کد خبر: 41575 A

فرزان سجودی در حال ترجمه‌ی مجموعه مقالاتی درباره‌ی «نشانه‌شناسی و ایدئولوژی» است. ترجمه «صور خیال در نظریه‌ی شعری جرجانی» نیز به پایان رسیده و منتظر مجوز وزارت ارشاد است.

ایلنا: «فرزان سجودی» (نویسنده و زبان‌شناس) درحال ترجمه‌ی مجموعه مقالاتی درباره‌ی «نشانه‌شناسی و ایدئولوژی» است.
به گزارش خبرنگار ایلنا، سجودی ضمن اعلام این خبر افزود: این کتاب مجموعه ای از 12 مقاله است که انتخاب آن‌ها به دلیل نگاه آن‌ها به نشانه‌شناسی به عنوان جریانی فراتر از یک دانش ساختاری صورت گرفته است.
او افزود: واقعیت این است که نشانه‌شناسی از سطح نشانه‌شناسی از سطح یک دانش ساختاری فراتر رفته و نگاهی انتقادی به فرهنگ دارد. تحلیل‌هایی که در این حوزه انتخاب شده است، به کارکردهای انتقادی نشانه‌شناسی نگاه کرده است. کار ترجمه‌ی این اثر توسط من و «تینا امراللهی» درحال انجام است و در میانه راه ترجمه قرار دارند.
این نویسنده همچنین از اتمام کار ترجمه‌ی یک اثر و پایان تالیف اثر دیگر خود خبر داد.
«صور خیال در نظریه‌ی شعری جرجانی» نوشته «کمال ابودیب» اثری است که سجودی درباره‌ی آن گفت: کار ترجمه‌ی این اثر را به صورت مشترک با «فرهاد ساسانی» به پایان رسانده‌ایم و این اثر درحال حاضر توسط نشر علم برای کسب مجوز به وزارت ارشاد فرستاده شده است.
او ادامه داد: تالیف کتابی را با عنوان «التفات در شعر معاصر فارسی» به پایان رسانده‌ام. تالیف این کتاب به صورت مشترک با «فرید دهقان» انجام داده‌ام و در آن به صنعت «التفات» به عنوان صنعتی که کمتر به آن توجه شده، پرداختیم. در این اثر نمونه‌های مختلفی از التفات ذکر و مورد بررسی قرار گرفته است. این اثر هم به انتشارات علم تحویل داده شده و در مراحل اخذ مجوز قرار دارد.
فرزان سجودی در سال 1340 در اصفهان متولد شده‌ است. او دوره کارشناسی را در رشته‌ی ادبیات انگلیسی و دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته‌ی زبان‌شناسی در دانشکده علامه طباطبایی به پایان رساند و فارغ التحصیل نخستین دوره دکترای این دانشگاه است. او هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه هنر و از جمله معدود زبان‌شناسانی است که در حوزه نشانه‌شناسی تخصص دارد. از ترجمه‌های او می‌توان به «فریاد خاموش»، کنزابورو اوئه، «ساخت‌گرایی،‌ پساساختگرایی و مطالعات ادبی»، «هنر و اندیشه‌های اهل هنر»، «هنر و اندیشه‌های اهل هنر»، «نشانه شناسی کاربردی‌ نشانه‌شناسی تئاتر و درام»، «مبانی نظریه ادبی» و «ویتگنشتاین، نظریه و هنر» و تالیفاتی چون «مجموعه مقالات نخستین هم‌اندیشی نشانه‌شناسی هنرنشانه‌شناسی و ادبیات» و «نشانه‌شناسی: نظریه و عمل» اشاره کرد.

فرزان سجودی نشانه‌شناسی و ایدئولوژی التفات در شعر معاصر فارسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر