کد خبر: 101272 A

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

جای راه اندازی چنین موزه‌ای برای شناساندن تاریخ قالی بافی این منطقه و نمایش آثار و نمونه‌های شاخص این هنر در آذربایجان خالی بود.

ایلنا: رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: موزه ملی فرش تبریز به عنوان نخستین موزه تخصصی فرش کشور، می‌تواند آینده روشن هنر- صنعت قالی بافی آذربایجان شرقی و ایران را تضمین کند.
به گزارش خبرنگار ایلنا رضا رحمانی در بازدید از روند اجرای این پروژه افزود: جای راه اندازی چنین موزه‌ای برای شناساندن تاریخ قالی بافی این منطقه و نمایش آثار و نمونه‌های شاخص این هنر در آذربایجان خالی بود.
وی راه اندازی موزه فرشی پویا با امکانات آموزشی را لازمه حفظ و توسعه این هنر و صنعت ارزشمند خواند و افزود: خوشبختانه با همت مدیران و کارکنان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی این طرح تصویب شده و علیرغم کمبود اعتبارات سال گذشته پیشرفت خوبی نیز داشته است.
رحمانی خاطرنشان کرد: قالی هنر و صنعت با سابقه‌ای در آذربایجان شرقی است که در دنیا حرفی برای گفتن داشته و نمونه‌هایی از زیبا‌ترین قالی‌ها و تابلو فرش‌های این منطقه مهم‌ترین موزه‌ها و ساختمان‌های جهان را زینت داده‌اند.
نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت قالی بافی در اشتغال زایی آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: امروز بیش از یک میلیون نفر در آذربایجان شرقی از طریق قالی بافی و صنوف وابسته به آن ارتزاق می‌کنند.
رحمانی تصریح کرد: این محصولات در صادرات نیز نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند به طوری که تابلو فرش‌های تبریز و سردرود مقام نخست صادرات آذربایجان شرقی را دارند.
وی راه اندازی موزه فرش را در کنار دانشکده و مرکز تجارت جهانی فرش اقدامی موثر در این راستا دانست که می‌تواند به معرفی شایسته‌تر جایگاه این هنر دیرینه در آذربایجان شرقی کمک کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر