کد خبر: 33358 A

بابک نیک‌طلب:

بابک نیک‌طلب گفت: باید تغییری در دیدگاه‌مان نسبت به زنان جامعه داشته باشیم و علل کم‌توجهی به زنان در ادبیات را ریشه‌یابی کنیم.

ایلنا: نیک‌طلب درباره زوایای واقعه عاشورا گفت: واقعه کربلا زوایای متعددی دارد و خطبه‌ها و سخنرانی‌های زیادی از آن در دسترس داریم؛ اما هنوز خیلی از قسمت‌های آن برای مردم روشن نیست. بعد از انقلاب تا به امروز عده‌ای از پژوهشگران و ادیبان کشور روی این واقعه کارهای خوبی انجام داده‌اند که از نمونه‌های آن می‌توان به فعالیت‌های دکتر محمدرضا سنگری اشاره کرد.
به گزارش ایلنا به نقل از ستاد خبری این كنگره، وی ادامه داد: همچنین کنگره‌های شعری در شیراز برگزار می‌شود که سالانه به جنبه‌های مختلفی از واقعه عاشورا می‌پردازد؛ اما باز هم کافی نیست و این موضوع جای کار بیشتری دارد.
وی افزود: با توجه به حضور پر تعداد و سرنوشت‌ساز زنان در واقعه عاشورا و حتی بعد از آن ما کمتر به آن‌ها پرداخته‌ایم، این زنان یا خانواده شهدای کربلا بودند یا خودشان در صحرای کربلا حضور داشتند اما متاسفانه آثار کمی درباره این زنان وجود دارد.
وی تاکید کرد: حضور زنان بزرگی در زندگی پیامبر همچون حضرت زهرا (س) و حضرت خدیجه (س) بیانگر توجه خاص خداوند به زنان است. با توجه به این نگاه خاص در دین اسلام ما هم باید تغییری در دیدگاه‌مان نسبت به زنان جامعه داشته باشیم. این عدم توجه ریشه در فرهنگ جوامع دارد و علت کم پرداختن به زنان در ادبیات نیازمند ریشه‌یابی عمیق است.
نیک‌طلب درباره حضور زنان در عرصه شعر کشور خاطرنشان کرد: از گذشته تا به امروز شاعران زن زیادی در ادبیات کشور حضور داشته‌اند که تعدادی از آنان آثار بزرگی خلق کردند و به ادبیات کشور خدمت کردند. این کنگره می‌تواند با نگاه ویژه‌ای به زنان شاعر، تقدیر و تشکر از آنان در عرصه شعر کشور و همچنین تجلیل از تعدادی از زنان که فرزندان بزرگی را پرورش دادند جریان خوبی به وجود بیاورد و به رشد فرهنگ و الگوسازی کمک کند.

کنگره شعر زنان عاشورایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر