی و دارویی در سطح شهرستان تبریز ضمن ایجاد شغل برای فارغ التحصیلان می‌توان مانع تخریب عرصه‌های جنگلی و مرتعی شد.
اسکندری با بیان اینکه گیاه دارویی سنبل الطیب یا علف گربه (Valeriana officinalis) در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در بخش خسروشاه این شهرستان کشت شده است افزود: سنبل الطیب گیاهی است که بوته‌ای استوار و چندساله دارد و ساقه آن تا ارتفاع دو متر بالا می‌رود که در اروپا و بخش‌هایی از آسیا می‌روید.


 اصغر نقشی کار‌شناس گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اینکه گیاه دارویی سنبل الطیب یا علف گربه دارای ریشه‌ای کوتاه و بوته‌ای با ارتفاع بین۵۰ تا ۱۵۰سانتی متر می‌باشد گفت: ریشه این گیاه در طب سنتی ایران دارای ارزش دارویی است که از ریشه آن به صورت تازه و یا خشک و یا عرق آن به عنوان آرام‌ بخش اعصاب، خواب آور، ضد تشنج، ضد اسپاسم، کاهش دهنده فشار خون، درمان افسردگی، هضم کننده غذا و ضد دل‌پیچه استفاده می‌شود.
وی افزود: نام علف گربه برای این گیاه ناشی از ویژگی آن است که گربه‌ها را به خود جذب می‌کند و نوعی اثر روان گردان در آن‌ها دارد. این خاصیت به دلیل وجود آکتینیدین در عصارهٔ این گیاه است که به فرومون‌های بدن گربه‌ها شباهت دارد. این گیاه اثر مشابهی نیز بر روی موش های صحرایی دارد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر