کد خبر: 19805 A

مراسم پایانی جشنواره داستان کوتاه فهرست با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

ایلنا: مراسم پایانی جشنواره داستان کوتاه فهرست روز جمعه 19 آبان 1391 در خانه اندیشمندان علوم انسانی و با حضور اهالی فرهنگ و نویسندگان برگزار شد.

به گزارش ایلنا؛ در ابتدای این مراسم، سیدعلی میرمحمدی مدیر عامل شرکت هامین گستر آریا و مدیر برگزاری جشنواره داستان کوتاه فهرست، از تولد این جشنواره مستقل ادبی سخن گفت و از همکاری و همراهی اهالی فرهنگ و ادب در برگزاری این جشنواره تقدیر کرد. و ی با سپاس از مرکز فرهنگی شهر کتاب، خانه اندیشمندان علوم انسانی و حامیان معنوی جشنواره، از نگاه فرهنگی و غیر ابزاری بانک سامان (حامی مالی جشنواره) به فضاهای فرهنگی هنری تقدیر کرد و آن را نوید بخش اتفاقات خوب دانست.
اولین سخنران این مراسم رضا امیرخانی، نویسنده برجسته کشورمان بود که طی سخنان کوتاهی اظهار کرد: عرصه داستان کوتاه ما اگر در یک عرصه بسته بچرخد و ما تنها خواننده داستان‌های خودمان باشیم و بخواهیم مثل همان‌ها هم بنویسیم، در این چرخه بسته باقی می‌مانیم.

سپس از حامیان معنوی جشنواره؛ نشرهای مروارید،‌ سبزان‌، آگه‌، بیدگل‌، گسترش،‌ هیرمند، روزنه و نشریه فرهنگی هنری بخارا با اهدای لوح تقدیر، قدردانی گردید.

محمدحسن شهسواری نویسنده و دبیر هیأت داوران جشنواره داستان کوتاه «فهرست» نیز با ارائه گزارشی آماری از این جشنواره گفت: در این جشنواره 286 داستانک به ما رسید که برای‌شان قید تا 300 کلمه را قائل شدیم. در این جشنواره مثل جشنواره‌های این‌چنینی حدود 50 درصد آثار به سطح ادبیات نمی‌رسند و کارهای بسیار ضعیف‌اند و از 50 درصد دیگر 30 درصد داستانک‌های بد و متوسط‌اند و 15 درصد آثار متوسط و متوسط رو به بالا و 5 درصد هم آثار خوب هستند. وی افزود: ما در نهایت 20 اثر را انتخاب کردیم و به همراه داوران دیگر آن‌ها را بررسی کردیم. که در مرحله نهایی 3 اثر برگزیده شدند و یک اثر خلاقانه نیز انتخاب گردید.

در بخش بعدی هیأت داوران این جشنواره؛ امیرعلی نجومیان‌، بلقیس سلیمانی‌، محمدحسن شهسواری، ‌فرشته نوبخت و سینا دادخواه مورد تقدیر قرار گرفتند.

بلقیس سلیمانی نویسنده و از اعضای هیأت داوران جشنواره داستان کوتاه «فهرست» نیز طی سخنانی اظهار کرد: این گونه داستان کوتاه کوتاه هنوز به جریانی محکم ادبی تبدیل نشده و برای همین طبیعی است که کارهای نویسندگان ما هنوز جاافتاده نیست و داستانک‌های خوب زیادی منتشر نشده است و اغلب کارها سست و دارای تاریخ مصرف هستند که فراموش می‌شوند. او ادامه داد: به هر حال ما راهی طولانی داریم که این گونه ادبی را به جریانی مستمر تبدیل کنیم؛‌ جریانی که شاید خیلی توان نداشته باشد که در جریان ادبی ما باقی بماند، چرا که اصولا نمی‌تواند تا ساحت یک متن ادبی مورد توجه باشد‌، اما معنایش هم این نیست که آن را دست کم بگیریم.

علی دهباشی مدیرمسؤول نشریه «بخارا» طی سخنانی درباره شروع داستان‌نویسی فارسی گفت: حدود 91 سال پیش در سال 1921 میلادی جمعی از نویسندگان ایرانی که در برلن زندگی می‌کردند، کمیته‌ای را به نام ملیون تشکیل دادند که علیه سیاست‌های روس و انگلیس مبارزه می‌کردند و در این جمع محمدعلی جما‌لزاده کوچک‌ترین و ناشناخته‌ترین آن‌ها بود. این جمع در هر چهارشنبه دور هم جمع می‌شدند و مطلبی را می‌خواندند‌. جمالزاده در یکی از چهارشنبه‌ها نخستین داستان کوتاه فارسی را خواند که بسیار مورد توجه آن جمع قرار گرفت.

منصور مومنی مدیر بازاریابی و توسعه مشتریان بانک سامان از نگاه فرهنگی و غیر تبلیغاتی این بانک در حمایت از رویدادهای فرهنگی سخن گفت.

در بخش دیگری از این مراسم از برگزیدگان این جشنواره تقدیر شد. سروش چیت‌ساز، شیدا غلامرضاکاشی‌ و آزاده دستمالچی به ترتیب اول تا سوم شدند و از پویا رئیسی به عنوان نویسنده داستان منتخب خلاق ‌ تقدیر شد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر