کد خبر: 16744 A

قیمت خرید تضمینی پیله ترابریشم تولید سال ۹۲ اعلام شد/۲۲۰ خانوار نوغاندار در آذربایجان شرقی، امسال با تولید ۱۵ تن پیله‌تر ابریشم از ۴۲۰ جعبه تخم نوغان، یک میلیارد و ۲۹۰ میلیون ریال درآمد کسب کردند.

ایلنا - تبریز: معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: هیأت دولت خرید تضمینی هر کیلو پیله‌تر ابریشم تولیدی سال آینده را ۱۱ هزار تومان تعیین کرد که ۲۸درصد بیشتر از امسال است.

به گزارش ایلنا از تبریز، غفور عبدالهی صبح دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه هر کیلو گرم پیله‌تر ابریشم امسال، ۸ هزار و ۶۰۰ تومان از نوغاندارخریداری شد افزود: ۲۲۰ خانوار نوغاندار در استان، امسال با تولید ۱۵ تن پیله‌تر ابریشم از ۴۲۰ جعبه تخم نوغان، یک میلیارد و ۲۹۰ میلیون ریال درآمد کسب کردند.

وی با بیان اینکه قیمت خرید برای سال آینده به ازاء هرکیلو پیله‌تر ابریشم مرغوب ۲۸درصد افزایش یافت افزود: این قیمت ۶ ماه زود‌تر اعلام شد تا نوغانداران برای تولید هرچه بیشتر نوغان در کشور ترغیب و تشویق شوند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه یکی ازمشکلات نوغانداران، عدم اعلام به موقع خرید تضمینی از سوی دولت بود افزود: خوشبختانه امسال با اعلام به موقع آن به نظر می‌رسد میزان ثبت سفارش برای جعبه تخم نوغان که معمولاً هرسال در اواخر اسفند و یا اوایل فروردین سال بعد توسط نوغانداران انجام می‌گیرد برای سال آینده افزایش داشته باشدکه باید گفت این امر علاوه بربالا بردن میزان تولید موجب افزایش تعداد خانوارهای روستایی پرورش دهنده کرم ابریشم در استان خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تعیین این قیمت در سال تولید ملی موجب می‌شود تا اهداف نظام در این سال تحقق یابد، خاطر نشان کرد: برای حمایت هرچه بیشتر از تولید کنندگان نوغان حق بیمه نوغاندارن افزایشی نداشته و میزان حق بیمه در سال آینده همانند سال جاری و سال گذشته خواهد بود.

عبدالهی با اشاره به این موضوع که متوسط تولید پیله‌تر از هر جعبه نوغان در آذربایجان شرقی ۶ کیلو گرم ازمتوسط تولیدکشوری این محصول بیشتر است گفت: با احتساب میانگین تولید از هر جعبه نوغان، نوغانداران استان از هر جعبه ۳۷ کیلو گرم پیله‌تر را بدست آورده‌اند که این میزان، از میانگین تولید کشوری، ۷ کیلو گرم بیشتر است.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی یکی از استانهای مهم تولید پیله‌تر کرم ابریشم است، افزود: بالابودن کیفیت پیله‌های تولیدی پرورش کرم ابریشم از دیگر محاسن و مزیت‌های پیله‌های تولید شده در استان است.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر