کد خبر: 71348 A

کتاب «تبارهای دولت استبدادی» توسط گروه تاریخ و همکاری­‌های میان­‌رشته­‌ای پژوهشکده تاریخ اسلام به نقد کشیده خواهد شد.

ایلنا: کتاب تبارهای دولت استبدادی نوشته پری اندرسون با ترجمه حسن مرتضوی به شکل‌گیری دولت‌های مطلقه در قرن شانزدهم اروپا می‌پردازد. اندرسن این موضوع را در تاریخ كشورهای اروپایی نظیر سوئد، فرانسه و آلمان مطرح كرده است. این اثر جلد دوم كتاب «گذار از عهد باستان به فئودالیسم» به شمار می‌آید. مباحث این دو كتاب به طور مستقیم در هم تنیده شده‌اند،‌ چرا كه هر دوی آنها در نهایت یك بحث را مطرح می‌كنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، موضوع کتاب حاضر، معرفی جامعه‌شناسی سیاسی و بررسی نظریه استبداد در اروپا است. کتاب مشتمل بر دو بخش و دو یادداشت است. در بخش اول به بررسی ساختارهای کلی استبداد به عنوان نظامی حکومتی در اروپای غربی از رنسانس به بعد پرداخته شده و سپس مسیر توسعه هر یک از دولت‌های استبدادی در کشورهای عمده غرب اروپا شرح داده شده است. در بخش دوم کتاب، نحوه حکومت استبدادی در اروپای شرقی ترسیم گردیده و ویژگی‌ها و همبستگی‌های استبداد این بخش از اروپا به عنوان نوع مجزایی از حکومت سلطنتی مورد کنکاش قرار گرفته است. دو یادداشت پایانی کتاب نیز به تبیین مفهوم «شیوه تولید آسیایی» و بررسی «فئودالیسم ژاپن» اختصاص یافته است.

کتاب تبارها کتابی است در حوزه تاریخ. البته خود پری اندرسون در مقدمه گذار از عهد باستان به فئودالیسم می‌نویسد که کار او تاریخ نیست چرا که تاریخدان با اسناد سر و کار دارد اما او در این کتاب متن‌خوانی کرده است و منابع ثانوی درباره موضوع را بررسی کرده و روی‌هم‌رفته هدف تلاش او این است که به تعمیم‌های تاریخی برسد.

جلسه نقد کتاب تبارهای دولت استبدادی روز چهارشنبه 25 اردیبهشت ماه، با حضور اساتید گرامی دکتر سید هاشم آقاجری و دکتر حسینعلی نوذری در محل پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار خواهد شد.

پژوهشکده تاریخ اسلام در خیابان توانیر، خیابان رستگاران، کوچه شهروز، پلاک 9 واقع است.

پژوهشکده تاریخ اسلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر