کد خبر: 33506 A

سومین نمایش‌گاه «به روایت نسخه‌خوانان» نمایش‌گاه پژوهشی تصویر نسخه‌های خطی از شبیه‌نامه‌های دورهٔ قاجار، پس از نگارخانهٔ فرهنگستان هنر به نگارخانهٔ مهر کرمان می‌رود.

ایلنا: سومین نمایش‌گاه «به روایت نسخه‌خوانان» نمایش‌گاه پژوهشی تصویر نسخه‌های خطی از شبیه‌نامه‌های دورهٔ قاجار، پس از نگارخانهٔ فرهنگستان هنر به نگارخانهٔ مهر کرمان می‌رود. این نمایش‌گاه به دعوت حوزهٔ هنری استان کرمان ۱۳ تا ۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۱ در گالری مهر کرمان به نمایش درمی‌آید و سپس از ۲۴ دی‌ماه به مدت دو هفته، می‌ه‌مان نگارخانهٔ شهرستان بم خواهد شد.
به گزارش ایلنا به نقل از دبیرخانه دائمی همایش ملی شبیه‌پژوهی، رضا کوچک‌زاده کارگردان و پژوهش‌گر تئا‌تر که این نمایش‌گاه با جست‌وجو، گزینش و روایت او برگزار می‌شود، ضمن بیان این خبر افزود؛ نسخه‌های دست‌نویس این نمایش‌گاه از میان شبیه‌نامه‌های گنجینهٔ خطی کتاب‌خانه‌های مجلس و ملک انتخاب شده‌اند و بسیاری از آن‌ها به خط دو شبیه‌گردان بزرگ عهد قاجار ـ‌میرزا محمدباقر معین‌البکا و میرزامحمدتقی شبیه‌گردان‌ـ و برخی از آن‌ها از نسخه‌های ویژهٔ تکیه دولت است. در این نمایش‌گاه، ۶۵ پوس‌تر از شبیه‌نامه‌ها به نمایش درمی‌آید که هر یک ویژگی‌های نهفته‌ای از هنر شبیه‌نویسی را در بر دارند.
این کارگردان تئا‌تر در ادامه گفت: این نمایش‌گاه‌ها شاید از نخستین نمایش‌گاه‌های پژوهشی در ایران باشد که قرار نیست تابلویی در آن فروخته شود و یا تنها به زیبایی‌شناسی آثار بپردازد؛ بل‌که سندهای پژوهشی ما را از شبیه‌خوانی ـ‌کهن‌ترین نمایش منسجم ایرانیان‌ـ پیش چشم تماشاگران قرار می‌دهد.
نخستین نمایش‌گاه «به روایت نسخه‌خوانان» سال گذشته در گالری کتاب‌خانهٔ مجلس برپا شد و دومین دورهٔ آن با ۲۷ تصویر افزوده تا ۱۰ دی‌ماه امسال در گالری فرهنگستان هنر، پذیرای علاقه‌مندان و پژوهش‌گران بود. کوچک‌زاده بر آن است تا این نمایش‌گاه را به دیگر شهرهای کشور نیز ببرد و هر بار تصاویری بدان بیفزاید تا دیگر پژوهندگان هم بتوانند از آن بهره‌مند شوند.
کوچک‌زاده که پیش‌تر در دو کتاب «فهرست توصیفی شبیه‌نامه‌های دورهٔ قاجار» و «فهرست توصیفی شبیه‌نامه‌های پراکنده» به شرح جزیی‌نگر شبیه‌نامه‌های کتاب‌خانهٔ مجلس پرداخته، کتاب دیگری با عنوان «فهرست توصیفی شبیه‌نامه‌های ملک» را زیر چاپ دارد که ویژگی‌های هر یک از شبیه‌نامه‌های کتاب‌خانه و موزهٔ ملی ملک را برمی‌شمارد.
سومین نمایش‌گاه «به روایت نسخه‌خوانان» به کوشش حوزهٔ هنری کرمان و با هم‌کاری دبیرخانهٔ دائمی همایش ملی شبیه‌پژوهی، کتاب‌خانهٔ مجلس و کتاب‌خانهٔ ملک برپا خواهد شد.

همایش ملی شبیه‌پژوهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر