کد خبر: 100200 A

پژوهشکده تاریخ اسلام میزبان نشستی با عنوان «امام جعفر صادق (ع) و نهاد آموزش» با حضور احمد پاکتچی خواهد بود.

ایلنا: امام جعفر صادق(ع)، شخصیتی محوری میان ائمه دوازده‌گانه است که به عنوان تدوین‌گر تعالیم امامیه و بنیانگذار مذهب جعفری شناخته می‌شود. آن حضرت در حوزه‌های مختلف معارف دینی، مشتمل بر عقاید، اخلاق و فقه دارای آموزه‌هایی سامان‌یافته و گسترده بود و به همین جهت، بخش عمده‌ای از مواضع شیعیان در مواجهه با مذاهب و وجوه تمایز آنان نسبت به فرق گوناگون، بر بنیاد آموزه‌های آن حضرت شکل گرفته است.
به گزارش خبرنگار ایلنا، دوران امامت امام صادق (ع)، دوره گذار از عصر اموی به عباسی بود؛ از همین‌رو درگیری شدیدی بین بنی‌عباس و بنی‌امیه، آنان را چنان به خود مشغول کرده بود، که فرصتی برای امام صادق و یارانش به دست آمد تا آن حضرت با استفاده از این فرصت، به بازسازی و نوسازی فرهنگ ناب اسلامی بپردازد. مدینه به دانشگاهی تبدیل شد که علاقه‌مندان از بصره و کوفه و واسط و یمن و نقاط مختلف حجاز و سرزمین‌های دور‌تر برای آموختن به آنجا می‌رفتند. زبان و قلم، شمشیر گفتمان امام صادق (ع) در راه مبارزه بود و ایشان از هر فرصتی برای تربیت شاگردان و توسعه مذهب جعفری استفاده می‌کردند.
احمد پاکتچی از اساتید به نام دانشگاه امام صادق (ع) و مدیر گروه علوم قرآن و حدیث دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، در نشستی با عنوان «امام جعفر صادق (ع) و نهاد آموزش» به بررسی گفتمان رایج عصر امام صادق و چگونگی توسعه نهاد آموزش در این دوران خواهند پرداخت. این نشست روز یکشنبه دهم شهریور ماه ۹۲ در محل پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار خواهد شد.
پژوهشکده تاریخ اسلام در خیابان توانیر، خیابان رستگاران، کوچه شهروز شرقی، پلاک ۹ واقع شده است.

پژوهشکده تاریخ اسلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر