کد خبر: 24448 A

این روز‌ها نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «سرزمین عجایب» با نمایشگاه گردانی «هادی جوادی» در گالری شکوه برپا است.

ایلنا: در نمایشگاه سرزمین عجایب، ۹ هنرمند صاحب سبک تازه‌ترین آثار خود را به تماشای عموم گذاشته‌اند؛ آثاری که در خلق محیطی وهم آلود و عجیب، اشتراک معنی دارند؛ در این نمایشگاه از هر یک از هنرمندان واحد خاکدان، طاهره صمدی طاری، وحید چمانی، داریوش قره زاد، شهریار احمدی، دانا نهداران، محمد طباطبایی، سعید احمد‌زاده و مصطفی چوبتراش یک تا دو اثر به روی دیوار گالری شکوه رفته است.
به گزارش ایلنا، هادی جوادی نمایشگاه گردان «سرزمین عجایب» در مورد این نمایشگاه گفت: دنیای معاصر، دنیای واکاوی و بازخوانی قید ناپذیر سنت و اندیشه‌های پیشینی است که میراثی چند هزار ساله دارد و انسان معاصر، بی‌محابا و فارغ از هر گونه محدودیت در پی خلق معناهای جدید برای خود و محیط پیرامونی است. آثار ارائه شده در این نمایشگاه هر یک بیان چیستی این دنیای سرگشتگی و تکاپوی انسان تنها و منزوی است که در جستجوی معنا محیط پیرامون خویش را می‌کاود تا با آشنایی زدایی از آن تفسیری نوین از زندگی را باز یابد.
واحد خاکدان هنرمند پیشکسوت که در این نمایشگاه اثری رنگ روغن با عنوان راز گمشده (پل کلی) را ارائه داده است، گفت: از نظر من نمایشگاه گردان این نمایشگاه قصد دارد از سردرگمی‌ها و تنهایی‌های انسان امروزی بگوید. من در این نمایشگاه اثری ارائه داده‌ام که تصویر مرد جوانی را نشان می‌دهدکه بوم نقاشی را از پشت در دست دارد و در پس زمینه کار یک عکس و کارت پستال از نقاشی پل کلی وجود دارد. در واقع من مانند نقاشان جوان امروزی در آثارم بدنبال نوآوری نیستم بلکه دوست دارم چرخه را به طرف نقاشی کلاسیک مدرن برگردانم.
او در ادامه اضافه کرد: سرزمین عجایب سرزمین هنر است، سرزمینی است که هنرمند در آن دچار سرگشتگی است مانند هنرمندان امروزی که بدنبال نوآوری دست نیافتنی هستند. من معتقدم اگر انسان قلب، ذهن و روح خود را با روح زمان تطبیق دهد مانند چیزی که هگل در فلسفه زیبا‌شناختی خود به آن اشاره دارد که اثر هنری خوب اثری است که در آن روح زمان منعکس شده باشد قطعا اثری نو بوجود می‌آید. برای آنکه عامل تصمیم گیرنده برای نو بودن یک اثر هنری فقط زمان است.
سعید احمد‌زاده که تا کنون در چهار نمایشگاه انفرادی و ۴۰ نمایشگاه گروهی در ایران، فرانسه، دوبی شرکت داشته، دو اثر از مجموعه ساخت ایران را در این نمایشگاه ارائه داده است، او در این آثار به روز بودن نسلی را به تصویر کشیده که خود محور هستند و از طریق علامت‌ها و المان‌های تبلیغاتی و مصرف گرایی به مسئله مد اشاره دارد. وی در مورد آثارتازه‌اش گفت: این آثار از لحاظ ترکیب، فضا و بافت شبیه به کارهای گذشته‌ام نیستند اما از لحاظ موضوعی شبیه به آن می‌باشند. من در این آثار رفتارهای ساده که در مورد مد و فضای تبلیغاتی بود را بعنوان عنصری پاپ با فیگورهای زنان ترکیب کردم و نوعی از تناقض را به تصویر کشیده‌ام.
شهریار احمدی که تا کنون در ۱۲ نمایشگاه انفرادی و بیش از ۳۰ نمایشگاه گروهی در ایران، آلمان، انگلیس، ژاپن و... شرکت داشته است، با دو اثر یکی از مجموعه «کشتی نجات» و دیگری از مجموعه «خاطرات قرن اول هجری» در این نمایشگاه حضور دارد. او در این دو اثر در مورد ارتباط قدرت تخریب، دفاع و روابط انسانی می‌گوید.
احمدی در مورد استفاده از المان خط در آثارش گفت: المان خط در آثارم هم به لحاظ مضمون و هم به عنوان عنصری برای زیبایی کار بسیار اهمیت دارد. بار‌ها اتفاق افتاده اثری به مرحله کالیگرافی رسیده و چند ماه در کارگاه من باقی مانده تا عبارت مناسب آن را پیدا کرده‌ام، اگر مخاطبان معانی کلماتی که در کار استفاده می‌کنم را متوجه نشوند، خط بعنوان یک عنصر بصری هم در کارم اهمیت فراوانی دارد.
وحید چمانی که در دوره‌های اخیرحراج کریستیز حائز رکوردهای قابل توجه شده است با دو اثر با عنوان «اسید آمینه» در این نمایشگاه شرکت دارد، او با اشاره به انتخاب عنوان استعاری «سرزمین عجایب» برای این نمایشگاه گفت: من فکر می‌کنم چون این عنوان استعاری انتخاب شده است می‌توان بین عنوان آن و آثار ارتباط پیدا کرد و این ارتباط می‌تواند از نظر هر فرد متفاوت باشد.
او در مورد دو اثری که در این نمایشگاه عرضه کرده گفت: این دو اثر مانند بقیه آثارم تحت عنوان «اسید آمینه» می‌باشند. اسید آمینه در واقع منبع حیات برای موجودات زنده است و من هم دوست داشتم نام آثارم را به آن ارجاع دهم. در مجموعه جدیدم فیگور‌هایم درفضاهای شهری، مناظر و نماهای دور دست به چشم می‌خورند.
مصطفی چوب تراش که تا کنون در یک نمایشگاه انفرادی و بیش از ۲۵ نمایشگاه گروهی در گالری‌های آران، اعتماد، محسن و... حضور داشته، در این نمایشگاه یک اثر اکرلیک روی بوم عرضه کرده است، او در مورد نمایشگاه نقاشی «سرزمین عجایب» گفت: کنار هم بودن هنرمندانی که از لحاظ اجرایی و تفکر با هم تناقض دارند در این نمایشگاه دیده می‌شود اما ما در این نمایشگاه شاهد چیدمان مناسب آثار هستیم.
او در ادامه اضافه کرد: اثری که من در این نمایشگاه ارائه داده‌ام نوعی نقد به کل سیر تاریخی دارد. از خصوصیات اصلی کار جنبه گرافیکی آن است که به نوعی بازگشت به گذشته است.

طاهره صمدی طاری که آثارش در سال‌های اخیر در حراجی‌های معتبر حائز رکوردهای چشمگیری شده است، اثری با ابعاد ۲۲۰×۱۴۰ سانتی‌متر با عنوان «توهم در شب» در این نمایشگاه ارائه داده است، او در مورد اثر تازه‌اش گفت: در این مجموعه فضای شب را دستمایه نقاشی‌هایم قرار داده‌ام، تاریکی به عنوان عاملی که همه چیز را می‌پوشاند و در بر می‌گیرد، عامل ایجاد فضایی رمز آمیز می‌باشد، انسان معاصری که سرگشته و هراسان، گویی در یک لحظه‌ای از زمان منجمد شده است این بار در فضای شب پرسه می‌زند و خود را در هجوم ناشناخته‌ها می‌یابد.
او در ادامه درمورد نمایشگاه «سرزمین عجایب» گفت: در نمایشگاه نقاشی «سرزمین عجایب»، آثار چندین هنرمند با دیدگاههای متفاوت حتی در نوع اجرا در کنار همدیگر مجموعه‌ای جذاب را ایجاد کرده است، همچنین این طورتصور می‌شود که مخاطبین اگر چه کل مجموعه آثار به نمایش در آمده را در قالب فیگوراتیو می‌یابند ولی از حیث تفاوت در نگاه هنرمندان و مواجه آن‌ها با ذهن ودنیای اطرافشان، این آثار را متفاوت از هم می‌بینند. فکر می‌کنم این گوناگونی در دیدگاههای هنرمندان درمواجه با دنیای خود درآثارشان سبب نام گذاری این مجموعه با عنوان «سرزمین عجایب» شده است.
محمد طباطبایی که تا کنون در نمایشگاه‌های موفق داخلی شرکت داشته است، با دو اثر از مجموعه «عجیب‌تر از بهشت» در این نمایشگاه حضور دارد، او در آثار جدیدش که در ادامه کارهای گذشته‌اش می‌باشد از شعرهای شاملو الهام گرفته است، وی در این رابطه گفت: آثار جدیدم در ادامه مجموعه گذشته‌ام می‌باشند. در این آثارهویت انسان‌ها را از لباس‌هایی تو خالی گرفته‌ام و کمی تغییرات در آن‌ها ایجاد کرده‌ام، از جمله آن می‌توان به استفاده از اشعار شاملو در کار‌ها اشاره داشت که فکر کردم هم از لحاظ فرمی و تجسمی می‌تواند به کار زیبایی بخشد و هم از لحاظ مضمونی به آن کمک می‌کند.
او در مورد نمایشگاه نقاشی «سرزمین عجایب» اضافه کرد: ما در سرزمینی زندگی می‌کنیم که نوع سلیقه‌ها، ایدئولوژی‌ها، طرز تفکر و نگاه به اطرافمان با یکدیگر بسیار متفاوت است و این باعث شده است که به دو بخش مدرنیته و سنت تقسیم شویم و حد وسطی نداشته باشیم، از این رو با توجه به آثاری که در این نمایشگاه ارائه شده است، انتخاب عنوان این نمایشگاه را بسیار مناسب می‌دانم.
داریوش قره زاد یکی از فعال‌ترین نقاشان جوان ایران که در حراجی‌های معتبر بین المللی موفقیت‌های مستمری بدست آورده با دو اثر از مجموعه «هویت ملی» در نمایشگاه حضور دارد، او در مورد آثار تازه‌اش گفت: آثار تازه‌ام هم به لحاظ تکنیکی متفاوت با گذشته می‌باشد و هم از حالت رئال خارج شده و نوعی توهم در آن بوجود آمده است. در آثار جدیدم سعی کرده‌ام بر روی نوع پوشش، لباس و فرهنگ ایران تمرکز کنم. در کار فضای پوستری ایجاد کرده‌ام و به صورت گرافیکی کار کرده‌ام. من دیگر مانند قدیم در شهر پرسه نمی‌زنم و سعی می‌کنم آدم‌ها را‌‌ همان گونه که در اطرافم هستند ببینم.
دانا نهدارانهنرمند جوانی که تا کنون در نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی متعددی شرکت داشته در این نمایشگاه نیز دو اثر یکی از مجموعه «مونالیزا» و دیگری از مجموعه آثار تازه‌اش که بدون عنوان است را ارائه داده است. او در مورد اثر تازه‌اش گفت: با محو کردن کار، سعی در پنهان کردن فیگور در بافت تابلو را داشته‌ام تا مخاطب در اثر جستجو کند.
در ادامه او انتخاب هنرمندان و آثار نمایشگاه را هماهنگ با هم دانست و گفت: از نگاه من آثار ارائه شده در این نمایشگاه و چینش آن‌ها بسیار خوب است و عنوان «سرزمین عجایب» توانسته به نوعی آثار را اسرار آمیز کند.
این آثار تا چهارشنبه ۲۹ آذرماه در گالری شکوه واقع در فرمانیه، بلوار اندرزگو، کوچه امیر نوری، پلاک ۱۹ به روی دیوار است و علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت چهار تا هشت بعد از ظهر از آن دیدن نمایند.

گالری شکوه نمایشگاه سرزمین عجایب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر