کد خبر: 101079 A

۶۰ درصد نخود فرآوری شده به کشورهای اروپایی، آمریکایی و خاورمیانه صادر می‌شود. / با توجه به سخت و زیان آور بودن صنعت نخودپزی و بروز بیماری‌های ریوی و قلبی ناشی از استشمام دود حاصل از پخت نخود سفید، حمل گونی‌های سنگین نخود و دورنشدن جوانان از صنعت پدری برخورداری صنعتگران از مزایای بیمه تامین اجتماعی ضروری است.

ایلنا: مدیرعامل شرکت تعاونی نخود پزان ممقان گفت: در حال حاضر یک هزار و ۳۰۰ خانوار در رابطه با نخودپزی در شهر ممقان مشغول فعالیت هستند.
به گزارش ایلنا، حامد موجی در جلسه شورای معاونین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی افزود: ۶۰ درصد این محصول فرآوری شده به کشورهای اروپایی، آمریکایی و خاورمیانه صادر می‌شود.
وی یکی از مشکلات این تعاونی را برخوردار نبودن از بیمه تامین اجتماعی عنوان کرد و گفت: با توجه به آنکه کارگاه‌های نخودپزی در داخل منازل مسکونی واقع شده و به نوعی یک صنعت سنتی خانگی محسوب می‌شوند از برخی امکانات اولیه از جمله بیمه تامین اجتماعی محروم مانده است.
موجی افزود: فعالیت این واحدهای خانگی به صورت کارگاه‌های خود اشتغالی و متمرکز است که پیش‌بینی می‌شود با ایجاد شهرک نخودپزان شاهد ارتقای کیفیت فرآوری و بسته‌بندی و برآورده کردن نیاز مشتریان با سلایق متفاوت در رابطه با این محصول در بازارهای داخلی و خارجی باشیم.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فرآوری نخود در جهان فقط در دو کشور آسیایی ایران و ترکیه انجام می‌پذیرد و در کشور فرآوری محصول نخود به صورت اختصاصی در بخش ممقان از توابع شهرستان آذرشهر انجام پذیرفته و این بخش به تنهایی، ۴۰ درصد از کل محصول نخود سفید تولیدی کشور را تبدیل به نخودچی می‌کند.
مدیرعامل شرکت تعاونی نخود پزان ممقان افزود: با اقدامات بسیار ارزنده سازمان جهاد کشاورزی استان در رفع مشکلات و تنگناهای موجود در این بخش بسیار مهم و اقتصادی بخش کشاورزی استان، آینده‌ روشن اقتصادی این صنعت در منطقه قابل پیش‌بینی است.
موجی با اشاره به سخت و زیان آور بودن صنعت نخودپزی و بروز بیماری‌های ریوی و قلبی ناشی از استشمام دود حاصل از پخت نخود سفید و حمل گونی‌های سنگین نخود، برخورداری صنعتگران از مزایای بیمه تامین اجتماعی را خواستار شد و گفت: برای آنکه نخودپزان بتوانند به راحتی و بدون دغدغه از آینده به شغل خود ادامه دهند نیازمند حمایت‌های یارانه‌ای بیمه‌ای هستند؛ اگر این حمایت‌ها صورت گیرد جوانان از صنعت پدری خود دور نشده و شاهد افزایش مهاجرت به شهرهای بزرگ نخواهیم بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر