کد خبر: 22916 A

شمارش ۹۹ درصد از آرا نشان می‌دهد که حزب حاکم «اتحاد و همگرایی کاتالونیا» با در دست داشتن ۵۰ کرسی همچنان بیشترین کرسی را در مجلس منطقه کاتالونیا در دست دارند.

رای‌دهندگان در کاتالونیای اسپانیا، به احزاب ملی‌گرایی رای دادند که خواهان همه‌پرسی برای استقلال از اسپانیا هستند ولی در عین حال حزب حاکم ۱۲ کرسی خود را در این انتخابات از دست داد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، شمارش ۹۹ درصد از آرا نشان می‌دهد که حزب حاکم «اتحاد و همگرایی کاتالونیا» با در دست داشتن ۵۰ کرسی همچنان بیشترین کرسی را در مجلس منطقه کاتالونیا در دست دارند.

مجلس کاتالونیا ۱۳۵ کرسی دارد و تا پیش از این انتخابات، حزب حاکم ۶۲ کرسی آن را در اختیار داشت.

حزب چپ‌گرای «چپ جمهوری‌خواه» با کسب ۲۱ کرسی رتبه بعدی را در این انتخابات به دست آورد. تا پیش از این انتخابات آنها تنها ۱۰ کرسی را در اختیار داشتند.

هر دوی این احزاب خواهان جدا شدن کاتالونیا از اسپانیا هستند و به رای‌دهندگان وعده داده‌اند که در صورت پیروزی می‌خواهند برای این منظور همه‌پرسی برگزار کنند.

«آرتور ماس» رهبر دولت محلی کاتالونیا گفت که تا چهار روز آینده مسئله جدا شدن از اسپانیا را با مردم مطرح می‌کند.

وی گفت که از نتیجه انتخابات خشنود است، اما نه آنقدر که می‌توانست خوشحال باشد.

ماس پس از آن که با دولت مرکزی اسپانیا بر سر مسائل مالی به توافق نرسید، اعلام انتخابات زودهنگام کرد.

دولت مرکزی، ماس را متهم می‌کند که می خواهد از بحران اقتصادی سوءاستفاده کند. آنها می‌گویند که حزب ملی‌گرای حاکم بر منطقه کاتالان دنبال بهانه است تا بی‌پولی خود را به گردن کسی بیندازد.

ماس هم می‌گوید که منطقه کاتالان به عنوان یک عضو اتحادیه اروپا می‌تواند اوضاع بهتری داشته باشد تا این که بخواهد همچنان بخشی از اسپانیا باشد.

وی حتی در رقابت‌های انتخاباتی از پرچم اتحادیه اروپا استفاده می‌کرد.

ناظران معتقدند که استقلال چندان برای منطقه کاتالان کار راحتی نیست.

بقیه احزاب این منطقه با این مسئله مخالف هستند و از طرف دیگر، برگزاری همه‌پرسی از منظر قانون اساسی اسپانیا ناممکن است و دولت مرکزی این کشور مانع اقدام برای برگزاری همه‌پرسی خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر