کد خبر: 53244 A

جان كری در دیدار با مرسی:

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد که وی و مرسی نیاز به تضمین برگزاری انتخابات به شکل شفاف و آزاد را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا با «محمد مرسی» رئیس‌جمهوری مصر در قاهره دیدار و درباره بحران سیاسی این کشور با وی گفت‌و‌گو کرد.
به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، کری پیش از ترک قاهره و سفر به عربستان با صدور بیانیه‌ای گفت که وی بسیاری از چالش‌های پیش روی مصر را به طور روشن و سازنده مورد بحث و برسی قرار داد.
وزیر خارجه آمریکا افزود که پر واضح است که مصر نیازمند کار سخت و ایجاد راه حل‌هایی برای بازگرداندن وحدت و ثبات سیاسی و نیز رونق اقتصادی است.
کری در بیانیه خود تاکید کرد که انتخابات پارلمانی آینده مصر گام مهمی در راستای تغییرات دموکراتیک در مصر به شمار می‌رود.
وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد که وی و مرسی نیاز به تضمین برگزاری انتخابات به شکل شفاف و آزاد را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

كری در جریان سفر دو روزه خود به قاهره از رهبران سیاسی مصر خواست در چارچوب یك گام مهم برای حل و فصل بحران اقتصادی كشور، با یكدیگر به اجماع برسند.

وی بعد از گفت‌وگو با «محمد كامل عمرو» وزیر خارجه مصر در جمع خبرنگاران گفته بود: «تمامی طرف‌ها باید برای مصالحه‌ای معنادار درباره مسائلی كه بیش از همه برای خود مصری‌ها اهمیت دارد، به توافق برسند.»

مرسی نیز در دیدار با وزیر خارجه آمریكا تاكید كرد كه مردم كشورش خواستار به نتیجه رسیدن تحولات دیپلماتیك در این كشور و ساختن مصری جدید و قوی هستند.

وی همچنین خواستار همكاری استراتژیك مصر و آمریكا بر پایه احترام متقابل و تامین منافع دوجانبه شد.

گزارش‌ها همچنین حاكی از آن است كه كری وعده داده است كه آمریكا برای برون‌رفت مصر از بحران اقتصادی جاری، به این كشور كمك مالی ارائه خواهد كرد.

سفر كری به مصر در حالی انجام شد كه اپوزیسیون این كشور خواستار تحریم انتخابات پارلمانی آینده شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر