کد خبر: 4582 A

در دیدار معاون فرهنگی شهر كتاب و معاون فرهنگی بنیاد سروانتس اسپانیا، قرار شد همایش سعدی و سروانتس در شیراز، تهران و مادرید، در بهار ۲۰۱۴ برگزار شود و در آن به مشترکات ادبی دو کشور پرداخته و حوزهٔ ادبیات تطبیقی فارسی واسپانیایی فعال‌تر شود.

ایلنا: علی‌اصغر محمدخانی معاون فرهنگی و بین‌المللی شهر کتاب در روز دوشنبه ۲۷ شهریور در مادرید با خوسه لوئیس گارسیا ساکریستان، معاون فرهنگی بنیاد سروانتس اسپانیا، دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، در این دیدار که نجمه شبیری؛ مدیر گروه اسپانیولی دانشگاه علامه طباطبایی و طاهره قاسمی؛ مدرس زبان فارسی کلاس‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی حضور داشتند، محمدخانی به تشریح فعالیت‌های فرهنگی شهر کتاب برای معرفی زبان وادبیات فارسی در دیگر کشور‌ها پرداخت و برنامه‌هایی برای همکاری بیشتر فرهنگی و ادبی درباره زبان و ادبیات فارسی وز‌بان وادبیات اسپانیولی ارائه کرد.

همچنین قرار شد که با همکاری بنیاد سروانتس، در هر سال یک نویسنده وشاعر ومنتقد ادبی از اسپانیا به ایران فرستاده شود و در مرکز فرهنگی شهر کتاب به معرفی ادبیات معاصر اسپانیا بپردازد و متقابلآ از نویسندگان و شاعران و منتقدان معاصر ایران برای معرفی ادبیات معاصر فارسی در مراکز علمی و فرهنگی اسپانیا حضور یابند.

محمدخانی در این دیدار، طرح برگزاری همایش شعر نو فارسی و شعر نو اسپانیایی و بررسی ویژگی‌های شعر رامون خیمنس؛ بنیان‌گذار شعر نو اسپانیایی و نیما یوشیج؛ بنیان‌گذار شعر نو فارسی را ارائه کرد که مورد استقبال قرار گرفت و قرار شد در تهران و مادرید در سال آینده برگزار شود. محمدخانی در این دیدار به برگزاری همایش سعدی و سروانتس در شیراز و تهران و مادرید در بهار ۲۰۱۴ اشاره کرد که مورد توافق قرار گرفت که در این همایش به مشترکات ادبی دو کشور پرداخته و حوزهٔ ادبیات تطبیقی فارسی واسپانیایی فعال‌تر شود.

تشکیل کارگاه زبان و ادبیات اسپانیایی در شهر کتاب و چاپ کتاب‌های دو زبانه و ترجمه آثار ادبی معاصر دو کشور از جمله توافق‌های موسسه شهرکتاب و بنیاد سروانتس است. محمدخانی در پایان این از بخش‌های بنیاد سروانتس بازدید کرد.

همایش سعدی و سروانتس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر