کد خبر: 100449 A

فریدون جنیدی خطاب به ارشاد جدید:

گر ارشاد و مسوولان‌اش می‌خواهند بین مردم احترام داشته باشند، باید به مردم و فرهنگ مردم که همانا فرهنگ ایرانی است، احترام بگذارند.

ایلنا؛ فریدون جنیدی، نویسنده و شاهنامه‌پژوه پیشکسوت کشور نسبت به بی‌مهری‌های مدیران فرهنگی کشور طی سال‌های اخیر اظهار تاسف کرد و از وزارت ارشاد جدید خواست تا به مبانی فرهنگ کهن ایرانی احترام بگذارند.

وی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، ضمن بیان این مطلب افزود: باید به فرهنگ ایران احترام گذاشت. اما متاسفانه در این خصوص شاهد بی‌توجهی‌ و گاهی اوقات بی‌اطلاعی هستیم. به عنوان مثال من به شخصه یکبار از یکی از مسوولان رده بالای کشور خواستم تا از مدیران فرهنگی کشور بخواهد که در راستای ترویج و تبیین فرهنگ کهن ایرانی اقدامات مثمر ثمری انجام دهد. ایشان در پاسخ به من گفت این کار شروع شده و نصب تعدادی پرچم در یکی از بزرگراه‌ها را مثال زد!

جنیدی ضمن از پاسخ مقام مسوول ابراز حیزت و تاسف کرده، ادامه داد: این مساله ناراحت کننده است که یک مقام کشوری تبیین و ترویج فرهنگ را در نصب چند پرچم خلاصه می‌بیند.

وی ادامه داد: توجه به فرهنگ و تاریخ ایران زمین به نفع جمهوری اسلامی است. اما اخیرا با تیتری مواجه شدم با این مضمون که ایران گرایی راه به بیراهه می‌برد! امیدوارم این حرف را علی جنتی، وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی نزده باشد زیرا در این صورت تنها می‌شود برای فرهنگ کهن کشورمان اشک ریخت!

این شاهنامه‌پژوه همچنین با انتقاد از برخی رویکردهای وزارت ارشاد در سال‌های گذشته گفت: متاسفانه مسوولان در حوزه‌های مختلف، با فرهنگ و گرایش‌های فرهنگی بسیار ماشینی برخورد می‌کنند. مثلا در نمایشگاه کتاب تهران، برای در اختیار گرفتن غرفه، هر کتاب را یک امتیاز برای ناشر در نظر می‌گیرند و اگر امتیازات آن به حد نصاب رسید، به او غرفه می‌دهند.

وی افزود: مشکل اینجاست که یک کتاب 15-16 صفحه‌ای جیبی برای مسوولان امر به اندازه‌ی شاهنامه به ویرایش فریدون جنیدی که 3هزار و 600 صفحه است و سالیان درازی صرف تالیف و تهیه‌ی آن شده، ارزشی برابر دارد. این برخورد خود نشان دهنده‌ی بی‌توجهی مسوولان فرهنگی به فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم به حساب می‌آید.

جنیدی ایران را مرکز تمدن جهان خواند و گفت: در مراسم تحلیف آقای روحانی رییس جمهور جدید کشور با حجم وسیعی از میهمانان خارجی که از اقصی‌نقاط جهان آمده بودند، روبرو شدیم. چرا؟... زیرا جهانیان هنوز هم می‌دانند ایران امروز، همچون ایران باستان، مرکز جهان است. وگرنه چرا این استقبال از مراسم تحلیف ریاست‌جمهور‌های کشورهای غربی؛ نظیر انگلستان اتفاق نمی‌افتد؟

این شاهنامه پژوه در ادامه وزیر ارشاد و مسوولان فرهنگی جدید کشور را خطاب قرار داد و افزود: اگر ارشاد و مسوولان‌اش می‌خواهند بین مردم احترام داشته باشند، باید به مردم و فرهنگ مردم که همانا فرهنگ ایرانی است، احترام بگذارند.

وزیر ارشاد فریدون جنیدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر