کد خبر: 100929 A

كمیته ملی در پی مهندسی انتخابات نیست؛

اگر 4 رئیس فدراسیون توسط وزیر ورزش وقت بركنار نمی‌شدند قطعا كمیته ملی المپیك نیازی به اصلاح اساسنامه خود نداشت.

نایب رئیس كمیته ملی المپیك تاکید کرد که باید روسای فدراسیون‌های برکنار شده برگردند تا بتوانیم انتخابات فدراسیون‌ها و کمیته ملی را برگزار کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا مهدی قدمی صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران در خصوص فرایند اصلاح اساسنامه كمیته ملی المپیك اظهار كرد: روند اصلاح این اساسنامه از سال 1387 آغاز شد. در همان مقطع كارهای كارشناسی و مطالعات تطبیقی در این رابطه انجام شد و حتی برخی رایزنی ها با برخی كشورها نیز صورت گرفت. این كار از سال 88 از منظر كارشناسی به تصویب كمیته ملی المپیك رسید و در همان سال كلیات آن نیز از سوی هیئت اجرایی این كمیته مصوب شد.

نایب رئیس كمیته ملی المپیك با اشاره به اینكه مبنای اصلاح اساسنامه این كمیته دو سند بالادستی متشكل از منشور كمیته بین المللی المپیك و همچنین دستورالعمل اصلاح اساسنامه كمیته‌های ملی المپیك بود، گفت: با توجه به اینكه در همان سال 88 اصلاح اساسنامه كمیته از اعضاء مجمع را بعد از اصلاح از 67 نفر به 42 نفر می‌رساند و تعداد اعضای مجمع 22 نفر كاهش می‌یافت و حواشی زیادی به دنبال داشت تصمیم گرفته شد اصلاح اساسنامه را به بعد از انتخابات كمیته موكول كنیم.

قدمی در رابطه با چرایی الزام كمیته ملی المپیك به اصلاح اساسنامه خود گفت: در تاریخ 10 خرداد 91 و در شرایطی كه چند ماه به آغاز المپیك لندن مانده بود پس از اینكه وزیر ورزش وقت رؤسای چند فداسیون را عزل كرد نامه‌ای از سوی كمیته ملی المپیك به ما ارسال شد و در آن اعلام شد زمان مناسبی برای تغییرات فدراسیون‌ها انتخاب نشده و این تغییرات بحث برانگیز است.

وی ادامه داد: در تاریخ 2 تیرماه 91 نامه دوم و مشتركی از سوی كمیته ملی المپیك و شورای المپیك آسیا درخصوص دخالت دولت در امور فدراسیون‌ها و نقض منشور المپیك به ما رسید و قرار شد وزیر ورزش و مسئولین شورای المپیك آسیا را این موضوع بررسی شود كه متاسفانه محمد عباسی بنا به مشكلاتی در این جلسه حضور پیدا نكرد تا حساسیت مجامع بین‌المللی بیشتر شود.

نایب رئیس كمیته ملی المپیك گفت: 5 روز بعد از این اتفاق نامه دیگری از سوی كمیته بین المللی المپیك به ما رسید كه در آن صراحتا درخصوص دخالت دولت در امور فدراسیون‌ها تاكید و اعلام شد كمیته ملی المپیك و تمامی فدراسیون‌ها باید اساسنامه خود را اصلاح كنند.

وی تاكید كرد: در تاریخ 7 شهریور 91 ما اساسنامه كمیته را به 2 زبان فارسی و انگلیسی به كمیته بین‌المللی المپیك فرستادیم و در آن اصرار كردیم اجازه بدهند انتخابات به روال گذشته برگزار شود اما اول مهرماه همین سال اعلام شد انتخابات نباید برگزار شود.

قدمی در ادامه با اشاره به اینكه پس از قرار گرفتن اساسنامه در مسیر اصلاح 4 بهمن‌ماه اساسنامه اصلاحی به كمیته بین المللی المپیك ارسال شد، افزود: این كمیته بین‌المللی در تاریخ 25 بهمن 91 نقطه نظرات خود را درخصوص اساسنامه اصلاحی به ما اعلام كرد و تاكید كرد انتخابات شما تا رفع تمام شبهات آن قابل برگزاری نیست.

وی ادامه داد: در نامه كمیته بین‌المللی المپیك تاكید شده بود كه اولا اصلاح قوانین وررزش باید مطابق با جنبش المپیك باشد و ثانیا روسای بركنار شده توسط وزیر ورزش وقت باید بازگردانده شوند و ضمنا اساسنامه تمامی فدراسیون‌های ملی نیز بازنگری شود.

نایب رئیس كمیته ملی المپیك در ادامه تصریح كرد: بعد از این نامه كمیته بین‌المللی المپیك گروهی متشكل از هیئت اجرایی كمیته و وزارت ورزش تشكیل شد و رفع ابهامات اساسنامه در دستور كار قرار گرفت كه نهایتا در تاریخ 17 خرداد 92 اساسنامه تعریف شده توسط كمیته بین المللی المپیك به دست ما رسید. پس از تایید اساسنامه ما نیز بلافاصله تاریخ مجمع عمومی را اعلام كردیم و بلافاصله این مجمع را برگزار كردیم.

قدمی با اشاره به اینكه اگر 4 رئیس فدراسیونی كه توسط وزیر ورزش وقت بركنار نمی‌شدند قطعا كمیته ملی المپیك نیازی به اصلاح اساسنامه خود نداشت، گفت: هم اكنون و بعد از اصلاح اساسنامه كمیته تا زمانی كه روسای فدراسیون بركنار شده بازگردانده نشوند اجازه برگزاری انتخابات كمیته ملی االمپیك و فدراسیون‌ها را نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال كه هم اكنون كدام یك از فدراسیون‌هایی كه رئیس آنها بركنار شده مشكلی برای ادامه كار ندارند، گفت: خوشبختانه فدراسیون تیر و كمان و شنا با رایزنی‌هایی كه با فدراسیون‌های جهانی خود داشته‌اند مشكل‌شان حل شده اما مشكل فدراسیون قایقرانی و دوچرخه‌سواری همچنان پابرجا است.

قدمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینكه سرپرست جدید وزارت ورزش و جوانان چقدر برای حل مشكلات این فدراسیون‌ها مصمم است، گفت: ما درخواست جلسه‌ای با حضور وی را داده‌ایم كه اگر موافقت كنند فكر می‌كنم می‌توان امیدوار بود تا یک ماه آینده مشكل این فدارسیون‌ها نیز حل شود.

در پایان در رابطه با بحث مهندسی انتخابات از سوی كمیته ملی المپیك گفت: موضوع كاملا منتفی است و این كمیته هیچ‌گاه تصمیمی برای مهندسی انتخابات ملی المپیك نداشته است.

کمیته ملی المپیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر