کد خبر: 82897 A

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که تبادل اسرا یکی از موضوعات مورد بحث میان آمریکا و طالبان خواهد بود اما در هفته‌های اول بیشتر دیدگاه‌های دو طرف مورد بحث قرار خواهند گرفت.

«باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا گشایش دفتر سیاسی طالبان در قطر را گام مهمی به سوی مصالحه میان طالبان و دولت افغانستان خواند اما تاکید کرد که طالبان باید با القاعده قطع‌رابطه کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، اوباما که در جریان نشست گروه هشت در ایرلند شمالی صحبت می‌کرد، از تصمیم «حامد کرزی» رئیس‌جمهوری افغانستان برای فرستادن هیاتی برای گفت‌وگو با طالبان در قطر نیز استقبال کرد.

پیش از این مقام‌های کاخ سفید اعلام کردند که به زودی مذاکرات مستقیم میان آمریکا و طالبان در قطر آغاز خواهد شد.

آنها گفتند که اوباما شخصا در به نتیجه رساندن تلاش‌ها برای گشایش دفتر طالبان در قطر با حامد کرزی کار می‌کرد و «جان کری» وزیر خارجه آمریکا نیز در این روند نقش مهمی ایفا کرد.

قرار است نخستین دیدار میان نمایندگان آمریکا و طالبان در چند روز آینده در دوحه پایتخت قطر صورت بگیرد.

حامد کرزی گفت که دولت افغانستان نیز نمایندگان خود را برای شرکت در این مذاکرات به دوحه اعزام می‌کند.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که تبادل اسرا یکی از موضوعات مورد بحث میان آمریکا و طالبان خواهد بود اما در هفته‌های اول بیشتر دیدگاه‌های دو طرف مورد بحث قرار خواهند گرفت.

به گفته آنها از شرایط این مذاکرات این است که طالبان خشونت را کنار بگذارند، رابطه خود را با القاعده قطع کنند، به قانون اساسی افغانستان، حقوق زنان و حقوق اقلیت‌ها احترام بگذارند.

اما حامد کرزی لحظاتی پس از مراسم انتقال رهبری عملیات‌های نظامی از نیروهای ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان در نشست خبری مشترك با دبیركل ناتو گفت که در حال حاضر پیش‌شرطی برای گفت‌وگو با طالبان وجود ندارد.

اما وی بر نکاتی به عنوان «اصولی برای مذاکره» تاکید کرد. کرزی از انتقال مرکزیت گفت‌وگوها از دوحه به کابل، پایان خشونت‌ها همزمان با آغاز گفت‌وگوها و جلوگیری از «سوء استفاده» کشورهای خارجی از روند صلح افغانستان به عنوان اصول لازم مذاکره نام برد.

رئیس‌جمهوری افغانستان گفت که به جای پیش‌شرط‌ها، دولت افغانستان اصولی را برای گفت‌وگو با طالبان در نظر گرفته است و انتظار دارد که طالبان از آن پیروی کنند.

كرزی همچنین گفت که دولت افغانستان از ابتدا با طرح گفت‌وگوهای صلح در خارج از کشور موافق نبود اما به دلیل پافشاری برخی از کشورها، طرح ایجاد دفتر برای طالبان در قطر را پذیرفت.

وی گفت که در مورد روند صلح دولت با گروه طالبان، «گفت‌وگوهای عمیقی» با آمریکا، پاکستان و دولت قطر که میزبانی گفت‌وگوها را به عهده دارد، انجام داده است.

قرار است نخستین دیدار میان نمایندگان آمریکا و طالبان در چند روز آینده در دوحه پایتخت قطر صورت بگیرد.

سخنگوی طالبان امروز در قطر برای نخستین بار در دفتر تازه ایجاد شده این گروه در دوحه نشست خبری برگزار کرد.

«محمد نعیم» سخنگوی گروه طالبان در این نشست خبری گفت که این گروه مایل است از تمامی شیوه‌های قانونی برای پایان دادن به اشغال افغانستان، استفاده کند.

وی پس از آن صحبت می‌کرد که معاون وزارت خارجه قطر اعلام کرد كه امیر قطر اجازه داده تا دفتر طالبان به صورت رسمی در این کشور گشوده شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر