کد خبر: 83161 A

دادگاه عالی انگلیس:

«جاناتان سامشن» قاضی دادگاه عالی انگلیس در حکم خود گفته است که تصمیم دولت این کشور مبنی بر تحریم بانک ملت «بی‌پایه و غیرمنطقی» و «نامتناسب» بوده است.

دادگاه عالی انگلیس تصمیم دولت این کشور مبنی بر تحریم بانک ملت ایران را بی‌دلیل دانسته و دستور به لغو این تحریم داد.
به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی سی، دولت انگلیس از سال ۲۰۰۹ طی موضعی بی‌اساس، میلادی بانک ملت ایران را به ظن دست داشتن در «نقل و انتقال‌های مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای ایران» تحریم کرده بود.
حکم دادگاه عالی انگلیس در پی تصمیم دادگاه عمومی اتحادیه اروپا صادر شده که در اواسط بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد مقام‌های این اتحادیه نتوانستند مدارک و شواهد قانع کننده‌ای ارائه کنند که نشان دهنده دست داشتن بانک ملت در برنامه هسته‌ای ایران باشد.
حکم دادگاه اتحادیه اروپا با واکنش کشورهای این اتحادیه و آمریکا رو به رو شد.
یکی از سخنگویان بانک ملت به خبرگزاری رویترز گفته است که این بانک در نظر دارد از دولت انگلیس به دلیل خسارتی که به این بانک وارد کرده شکایت و غرامت دریافت کند. به گفته این مقام بانک ملت، خسارات وارده تا ۵۰۰ میلیون پوند بوده است.
«جاناتان سامشن» قاضی دادگاه عالی انگلیس در حکم خود گفته است که تصمیم دولت این کشور مبنی بر تحریم بانک ملت «بی‌پایه و غیرمنطقی» و «نامتناسب» بوده است.
از سال ۲۰۰۹ میلادی وزرای دولت انگلیس طی موضعی توجیه ناپدیر فعالیت بانک ملت در بازارهای مالی این کشور را ممنوع کردند و واحدهای اقتصادی این کشور هرگونه معامله مالی و بانکی خود را با بانک ملت متوقف کرده بودند.
بانک ملت همواره همکاری خود را با برنامه هسته‌ای ایران رد کرده است.
این بانک نخستین بار در سال ۲۰۱۰ میلادی علیه تحریم‌های دولت انگلیس شکایت کرد که در آن زمان هم دادگاه عالی، شواهد پرونده را به دلیل حساسیت آن و ارتباطش با امنیت ملی انگلیس پشت درهای بسته بررسی کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر