کد خبر: 100873 A

معاون نخست‌وزیر روسیه در رابطه با تحویل سیستم‌های پدافند هوایی به ایران گفت که بحث در این موضوع تنها در صورت متوقف شدن پرونده‌های شکایتی مربوطه علیه روسیه امکان‌پذیر است.

معاون نخست‌وزیر روسیه اعلام کرد که مذاکره با ایران درباره تحویل سیستم‌های پدافند هوایی مانند S-300 تنها در صورت متوقف کردن پرونده‌های شکایتی علیه روسیه امکان‌پذیر است.
به گزارش ایلنا به نقل از نووستی، «دیمیتری راگوزین» با اشاره به این‌که روسیه تمام موازین حقوق بین‌المللی را به طور اکید رعایت می‌کند، تاکید کرد: «هیچ‌گاه از فهرست تصویب شده برای محدودیت صادرات نظامی به بعضی کشور‌ها از جمله ایران پا فرا‌تر نگذاشته‌ایم و در چارچوب عادی نظامی- فنی آماده همکاری با این کشور هستیم.»
وی در عین حال در رابطه با تحویل سیستم‌های پدافند هوایی به ایران گفت که بحث در این موضوع تنها در صورت متوقف شدن پرونده‌های شکایتی مربوطه علیه روسیه امکان‌پذیر است.
قرارداد تحویل سیستم موشکی S-300 در سال ۲۰۰۷ میلادی بین مسکو و تهران امضا شد و قرار بود روسیه پنج دستگاه از این سیستم پدافند هوایی به ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دلار را به ایران تحویل دهد. اما «دیمیتری مدودف» ‌رئیس‌جمهوری وقت روسیه، ‌ حدود سه سال پیش ‌بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه تهران، ‌ تحویل این سیستم موشکی به ایران را ممنوع کرده و قرارداد آن را لغو کرد.
ایران شکایتی چهار میلیارد دلاری را علیه شرکت «روس آبارون اکسپورت»، شرکت دولتی صادرات و واردات تسلیحات روسیه به دادگاه بین المللی داوری در سوئیس تقدیم کرده است.
سیستم‌های S-300 یکی از کامل‌ترین سیستم‌ها در جهان محسوب می‌شوند، ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه‌های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است.
حداکثر برد این سیستم‌ها ۲۰۰ کیلومتر است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر