کد خبر: 26488 A

گرامیداشت خدمات علمی، فرهنگی و اقتصادی محسن خلیلی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار و به او لوح تقدیر اهدا شد.

ایلنا: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، به مناسبت سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی و در راستای پاسداشت و تجلیل از مفاخر جامعه کار و تولید و تحقق منویات مقام معظم رهبری، مراسم بزرگداشت محسن خلیلی را روز شنبه 18 آذرماه 1391 از ساعت 18 الی 20:30 با همکاری مؤسسه کار و تأمین اجتماعی در تالار شهید مطهری انجمن برگزار کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی انجمن مفاخر؛ در این مراسم که با حضور مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران؛ مرتضوی، رئیس صندوق تامین اجتماعی؛ چمران، رئیس شورای شهر تهران؛ محمدرضا سپهری، رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی؛ شاهیندخت خوارزمی، از پیشکستوتان حوزه اقتصاد و صنعت؛ امیری فرد و حجت الاسلام ادبی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ اساتید، مقامات کشوری، علما و فرهیختگان و دوستداران علم و دانش برگزار شد، ابتدا ادبی به ایراد سخنرانی پرداخت.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ابتدا استاد محسن خلیلی را شخصیتی برشمرد که با وجود آنکه بیش از هشت دهه از عمر مبارک خود را گذرانده است ولی همچنان پایورز، پویا، پر انرژی و پر کار مانند روزهای جوانی در حوزه فرهنگ و صنعت تلاش می‌کند.

ادبی با اشاره به اینکه انجمن آثارومفاخر فرهنگی یک نهاد حاکمیتی است که در رأس هیأت امنای خود از جایگاه مقام عالی ریاست جمهوری بهره می برد و فضای فعالیت خود را با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعریف می کند و خانه همه مفاخر و بزرگانی است که در این مرز و بوم زیستند و زیست می کنند، درباره علت برگزاری این مراسم بزرگداشت گفت: با توجه به اینکه امسال، سال حمایت از تولید، کار و سرمایه ایرانی از سوی مقام معظم رهبری(حفظه الله) نام گرفته، انجمن بر آن شد تا به عنوان نقطه عزیمت و آغاز، برای قدردانی از مفاخر فرهنگی این حوزه و مملکت و این قلمرو از یکی از مفاخر حوزه صنعت یعنی مهندس محسن خلیلی تجلیل بعمل آورد.

ادبی در ادامه استاد خلیلی را فردی بسیار نیک محضر و فعال در حوزه صنعت دانست و افزود: وجود استاد محسن خلیلی برای جامعه علمی و فرهنگی بسیار مغتنم است، زیرا نسل امروز ما نیاز به آن دارد که مفاخر فرهنگی را زنده و پویا ببیند، در کنار آنها نفس بکشد، از آنها استفاده بکند و آنها را الگو خود در زندگی قرار دهد.

حجت الاسلام ادبی اظهار داشت: برای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی که نام بسیاری از مفاخر فرهنگی را بر پیشانی خود دارد و مفاخر فرهنگی را قدر می نهد، امروز فرصت مغتنمی است که در حوزه صنعت از یکی از بزرگان این حوزه قدردانی کند.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی زیستن آگاهانه همراه با هنرمندی نسبت به حوزه صنعت را امری دانست که در زندگی استاد خلیلی نمایان است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که برگزاری این مراسم بزرگداشت و چاپ کتاب زندگینامه و خدمات علمی و فرهنگی و اقتصادی استاد محسن خلیلی که بیانگر بخشی از زندگینامه و فعالیتهای ایشان است نقطه عزیمتی برای انتخاب مفاخر فرهنگی دیگر و تراز شناخت شخصیت هایی باشد که در حوزه کار و سرمایه و صنعت این مرز و بوم نام ایران و ایرانی را برتر و بالاتر می نشاند و با خلق حسنه و تعلق معنایی تلاش می کند نسلی را بپروراند که این نسل همراه با صنعت مادی از زیستن معنوی هم بهره مند بشود.

محمدرضا سپهری، رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی سخنران بعدی این مراسم بود. وی استاد خلیلی را پیر صنعت ایران دانست که عاشقانه به این مرزوبوم عشق می ورزد و قلبش همواره برای این سرزمین می تپد.

سپهری با اشاره به میهن دوستی و مسئولیت پذیری استاد خلیلی ایشان را اندیشمند و از جمله شخصیت های بزرگی برشمرد که برای توسعه و پیشرفت کشور خدمت بسیاری کرده و نقش وی در این زمینه مثال زدنی است.

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی سی سال همکاری مهندس خلیلی با وزارت کار و زحمات طاقت فرسای ایشان را در جهت تشکل های کاری امری فراموش نشدنی دانست و خدمات مخلصانه استاد را برای موسسه استاندارد و تعیین استاندارد ستود.

سپهری در ادامه افزود: مهندس خلیلی به شرکت بوتان به عنوان یک سازمان یادگیرنده و یک دانشگاه نگریست زیرا او به جانشین پروری می اندیشید و پرورش استعدادها در دهن او بسیار مهم است.

وی در پایان سخنان خود گفت: فرزندان ما اخلاق حرفه ای را باید از استاد خلیلی الگوسازی کنند و بدانند «کار تجسم عشق است» زیرا کاری که مهندس خلیلی در پنجاه سال اخیر در ایران انجام داده است، کاری با عشق و با تمام وجود بوده است.

شاهیندخت خوارزمی از دیگر سخنرانان این مراسم بود که پیرامون شخصیت مهندس خلیلی و یکی از فعالیت های مهم ایشان به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با اشاره به سابقه آشنایی خود با مهندس خلیلی گفت: ایشان انجمن مدیران صنایع را با هدف حفظ و توسعه بخش خصوصی و توسعه فکری و معنوی مدیران زمانی تاسیس کرد که صنایع بخش خصوصی در تهاجم بی پروای موج خصومت با سرمایه‌داری و سرمایه‌دار از نفس افتاده بودند. با تاسیس این انجمن شالوده فرهنگ تشکل کارفرمایی حرفه ای در بخش صنعت پی ریزی شد که کار دشواری بود.

این پیشکسوت حوزه اقتصاد و صنعت در ادامه افزود: مهندس خلیلی به دلیل اعتقاد به ضرورت ایجاد بنیان عقلانی و علمی برای چنین حرکتی، با کمک و همکاری تیمی منسجم متشکل از دو گروه از اقتصاددانان برجسته و استادان مجرب مدیریت کوشید تا مدیران بخش خصوصی را قانع کند که اگر در راه توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور گام بر ندارند، وضع شان بهتر نخواهد شد.

خوارزمی پایمردی و تلاش بی وقفه مهندس خلیلی را برای تحقق این هدف بزرگ ستود و گفت: استاد خلیلی با انگیزه عشق به ایران و اعتقاد به این که سرانجام روزی راه توسعه ایران هموار خواهد شد، و صنعت و بخش خصوصی در ایرانی توسعه یافته جایگاه واقعی خود را خواهند یافت، از همه چیز گذشت.

وی در ادامه افزود: او در این راستا انجمن را به اتاق بازرگانی پیوند داد و راه نفوذ اعضا را در هیات رئیسه و هیات نمایندگان اتاق باز کرد. به وزارت خانه های تأثیر گذار بر صنعت و هر نهادی که به گونه ای با مسائل صنعت و توسعه صنعتی در ارتباط بود،راه یافت و در شورای رقابت و شوراهای دیگر حضور یافت، کنفدراسیون صنایع و چندین تشکل کارفرمایی دیگر ایجاد کرد، تا بتواند در فرایند توسعه صنعتی کشور با جلب مشارکت همیارانه و هم افزایانه مدیران صنعت نقشی مثبت ایفا کند و جلوی کجروی های آسیب رسان دولت را بگیرد.

خوارزمی در پایان اظهار داشت: خلیلی با زندگی خود و انتخاب هایی که کرد ارزش هایی خلق کرد که بر آینده ایران تأثیری عمیق و گسترده خواهد داشت.

آخرین سخنران این مراسم محسن خلیلی بود. وی گفت: در تمامی طول حیات، پیوسته بالاترین ادعایم این بوده که من اسبی از ارابه توسعه صنعتی کشورم. لذا افتخار امروز به خدمات من است نه شخص من. خدماتی که حاصل عمری تلاش بوده است. من خودم را در مفهوم «کار» معنا می کنم. «کار» در معنای «ساختن» و «خلق کردن». برای من کار به معنای« بودن» و دلیل «بودن» است.

وی در ادامه تولد و پرورش در خانواده ای اهل علم را در تربیت خود مهم دانست و با اشاره به خدمات پدرش در سمت ریاست و مدیریت اداره برق که باعث روشنایی خانه و کاشانه مردم شد، افزود: با تلاش های پدرم و همراهی من دیری نپایید که روشنایی پس از زمانی جای خود را به گرما داد و با آوردن صنعت گاز به کشور گرمابخش زندگی مردم گردید.

خلیلی وقایع تاریخی 29 اسفند و نهضت ملی شدن صنعت نفت را واقعه ای مهم در زندگی خود برشمرد و اظهار داشت: این واقعه درس بزرگی به من آموخت، زیرا دریافتم با مردم گرسنه که دچار فقر فرهنگی و غیر متشکل و پراکنده هستند، نمی توان جریانی پایدار برای توسعه و پیشرفت کشور شکل داد و کشور را ساخت و هیچ جنبش اجتماعی و تحول و نوسازی اقتصادی شکل نمی گیرد، لذا بر این اساس «صنعتی کردن » کشور و «کارآفرینی » را که زیربنای آن آموزش و توسعه فرهنگی است مکتب و مرام خود قرار دادم.

وی ضرورت « توسعه صنعتی » و « كارآفرینی » و اهمیت سازمان و تشکل برای عمق و تداوم فعالیتها را بخشی از آموخته‌های خود از دوران نهضت ملی و حوادث دهه چهل و نیز انقلاب اسلامی برشمرد.

این پیشکسوت کارآفرین اظهار داشت: سقوط دولت ملی، نقطه عطفی شد تا آگاهانه تر بدنبال راه و روشی برای افزایش توان اقتصاد ملی و بالطبع کاهش فقر و ایجاد رفاه در جامعه باشم.

بناینگذار صنعت گاز و انرژی ایران تاسیس شرکت بوتان را گامی مهم در جهت زدودن فقر از چهره وطن درقالب « تحول» در مصرف « انرژی » و فراهم آوردن امکان ارتزاق و معشیت سالم بخشی از جامعه برشمرد.

او حاصل فعالیت این واحد صنعتی خودکفا را اشاعه و توزیع 3/2 میلیون تن گاز مایع در کشور، صرفه جویی بیش از 500 میلیون دلار ارز سالانه در صنعت گاز مایع کشور، ایجاد بیش از 150000 هزار میلیارد ریال ارزش افزوده سالانه صنعتی، ایجاد بیش از 30 هزار فرصت شغلی و شاید از همه مهمتر حفظ محیط زیست و جلوگیری از قطع درختان و نابودی جنگلها دانست. دستاورد مهم دیگـر این شرکت را رهانیـدن « زنـان » ایرانـی بعنـوان یکـی از محورهـا و پایـه هـای توسعـه و پیشرفـت کشـور از « سیاهکاری مطبخ » دانست تا با سهولت پخت وپز به واسطه استفاده از گاز بتوانند بخشی از وقت و عمر گرانبهای خود را صرف آموختن و آموزش دادن نمایند.

بنیانگذار تشکل های کارآفرینی توسعه و پیشرفت و آبادانی کشور را در اتحاد و اتفاق تمامی آحاد جامعه با هر ایدئولوژی، مرام و مذهب و مسلک و رفع شکاف بین دولت و ملت دانست و اظهار داشت: ما باید « پارادیم » یعنی الگو و مـدل ذهنـی و رفتـار عینـی خـود را تغییـر دهیـم و « انسان » را محور قرار دهیم.

در پایان این مراسم از کتاب زندگینامه و خدمات علمی، فرهنگی و اقتصادی محسن خلیلی و همچنین از تندیس وی رونمایی شد.

همچنین هدایایی از مراکز مختلف به این استاد تقدیم شد.

 

محسن خلیلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر