کد خبر: 32048 A

کنگره تنها چهار روز برای رسیدن به توافق بر سر نحوه افزایش مالیات و کاهش هزینه‌ها فرصت دارد، در غیر آن صورت ممکن است آمریکا دوباره با رکود اقتصادی مواجه شود.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در پی دیدار با رهبران کنگره در کاخ سفید با ابراز خوشبینی محتاطانه گفت كه ممکن است تلاش‌های سنا به توافقی برای پرهیز از سقوط در «پرتگاه مالی» منجر شود.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، اوباما گفت كه رهبران سنا در تلاش هستند طرحی را تدوین کنند که با حمایت سناتورها و نمایندگان مجلس تصویب شود.

با این همه رئیس‌جمهوری آمریکا گفت كه اگر دو طرف نتوانند به توافق برسند خواستار رای‌گیری فوری در کنگره برای جلوگیری از افزایش مالیات‌ها خواهد شد.

کنگره تنها چهار روز برای رسیدن به توافق بر سر نحوه افزایش مالیات و کاهش هزینه‌ها فرصت دارد، در غیر آن صورت ممکن است آمریکا دوباره با رکود اقتصادی مواجه شود.

باراک اوباما گفته است كه رای دادن کنگره به جلوگیری از افزایش مالیات کسانی که کمتر از ۲۵۰ هزار دلار در سال درآمد دارند حداقل کاری است که اعضای کنگره می‌توانند طی چهار روز آینده انجام دهند.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفت كه زمان اقدام فوری فرا رسیده است.

دیدار روز جمعه باراک اوباما با رهبران کنگره بیش از یک ساعت طول کشید.

«میچل مک کانل» رهبر جمهوری‌خواهان در سنا بعد از این دیدار گفت كه امیدوار و خوش‌بین است که تا یکشنبه پیش‌نویسی را برای تصویب به هم‌قطارانش ارائه کند.

سناتور «هری رید» رهبر حزب دموکرات سنا نیز گفته است كه تمام توانش را برای رسیدن به توافق به کار خواهد برد ولی با این همه هشدار داد كه نتیجه کار چندان ایده‌آل نخواهد بود.

برنامه باراک اوباما برای افزایش مالیات ثروتمندان باعث شکاف دو حزب در کنگره بوده است.

بسیاری از جمهوری‌خواهان با اصل افزایش مالیات مخالف بوده و خواستار کاهش هزینه‌های دولت در خدمات عمومی هستند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری جمعه خود گفت كه هر تصمیمی در زمینه افزایش مالیات بستر مذاکرات بیشتر در سال میلادی جدید را فراهم خواهد کرد.

باراک اوباما گفت كه مردم آمریکا شاهد کار ما هستند و صبرشان همین حالا هم به پایان رسیده است.

اصطلاح پرتگاه مالی به وضعیتی اطلاق می شود که در آن مجموع ۶۰۰ میلیارد دلار افزایش مالیات و کاهش هزینه‌ها در غیاب توافق کنگره از آغاز سال جاری میلادی اجباری شود.

این کاهش هزینه‌ها می‌تواند عملکرد وزارتخانه‌های دولتی و پرداخت بیمه‌های بیکاری و کمک‌های مالی به خانواده سربازان را مختل کند.

اوباما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر