کد خبر: 24402 A

به دنبال اعتراض‌های گسترده مردمی؛

منصف المرزوقی با اعلام این‌كه دولت ائتلافی نتوانسته است انتظارات مردم را برآورده کند، خواستار انحلال دولت فعلی و برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام شد.

در پی تظاهرات مردمی در شمال تونس، «منصف مرزوقی» رئیس‌جمهوری این کشور از نخست‌وزیر خواست، دولت فعلی را منحل کرده و دولت جدیدی شامل افراد کارشناس تشکیل دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از دویچه‌وله، از سه‌شنبه گذشته تاکنون هزاران تن از شهروندان استان «سلیانه» واقع در شمال تونس به خیابان‌ها می‌روند و اعتراض خود را به فقر و بیکاری در این استان نشان می‌دهند.

بر اساس گزار‌ش‌های گوناگون بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ تن در درگیری با نیروهای نظامی و انتظامی زخمی ‌ و شماری نیز دستگیر شده‌اند. سلیانه یکی از مناطق محروم تونس به ‌شمار می‌رود که ساکنان آن معتقدند، دولت انقلابی برای بهبود وضعیت اقتصادی آنها کاری انجام نداده است.

منصف مرزوقی ادعای معترضان سلیانه‌ای را تایید کرده و گفته است: «دولت ائتلافی نتوانسته است انتظارات مردم را برآورده کند.»

وی به همین دلیل خواستار انحلال دولت انتقالی شد. مرزوقی از «حمادی جبالی» نخست‌وزیر این کشور خواست دولت تازه‌ای متشکل از افراد کارشناس معرفی کند و علاوه بر آن تعداد وزرای کابینه را نیز کاهش دهد.

رئیس‌جمهوری تونس در عین حال حرکات خشونت‌آمیز تظاهرکنندگان را محکوم کرده و خواستار آن شد که یک هیات تحقیقاتی برای رسیدگی به اتفاق‌های روزهای گذشته تشکیل شود.
به گفته‌ شاهدان عینی، نیروهای نظامی و انتظامی برای پایان دادن به تظاهرات به گاز اشک‌آور و شلیک هوایی گلوله متوسل شده‌اند. بر اساس گزارش‌های رسمی، برخوردها‌ی‌ خشونت‌آمیز ابتدا توسط شماری از تظاهرکنندگان صورت گرفته است.

مرزوقی همچنین خواستار «برگزاری انتخابات در سریع‌ترین زمان ممكن تا پیش از تابستان آینده» شد.

در تونس حوزه‌ قدرت رئیس‌جمهوری بسیار محدود بوده و نخست‌وزیر از قدرت بیشتری برخوردار است.

دولت تونس پیش از این اعلام کرده بود که انتخابات سراسری این کشور در ماه آوریل ۲۰۱۳، پس از تصویب قانون اساسی جدید، برگزار خواهد شد. اما نمایندگان مجلس موسسان تاکنون پیشرفت چشمگیری در این زمینه نداشته‌‌‌اند.

رئیس‌جمهوری تونس تاکنون چند بار به سیاست‌های دولت ائتلافی اعتراض کرده است.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر