کد خبر: 53355 A

برای تمام گروه‌های فعال حوزه موسیقی گیلان پروانه ثبت گروه صادر می‌شود اما هیچ ناشر صوتی حاضر به حمایت از تولیدات موسیقی گیلان به لحاظ عدم برگشت سرمایه مالی نیست.

ایلنا: همایون سلیمی(رئیس انجمن صنفی موسیقی گیلان) گفت: کارت‌های عضویت و پروانه‌های ثبت صنفی گروه‌های موسیقی گیلان که عضو انجمن صنفی هنرمندان موسیقی استان گیلان هستند، سند شغلی و هویتی هنرمندان موسیقی این استان است.
به گزارش خبرنگار ایلنا؛ وی ادامه داد: تمام اهالی موسیقی گیلان که به عنوان نوازنده یا خواننده در بخش موسیقی فعالیت رسمی و تک شغلی دارند می‌توانند با مراجعه به دفتر مرکزی انجمن صنفی هنرمندان موسیقی گیلان در رشت با تکمیل فرم‌های ثبت نام برای خود کارت عضویت صنفی عکس‌دار دریافت کنند.
سلیمی صدور پروانه‌های ثبت را نشانه مشخص شدن هویت گروه‌های فعال در حوزه موسیقی گیلان عنوان کرد.
وی اظهار داشت: مدیران گروه یا تهیه‌کنندگان گروه‌های موسیقی می‌توانند با ارائه مدارک و مستندات نسبت به دریافت پروانه‌های ثبت صنفی گروه‌های خود اقدام کنند.
رئیس انجمن صنفی هنرمندان موسیقی گیلان خاطرنشان کرد: همه هنرمندان موسیقی شامل نوازندگان، خوانندگان، آهنگسازان، ترانه‌سرایان، تنظیم‌کنندگان و صدابرداران و همچنین ترانه‌سرایان و خوانندگان مذهبی وبداهه نوازان و همین‌طور گروه‌های موسیقی مجاز مجلسی می‌توانند ضمن استفاده از مزایای عضویت در انجمن صنفی هنرمندان موسیقی گیلان کارت‌های صنفی خود را حداکثر ظرف سه روز از طریق پست در استان دریافت کنند البته از سال جدید نحوه ثیت نام ودر خواست کارت صنفی از طریق فضای مجازی صورت خواهد گرفت در پایان وی تصریح نمود.....

متاسفانه تمام امتیازات برای فعالیتهای حرفه‌ای هنر در تهران متمرکز است، واقعا سهم هنرمندان مظلوم شهرستانی در کجاست؟

وی با اعلام اینکه هنرمندان موسیقی گیلان حتی برای تولید ماکت‌های صوتی آثار خود یک استودیوی حرفه‌ای مجاز و استاندارد در این استان بزرگ ندارند، افزود: سال‌ها پیش تولیدات موسیقی گیلان به قدری قوی و موثر در برنامه موسیقی کشور بوده که اکثر آهنگسازان و تولید کنندگان موسیقی با رضایت خاطر از هنرمندان موسیقی گیلان حمایت جدی می‌کردند ولی امروز هیچ ناشر صوتی حاضر به حمایت از تولیدات موسیقی گیلان به لحاظ عدم برگشت سرمایه مالی که البته این مسله فقط مربوط به گیلان هم نمی‌شود و استانهای دیگر هم به نوعی در گیر این ماجرا هستند؛ نیست.

رئیس صنف هنرمندان موسیقی گیلان با اشاره به اینکه هیچ پیشرفت اساسی طی ۱۵ ساله گذشته در حوزه موسیقی گیلان به چشم نمی‌خورد، همچنان آثاری ۵۰ سال پیش در بازار به چشم می‌خورد، اظهارداشت: سئوال هنرمندان عضو انجمن صنفی هنرمندان موسیقی گیلان از مسئولان محترم در بخش هنری این است، آیا اساسا برای ارتقای و نوآوری درحوزه موسیقی گیلان بودجه‌ای در کار است؟ یا خیر؟ اگر بودجه‌ای مصوب شده پس چرا تنها پایگاه رسمی و قانونی جامعه موسیقی گیلان طی ۱۲ سال گذشته از آن بی‌خبر و بی‌نصیب است. در طول این ۱۲سال حتی یک ریال به انجمن صنفی موسیقی کمک مالی نشده تا در اختیار هنرمندان موسیقی گیلان قرار داده شود.

وی گفت: آیا آنقدر باید دست بر روی دست گذاشت تا کاملا موسیقی گیلان و هنرمندان آنکه برای مردم خاطره سازند از نظر صنفی وهنری منقرض شوند، چرا تکلیف فعالیتهای موسیقی در گیلان روشن و شفاف نمی‌شود، واقعا چه کسی پاسخگوی این بی‌توجهی به مقوله صنفی وهنری موسیقی گیلان است.

سلیمی در ادامه از استاندار محترم و مسئولان فرهنگی استان و همینطور نمایندگان مجلس در گیلان خواست تا به این مقوله مهم هنری توجه ویژه‌ای داشته باشند، درضمن حمایت مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دراین باره به عنوان نماینده وزیر ارشاد بسیار ضروریست.

همایون سلیمی انجمن صنفی موسیقی گیلان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر