کد خبر: 21344 A

جمعی از ادیبان و استادان دانشگاه‌های روسیه با حضور در حوزه هنری و دیدار از کتابخانه‌ها، نمایشگاه‌ها و دیگر بخش‌های هنری این مرکز با هدف آشنایی با رویکرد و برنامه‌های حوزه هنری و بررسی همکار‌های احتمالی در آینده با مسئولان این نهاد فرهنگی و هنری به گفت‌و‌گو پرداختند.

ایلنا: گروهی از استادان دانشگاه، نویسندگان، شاعران و مترجمان روس صبح امروز(28 آبان) به همراه مسئولان حوزه هنری از بخش‌های مختلف حوزه هنری دیدار کرده و با مدیران بخش‌های مختلف درباره فعالیت‌های این نهاد فرهنگی و هنری گفت‌و‌گو کردند.
به گزارش ایلنا به نقل از حوزه هنری، پروفسور مارینا ریسنر، پروفسور ناتالیا چالیسووا، یوری ایوانوویچ آرخیپوف، ایلدار ابوذروف، سنجر یانیشف، دکتر ماکسیم روسانوف، یولتان صادق آووا، از ادیبان و استادان دانشگاه‌های روسیه با حضور در حوزه هنری و دیدار از کتابخانه‌ها، نمایشگاه‌ها و دیگر بخش‌های هنری این مرکز با هدف آشنایی با رویکرد و برنامه‌های حوزه هنری و بررسی همکار‌های احتمالی در آینده با مسئولان این نهاد فرهنگی و هنری به گفت‌و‌گو پرداختند.
حبیب ایل بیگی مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل حوزه هنری در این دیدار با معرفی حوزه هنری به عنوان مرکز هنر انقلاب، اظهار کرد: حوزه هنری از مراکزی است که در همه رشته‌های هنری از جمله ادبیات، تجسمی، نمایش، سینما و... فعالیت دارد.
ایل بیگی گفت: حوزه هنری علاوه بر همکاری با شاعران و نویسندگان برای انتشار آثار داستانی و شعر، در تولید و نشر آثار خاطه نگاری دوران پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نقش و سهم به سزایی داشته است.
وی افزود: خاطرات بسیاری از مبارزان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی توسط حوزه هنری به صورت کتاب درآمده و از این طریق این خاطرات را به نسل‌های بعدی منتقل کرده است.
وی افزود: روند انتشار خاطرات کسانی که در پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی نقش داشته‌اند همچنان توسط حوزه هنری ادامه دارد و ما علاقه مندیم خاطرات این عزیزان را جمع آوری و منتشر کنیم.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل حوزه هنری در ادامه خاطرنشان کرد: در همین راستا موسسه انتشارات سوره مهر که وابسته به حوزه هنری است در عرصه چاپ و انتشار آثاری که حوزه هنری تولید می‌کند فعالیت دارد؛ که این شرکت انتشاراتی یکی از مهم‌ترین ناشران ایران است و توانسته در چند سال اخیر به طور متوالی جایزه بهترین مرکز انتشارات را در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از آن خود کند.
وی درخصوص فعالیت حوزه هنری در زمینه معماری توضیح داد: حوزه هنری اخیرا در زمینه فعالیت‌های حوزه معماری مرکزی را تاسیس کرده تا از این طریق بتواند در معرفی و کاربردی کردن معماری ایرانی و اسلامی سهمی ایفا کند؛ البته این مرکز فعلا مشغول کارهای پژوهشی است و قصد دارد معماری را به عنوان یکی از شاخه‌های مهم هنر ایرانی و اسلامی شناسانده و در دستور کار خود قرار دهد.
وی درباره فعالیت‌های سینمایی حوزه هنری هم گفت: حوزه هنری در عرصه سینما هم سینماگران مطرحی از جمله مجید مجیدی، ابراهیم حاتمی کیا، رضا می‌رکریمی و... را به جامعه سینمایی ایران معرفی کرده است؛ این سینماگران کسانی هستند که عموما کارشا را از حوزه هنری آغاز کردند و آثار سینماییشان توانست چه در داخل و چه در خارج از کشور موفقیت‌های زیادی کسب کند.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل حوزه هنری اظهار کرد: حوزه هنری در طول سال‌ها فعالیت‌اش علاوه بر آموزش و تولید آثار هنری، جشنواره‌های هنری بسیاری را در همه رشته‌های هنری برگزار کرده و می‌کند.
وی افزود: جشنواره‌های هنری حوزه هنری با هدف رقابت آثار هنری و هنرمندان عرصه‌های مختلف هنری و همچنین شناسایی استعداد‌های خوب هنری کشور و فراهم کردن زمینه همکاری با آن‌ها برگزار می‌شود.
ایل بیگی در پایان گفت: علاوه بر نهادی که هم اکنون در آن هستیم که حکم مرکزیت را در فعالیت‌های فرهنگی و هنری حوزه دارد، حوزه هنری در تمام استان‌های کشور بیش از ۳۰ مرکز دارد که همه فعالیت‌هایی که در پایتخت صورت می‌گیرد در آن‌ها هم برای مردم و هنرمندان استانی انجام می‌شود و فعالیت‌های هنرمندان استانی را در رشته‌های مختلف ادبی، نمایشی، سینما، موسیقی تجسمی و... پوشش می‌دهد.
مهمانان روسی حوزه هنری سپس از مراکز مختلف این نهاد از جمله «کتابخانه مرکزی حوزه هنری»، «فضای باز حوزه هنری و ساختمان‌ها و مجسمه‌های نصب شده در محوطه حوزه هنری»، «فروشگاه انتشارات سوره مهر»، «نمایشگاه نقاشی در گالری ابوالفضل عالی»، «نمایشگاه عکس در گالری شماره ۱ خانه عکاسان حوزه هنری»، «کارگاه هنرهای تجسمی حوزه هنری»، «موزه هنر انقلاب حوزه هنری»، «کتابخانه تخصصی انقلاب اسلامی حوزه هنری»، «کتابخانه تخصصی جنگ تحمیلی حوزه هنری» و دیگر بخش‌ها دیدار کرده و با مسئولان هر بخش گفت‌و‌گو کردند.
دیدار محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری با گروه ادیبان و استادان دانشگاه روسیه از دیگر برنامه‌ها تدارک دیده شده برای این هیئت فرهنگی و هنری است که در دفتر ریاست حوزه هنری انجام شد.
هیئت ادیبان و استادان دانشگاه کشور روسیه متشکل از ۷ نفرند که عبارتند از: «پروفسور مارینا ریسنر»، دکترای علوم زبان‌شناسی، استاد کرسی زبان‌شناسی انستیتو آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو است؛ «پروفسور ناتالیا چالیسووا»، استاد دانشگاه دولتی علوم انسانی مسکو و محقق ادبیات کلاسیک ایران است؛ «یوری ایوانوویچ آرخیپوف» نیز یکی از برجسته‌ترین مترجمان، متخصصان ادبیات روس و منتقدان ادبی است؛ «ایلدار ابوذروف» یکی از خوش آتیه‌ترین نویسندگان جوان معاصر روسیه است که از نگاه بسیاری از منتقدان ادبی، دارای سبک خاصی در داستان نویسی است. وی از رشته تاریخ دانشگاه دولتی نیژنی نووگورود فارغ التحصیل شده و در مطبوعات ادبی معتبر نیژنی نووگورود و مسکو قلم می‌زند. در سال ۲۰۰۵ دو داستان کوتاه او در لیست نهایی نامزدهای یکی از جوایز معتبر ادبی روسیه قرار گرفت؛ «سنجر یانیشف» شاعر و مترجم معروف روس است؛ «دکتر ماکسیم روسانوف»، کاندیدای علوم زبان‌شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه دولتی علوم انسانی مسکو بوده و تخصص وی ادبیات شرق (هند و آسیای مرکزی) است. «یولتان صادق آووا» هم نویسنده و مترجم همراه گروه است. وی زبان‌شناس، متخصص ادبیات روس و دانشجوی دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی مسکو است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر