کد خبر: 3204 A

نخست وزیر هند دراجلاس عدم تعهد:

ما برای استقرار و حفاظت از صلح انتخاب شده‌ایم، جنبش برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی جهانی نقش بسزایی دارد و کشور هند از استقرار دموکراسی نیز همچنان حمایت می کند.

نخست وزیر هند، بعنوان نماینده یکی از کشورهای موسس جنبش عهدم تعهد، در اجلاس کشورهای عضو این جنبش سخنرانی کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مان هومان سینگ در این مراسم گفت: به مناسبت برعهده گرفتن ریاست جنبش عدم تعهد به ایران تبریک می گویم و از مصر برای ریاست سه ساله بر این جنبش تقدیر می کنم. جنبش شامل طیف گسترده ای از کشورهاست.

وی افزود: ما برای استقرار و حفاظت از صلح انتخاب شده ایم، جنبش برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی جهانی نقش بسزایی دارد و کشور هند از استقرار دموکراسی نیز همچنان حمایت می کند.

سینگ با اشاره به بحران سوریه گفت: بحران این کشور، برای جنبش از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و جنبش باید در این باره موضع اتخاذ کرده و برای حل مسالمت آمیز مسائل این کشور تلاش کند. جنبش عدم تعهد همچنین به مساله فلسطین توجه ویژه‌ای داشته و امروز نیز باید مسائل این کشور و رنج های طولانی مدت فلسطینیان را مدنظر داشته باشیم.

نخست وزیر هند ادامه داد: باید ابزارهای جدیدی از مدیریت جهان را برای مقابله باچالش های بین المللی به کار گیریم، چالش های رو به افزایش برای توسعه پایدار همچنین مدیریت منابع آبی و امنیت در فضای سایبر، از دیگر محورهای مهم است. چالش های فعلی بدون مشارکت فعالانه کشورهای درحال توسعه قابل حل نیست.

وی در تشریح مشکلات دیگر کشورها گفت: به طور مشابه امنیت غذایی مساله بسیار مهمی برای تعداد عمده ای از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد است. جنبش ما باید تلاش و همکاری گسترده ای برای مقابله با این چالش ها داشته و به طور خلاقانه و سازنده برای حل این مشکلات تلاش کند.

مان موهان سینگ درباره نقش کشورش در این راستا تاکید کرد: هند نیز از ایفای نقش فعالانه در این روند خرسند خواهد شد. مساله احیای اقتصاد در آسیا نیز از جمله مسائل دیگر است. چراغ تمدن از شرق روشن شده است بنابراین ظرفیت لازم را داریم که در صلح و امنیت زندگی کرده و در جامعه ای پویا فعالیت کنیم. باید اهداف اصلی جنبش عدم تعهد رااحیا کنیم.

نخست وزیر هند معتقد است: باتوجه به سرنوشت مشترک کشورها، تصمیم داریم مسیری مشترک را با یکدیگر طی کنیم و جنبش را به جایگاه اصلی خود برگردانیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر