کد خبر: 9161 A

محور مناظره، پنج هفته پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موضوع‌هایی مانند سیاست‌های مالیاتی و اجتماعی، بدهی‌های دولتی و اصلاح نظام بیمۀ درمانی در آمریکا بود.

نخستین مناظره انتخاباتی «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا با «میت رامنی» نامزد حزب‌جمهوری خواه برای ریاست‌جمهوری در دانشگاه شهر «دنور» ایالت «کلورادو» برگزار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، محور مناظره، پنج هفته پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موضوع‌هایی مانند سیاست‌های مالیاتی و اجتماعی، بدهی‌های دولتی و اصلاح نظام بیمۀ درمانی در آمریکا بود.

رئیس‌جمهوری و نامزد حزب دموکرات آمریکا گفت که برنامه مالیاتی رامنی کسری بودجه کشور را پنج میلیارد دلار افزایش می‌دهد. موضوعی که با پاسخ نامزد حزب جمهوری خواه رو‌به‌رو شد.

نامزد جمهوری‌خواهان در واكنش به این موضع‌گیری گفت: «با سیاست‌های اقتصادی رئیس‌جمهوری فعلی طبقه متوسط به خاک سپرده شد و آسیب دید، این طبقه تحت فشار بود. شهروندان آمریکا با درآمد متوسط شاهد کاهش درآمدشان تا حدود چهار هزار و 300 دلار بوده‌اند. این خود نوعی مالیات‌گیری از شهروندان است که من آن را مالیات نظام اقتصاد می‌دانم. این وضع باعث فشار زیادی بر شهروندان شد. در عین حال قیمت بنزین در دوران ریاست‌جمهوری اوباما دو برابر شد، بهای برق و قیمت مواد غذایی افزایش داشت و هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی تا دو هزار و 500 دلار برای هر خانوار بیشتر شد. خانواده‌هایی با درآمد متوسط زیر این فشار،‌آسیب زیادی می‌بینند.»

باراک اوباما در مقابل گفت: «چهار سال پیش، زمانی که در مرحلۀ مناظره انتخاباتی بودم، گفتم که می‌خواهم مالیات خانواده‌های طبقه متوسط را کاهش بدهم و این دقیقا‌‌ همان کاری است که انجام دادم. دولت، مالیات را برای خانواده‌های طبقه متوسط حدود سه هزار و 600 دلار کاهش داد. اما اگر بخواهیم طبق وعده‌های شما مالیات را کاهش بدهیم، نمی‌توانیم به اندازه کافی راه‌هایی پیدا کنیم که فقط شهروندان پردرآمد مشمول مالیات بیشتر شوند تا بشود مانع کسری بودجه کشور شد یا از فشار بر طبقه متوسط جلوگیری کرد.»

ناظران سیاسی می‌گویند كه میت رامنی در مناظره بهتر و تهاجمی‌تر از رئیس‌جمهوری آمریکا ظاهر شد، در حالی که باراک اوباما در طول مناظره تا حدی خسته به نظر می‌رسید.

قرار است دو مناظره دیگر میان باراک اوباما و میت رامنی و مناظره‌ای میان «پاول رایان» معاون میت رامنی و «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری آمریکا برگزار شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر