کد خبر: 101367 A

فیصل المقداد در گفت‌و‌گو با روسیا الیوم:

المقداد تاکید کرد که واشنگتن نه به حقوق بشر پایبند است و نه به قوانین بین المللی و دوست کشورهای عربی نیز به شمار نمی‌رود بلکه هم پیمان تروریست‌ها در سوریه است.

«فیصل المقداد» معاون وزیر خارجه سوریه تاکید کرد که آمریکا در خاورمیانه هیچ دغدغه‌ای به جز نفت و امنیت رژیم صهیونیستی ندارد.
به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، المقداد در گفت‌و‌گوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، گفت که همانطور که «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا و «جان کری» وزیر خارجه این کشور اعلام کرده‌اند دغدغه آمریکا در منطقه خاورمیانه فقط نفت و امنیت اسرائیل است.
المقداد تاکید کرد که واشنگتن نه به حقوق بشر پایبند است و نه به قوانین بین المللی و دوست کشورهای عربی نیز به شمار نمی‌رود بلکه هم پیمان تروریست‌ها در سوریه است.
وی در این گفت‌و‌گو تصریح کرد که آمریکا از زمان جنگ ویتنام از چارچوب قوانین بین المللی خارج شده است و این کشور دیگر وقعی به مشروعیت بین المللی نمی‌نهد به همین دلیل خارج از چارچوب بین المللی به عراق حمله کرد.
معاون وزیر خارجه سوریه افزود که آمریکا در حال حاضر با دست‌نشانده‌های خود در منطقه نظیر عربستان سعودی و دیگر کشور‌ها ائتلاف ایجاد می‌کند تا جنگ راه بیندازد.
وی در ادامه تاکید کرد که اگر آمریکا به فکر مسائل انسانی است بهتر بود که از دولت مشروع سوریه حمایت کند که با تروریسم مبارزه می‌کند، همچنین باید از حمایت مزدورانش در منطقه از تروریست‌ها جلوگیری کند.
المقداد با اشاره به حملات شیمیایی گفت که تیم بازرسان سازمان ملل به وی کاغذی را داده است که در آن آمده سلاح‌های شیمیایی ۴۹ بار در سوریه مورد استفاده قرار گرفته است و حادثه «الغوطه» یکی از این حملات است.
وی بیان کرد که دولت سوریه ماه‌ها پیش خواستار تشکیل کمیته تحقیق در مورد حمله شیمیایی در منطقه «خان العسل» شد اما کشورهای غربی از ارسال این کمیته به سوریه جلوگیری کردند.
معاون وزیر خارجه سوریه خاطرنشان کرد که این گروه‌های تروریستی هستند که از سلاح‌های شیمایی در سوریه استفاده کردند و ممکن نیست که دولت سوریه علیه مردم خود آن‌ها را مورد استفاده قرار دهد.
المقداد در ادامه همچنین گفت که ملت و ارتش سوریه خود را برای همه احتمالات آماده کرده‌اند و به قدرت ارتش برای رویارویی با هر گونه حمله‌ای ایمان دارند، همچنان که به موضع گیری همپیمانانش باور دارند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر